Zahraničí

Klíčové citáty z tiskové konference Vladimira Putina po skončení jednání Rusko – USA v Ženevě

Vladimir Putin odpověděl na otázky novinářů ohledně výsledků rusko-amerického summitu v Ženevě. Zde jsou některá z klíčových prezidentových prohlášení.

Velvyslanci se vrátí ke své práci

Hlava státu poznamenala, že jednání s Joe Bidenem proběhla „dobře“, neprojevovalo se žádné nepřátelství, setkání proběhlo v „konstruktivním duchu“. 

 „Témata jsou asi všem zhruba známa: strategická stabilita, kybernetická bezpečnost, regionální konflikty, obchodní vztahy, a ještě jsme mluvili o spolupráci v Arktidě, nu to je přibližný výčet,“ dodal Putin a upřesnil, že se se jednalo i o Ukrajině.

Jak podotknul prezident, ještě se s Bidenem dohodli, že se v nejbližších dnech velvyslanci Ruska a USA Anatolij Antonov a John Sullivan vrátí ke své práci v Moskvě a Washingtonu.

„Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace a Státní department USA zahájí konzultace v rámci celého komplexu vzájemné spolupráce na diplomatické úrovni. Mají o čem jednat, nahromadilo se toho velmi mnoho. Zdálo se mi, že obě strany, včetně té americké, jsou naladěny na to, aby hledaly řešení,“ řekl Vladimir Putin.

O obviněních z kybernetických útoků

Když odpovídal na otázku ohledně kybernetických útoků, které prý jsou podnikány z Ruska, Putin informoval o údajích, které podle jeho slov jsou známé, ale ne široké veřejnosti.

„Z amerických zdrojů vyplývá, že největší počet kybernetických útoků ve světě je podnikán z kybernetického prostoru USA, na druhém místě je Kanada, potom následují dva latinskoamerické státy a Velká Británie. Rusko v tomto seznamu států, z jejichž kybernetického prostoru je podnikán největší počet kybernetických útoků, uvedeno není.“

Dále prezident podotkl, že se s Bidenem dohodli začít konzultace o kybernetické bezpečnosti. Podle Putinových slov Rusko v roce 2020 dostalo deset žádostí o poskytnutí informací z USA ohledně hackerských útoků a na všechny odpovědělo. Samo Rusko poslalo v minulém roce Washingtonu takových žádostí 45 a ani na jednu odpověď nedostalo.

Zde k dispozici celý text ke kybernetickým útokům:

Pár poznámek k „mezírkám v informacích“ o schůzce Biden-Putin

Spolupráce v Arktidě je možná

Ruský lídr vyjádřil své přesvědčení, že Rusko a USA mohou a musí spolupracovat v Arktidě. Účastníci summitu podrobně tuto otázku probrali v širokém formátu. Přitom Putin zdůraznil, že prohlášení americké strany o militarizaci regionu nejsou nijak odůvodněná.

„My tam přece neděláme nic takového, co by tam nebylo za Sovětského svazu, jen obnovujeme kdysi zcela zanedbanou a zničenou infrastrukturu. Ano, provádíme to na moderní úrovni, budujeme tam i vojenskou a pohraniční infrastrukturu, a navíc tu, která tam nebyla – související s ochranou přírody. Vytváříme tam odpovídající základnu pro Ministerstvo pro mimořádné situace, aby bylo možné na moři provádět záchranné práce, budou-li, nedej Bože, zapotřebí, a také kvůli ochraně životního prostředí.“

O ostrých Bidenových výrocích

Putin řekl novinářům, že poté, kdy se prezident Biden dopustil svých ostrých výroků na jeho adresu, spolu mluvili telefonicky.

„Prezident Biden mi zatelefonoval, vysvětlili jsme si to a mne ta vysvětlení uspokojila. On navrhl, abychom se setkali, byla to jeho iniciativa a my se setkali. <…> Za vše, co se děje v našich státech, tak či onak nese odpovědnost jejich politické vedení i hlavy těchto států. <…> Vezměme si například Afghánistán. Tam jedním útokem zabíjeli až 120 lidí, zabíjeli svatebčany. Připusťme, že šlo o chybu, to se někdy stává. Ale střílet z dronů nebo vrtulníků očividně civilisty v Iráku, to mělo být co? Kdo je za to odpovědný? Kdo je vrah?“ zeptal se Vladimir Putin.

O situaci na východě Ukrajiny

Ohledně situace na Ukrajině Putin podotknul, že Rusko má jen jeden závazek, dohlížet na plnění Minských dohod. Připomenul, že v listopadu roku 2020 Kyjev předložil své plány na plnění těchto dohod.

„A co tam Ukrajina navrhla? Navrhla jako první krok návrat ozbrojených sil Ukrajiny do míst jejich trvalých posádek. Co to znamená? To znamená, že vojska Ukrajiny mají vstoupit na Donbas. To zaprvé. A zadruhé navrhli uzavřít tuto část hranice mezi Ruskem a Ukrajinou. A zatřetí provést volby tři měsíce po provedení těchto dvou kroků,“ řekl ruský lídr.

Prezident zdůraznil, že tyto návrhy nemají nic společného s Minskými dohodami. (Připomínám, že Rusko je stejně jako Francie a Německo pouze garantem těchto Minských dohod, které byly navíc potvrzeny rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 2202 ze 17. února 2015. Tyto dohody Ukrajina se svými dvěma garanty za zády v podobě Francie a Německa dosud nebyla schopna splnit, přestože se pod ně podepsala ona i oni! Netřeba podotýkat, že kdyby ji tito “garanti” plnit Minské dohody přinutit chtěli, proběhlo by to nejspíše bez nejmenších zádrhelů a okamžitě…)

O uvěznění Navalného

V odpovědi na otázku novinářů ohledně uvěznění Alexeje Navalného Putin připomenul, že Navalnyj, který byl ve dvojité podmínce, se řádným způsobem nehlásil po svém propuštění z německé nemocnice.

„On se nedostavil, ignoroval požadavky zákona a bylo po něm tedy vyhlášeno pátrání. Přijel, přestože to věděl. Já vycházím z toho, že chtěl, vědomě přistoupil na to, že bude zatčen. Udělal tedy jen to, co si přál, takže co tu chcete probírat?

O pokusech USA potlačovat Rusko

„Spojené státy vyhlásily Rusko svým nepřítelem a protivníkem. To udělal Kongres v roce 2017 a do americké právní úpravy byla vnesena ustanovení o tom, že USA musí podporovat pravidla a metody demokratického řízení v našem státě a podporovat (v tomto smyslu) politické organizace. To je uvedeno v americkém zákoně. Tak si pojďme položit otázku: Je-li Rusko nepřítel, tak jaké asi organizace bude Amerika v Rusku podporovat? Já si nemyslím, že takové, které by Rusko upevňovaly, ale takové, které ho budou potlačovat. To je cíl Spojených států ohlášený zcela veřejně,“ řekl Vladimir Putin.

Zdroj: http://voicesevas.ru/news/russia/59234-klyuchevye-citaty-s-press-konferencii-putina-po-itogam-sammita-rossiya-ssha.html

A ještě dodatek pro neinformované. Biden společnou tiskovou konferenci odmítl, zřejmě se bál otázek, které by mu mohli položit ruští novináři a možné Putinovy reakce na jeho odpovědi. Na svou vlastní tiskovku ruské novináře nepustil, jejich otázky by očividně nebyly připravené…

Zdroj