Příprava ČR pro válku s RFVálečné přípravy v souvislostech

Koalice (příliš) ochotných?

Vidlák: Dnes budu pokračovat ve včerejším tématu. Snažil jsem se nastínit celkový dojem, který na mě začal padat a tak považuju za nutné tento celek rozebrat na menší části, které se pokusím vyargumentovat.

Rovnou dopředu hlásím, že stále nemám žádnou novou bombu. Stále nemám nic lepšího, než fotku hořícího muničáku ještě před výbuchem a pár dobových svědectví. Stále nemám nic lepšího, než videa z jůtubu a na nich naši vládu, kterak se tváří. A pak už mám jen řadu různých novinářských rozhovorů, intervií a (dez)informací uniklých do médií. Z toho se těžko dělá pořádný závěr. Godot to včera správně pojmenoval – mlha. Ano, celek není vidět a tak sleujeme jen špatně viditelné siluety a můžeme pouze vytvářet hypotézy.

První fakt – Tu slavnou solidaritu s námi nakonec velice opatrně udělaly jen země původní americké koalice ochotných. Estonsko, Lotyšsko, Polsko, Bulharsko, Slovensko… Tihle vyhostili nějakého toho ruského diplomata, ale dávali si setsakra pozor, aby gesto nepřehnali. Že by někdo další zkoušel „rozbít místní ruskou zpravodajskou komunitu“, to ani náhodou.

Západní země EU – ty zatím pokračovaly ve své dosavadní politice. Dělat velkolepý byznys, něco jiného říkat, něco jiného dělat. Poklepat našim ministrům na ramena, jak se střelili do vlastní nohy a pospíšit si s nabídkami pohádkových kšeftů místo nás. A kromě slovního podpoření naší vlády už následovalo velebné ticho.

O tom, že Babiš i Hamáček nebyli na vývoj připraveni dopředu, to považuju za druhý fakt. I kdyby říkali co chtěli, jejich řeč těla na první tiskovce v sobotu mluvila za vše. Stejně tak mluvila za vše ta nepřipravenost, nekoordinovanost a babišův „útok na zboží“ tomu také moc nepřidal. A od té doby se celou kauzu snaží zmírňovat vlastně už jen Zeman. Babiš i Hamáček najeli na jednu jedinou verzi vyšetřování – že Čuk a Gek to vyhodili do povětří. Jeden sklad v říjnu a druhý v listopadu.

Nikdo z odpovědných osob se ani nepokusil přijít s nějakým vysvětlením toho, že sklad nejdřív hořel a pak teprve bouchnul.

Neříkejte mi, že Babišovi i Hamáčkovi není jasné, jak si zavařili na volby. Pro pravdoláskařské líbodémo jsou stejně pořád vlastizrádci a zemští škůdci. A pro ty ostatní jsou nedůvěryhodní slaboši, kteří buďto reagovali na nějaký tlak zvenčí, nebo to udělali ochotně, ale každopádně rozjeli jakousi šarádu, která se obrátila proti naší zemičce.

Všimněte si – ani ti pravdoláskaři ve skutečnosti Babišovi ohledně Vrbětic vůbec nevěří. Protože jinak by ho museli vzít alespoň trochu na milost. Rusobijcům se to samozřejmě hodí, ale že by Babiše přibrali do protiruské party, to je ani nenapadne.

Třetím faktem je to, že týden od týdne slyšíme stále pevnější babišovy postoje, že za Vrbětice mohou ruští agenti. Každé Čau lidi zabetonovává premiérův postoj stále víc a víc. Přetahovaná s Ruskem jakoby skončila tou vzájemnou paritou, která v podstatě umožnila oběma stranám si nárokovat vítězství v tomto diplomatickém sporu. My se můžeme kasat, že jsme si od Rusáků nenechali nic líbit a Rusko se může kasat, že s námi vyjebali. Ale věc nijak neutichá. Babiš už tolikrát řekl, že je si Vrběticemi jistý, že už se od toho nebude moci distancovat. Do voleb není daleko a já pochybuju, že by se před volbami něco zveřejnilo, aby to mělo vliv na preference.

Neříkejte mi, že tohle všechno Babiš neví. Už když šel na tu první tiskovku, tak mu muselo být jasné, že jeho preference teprve teď překročily hranu útesu a začínají se řítit dolů. Hamáček jakbysmet. Já bych řekl, že Babiše možná předstihne i Okamura.

Já vím, že se nemá hledat vysvětlení v konspiraci, když se to dá vysvětlit hloupostí, ale já se fakt zdráhám uvěřit, že Babiš to spustil a doteď si neuvědomuje následky. Že si dobrovolně ukončil politickou kariéru a ochotně si pustí do kurníku nové lišky, které vůbec nepředstírají, jak na něj pošlou prokurátory, jak si ho odvedou v klepetech a jak ho na dlouhé předlouhé roky posadí do báně a Agrofert zlikvidují.

Buď Babiš ví, že do voleb se vše ukáže natolik jasně, že mu kuza Vrbětice neuškodí a nebo prostě teď dělá to, na čem se dávno domluvil v Langley a věří v americkou ochranu. Nebo nějakou jinou ochranu, jinou sílu, která mu dá nové perspektivy, i když už nebude premiér.

Navíc, to není jediný útok na Babiše. Ono se to množí. Evropská komise vydala štempl, že Babiš je s dotacemi ve střetu zájmů. Komunisti se netají, že vládu shodí. Piráti hledají způsob, jak obejít Zemana a dotáhnout to na co nejdřívější předčasné volby. Milka je patřičně zděšená a znechucená. Přesto Babiš každý den pokračuje v politice sebezničení. Proč?

Já prostě věřím, že se má něco stát. Že Vrbětice nevznikly pro nic za nic a není v tom jen Rosatom a Sputnik. Babiš si prostě (musel) vybrat stranu. Nebo s tím počítal už dlouho. Vsadil na americkou stranu, protože ta evropská ho chce zadupat a o voliče se opřít nechce. Upřímně… po covidové zkušenosti bych se o voliče nepokoušel opírat ani já.

Možná to přeháním, nebo příliš komplikuju. Ale jsem zvědavý na první zveřejněný průzkum preferencí po Vrběticích. To hodně napoví.

Zdroj