Zahraničí

Konec boje proti nelegální migraci v USA a žaloba státu Texas

NR – Nový prezident USA je u moci pár dní a již se projevují důsledky jeho nařízení. Bývalý americký komisař pro cla a ochranu hranic Mark Morgan obvinil Bidenovu administrativu, že „učinila USA méně bezpečnými“ během několika hodin od složení přísahy.

„Tahem pera prezident Biden učinil tuto zemi méně bezpečnou,“ řekl Morgan pro Breitbart News 23. ledna. “ Politika je vyzdvihována nad bezpečnost veřejnosti.“ Morgan citoval odstranění Protokolu o ochraně proti migraci (MPP), známého také jako program „Zůstaň v Mexiku“, jako o programu, který měl být zachován.

„Takže toto bylo to, o čem jsme říkali, že to je ta nejnebezpečnější věc, kterou byl odhodlán udělat. A on to udělal hned první den “ dodal směrem k Bidenovi bývalý komisař. „Je to frustrující, co právě teď vidím,“ dodal Morgan. „Pro mě je to všechno politika. Je to všechno o politice. A naše země je kvůli tomu méně bezpečná a je to nechutné. “

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) ve středu uvedlo, že agentura pro ochranu hranic „přestane přidávat další jednotlivce do programu MPP“. Program MPP byl zahájen v lednu 2019, aby pomohl zastavit tok statisíců beznadějných žádostí o azyl, které systém ucpávaly. Program MPP umožňuje žadatelům o azyl čekat v Mexiku, dokud nebude rozhodnuto o jejich azylovém případě. Před jeho zavedením byly tisíce nelegálních přistěhovalců propuštěny do Spojených států a tam měli čekat, jak soudy dopadnou. Většina z nich se nedostavila k soudu zůstává v zemi ilegálně.

Bidenova administrativa rovněž uvedla, že po dobu 100 dnů zastaví deportace některých nelegálních přistěhovalců, aby DHS zajistilo spravedlivý a efektivní systém vymáhání imigrace zaměřený na ochranu národní bezpečnosti, bezpečnosti hranic a veřejné bezpečnosti.“

To se nelíbí nejen bývalým úředníkům ochrany hranic, ale ani státu Texas. Ten v pátek zažaloval Bidenovu administrativu kvůli memorandu o zastavení deportací nelegálních cizinců. „První den ve funkci Bidenova administrativa odložila stranou Kongresem uzákoněné imigrační zákony a pozastavila vyhoštění nelegálních cizinců, jejichž vyhoštění je vynuceno právě těmito zákony.“ Přitom ignorovala základní ústavní principy a porušila svůj písemný závazek spolupracovat se státem Texas na řešení společných obav o vymáhání přistěhovalectví, “uvádí se v žalobě podané u federálního okresního soudu v Texasu. „Tento nezákonný obrat způsobí Texasu okamžitou a nenapravitelnou škodu, pokud nebude zakázán.“

David Pekoske – úřadující tajemník DHS, který v administrativě prezidenta Joe Bidena zastupuje ministra vnitra, vydal 20. ledna memorandum „nařizující okamžité zastavení deportace jakéhokoli ne-občana s konečnou platností po dobu 100 dnů.“ Výjimky z tohoto příkazu zahrnují nelegální imigranty, kteří se buď dopustili terorismu nebo špionáže, nebo jsou podezřelí z terorismu. “ Podle žaloby státu Texas se memorandum tajemníka Pekoske týká téměř všech nelegálních imigrantů s nevyřízenými deportacemi „včetně těch, jejichž vyhoštění bylo nařízeno po řádném a spravedlivém jednání, a těch, kteří nemají nárok – a neprohlašují, že mají nárok – na další imigrační výhody.“

Žaloba tvrdí, že vše je v rozporu s dohodou mezi DHS a Texasem, protože agentura neoznámila státu změny a nezvážila škody, které by Texas mohl utrpět. Soudní žaloba podaná texaským generálním prokurátorem Kenem Paxtonem žádá federální soud, aby prohlásil Pekoskeho memorandum za nezákonné a zabránil žalované straně, tedy Bidenově administrativě, ve vykonání příkazu.

„Bidenova administrativa nařídila Ministerstvu vnitřní bezpečnosti v jednom ze svých prvních kroků, aby porušilo federální imigrační zákon a porušilo dohodu o konzultacích a spolupráci s Texasem na tomto zákoně. Náš stát hájí největší část jižní hranice v zemi. Chybné prosazování zákona přímo a okamžitě ohrozí naše občany a pracovníky donucovacích orgánů. DHS sám dříve uznal, že takové zmrazení deportací způsobí konkrétní škody Texasu. Jsem si jistý, že tyto protiprávní a nebezpečné činy nemohou obstát.“, uvedl Paxton ve svém prohlášení.

Stát Texas se bude soudit. Do doby, než padne rozsudek, přibudou na území Spojených států desetitisíce nelegálních migrantů, kteří možná budou obratem prohlášeni za legální a budou nadále měnit demografické složení jižních států USA – konkrétně Texasu, Arizony a dalších – tak, aby tam byli voliči více naklonění Demokratické straně. Jak na to budou pohlížet stávající „latinos“, kteří tvrdě pracují, aby se v USA udrželi, těžko říci. Tipuji, že nadšeni z nových příchozích, se kterými se pravděpodobně bude zacházet jako s migranty v západní Evropě, nebudou. Republikáni pak budou pozdě bycha honit, že nezabránili neblahému vývoji v době vzniku, tedy v době, kdy stát Texas žaloval volební podvody ve „swing states“. Jejich slabost a oportunismus je přijdou draho, možná je trvale odstraní z možnosti ovládat alespoň jednu z komor Kongresu, o prezidentovi nemluvě. Je ovšem také otázka, jestli „Demokraty“ budou volby ještě kdy trápit. Dokud bude neomezené korespondenční hlasování, budou hlasy přibývat pouze jedné straně, tedy spíše Jedné straně.

Zdroj

Článek Marka Morgana najdete zde