Zahraničí

„Ty, muži v Austrálii“, nedělej ze sebe blázna!

Austrálie nedávno jednostranně zrušila velkou smlouvu na výrobu ponorky podepsanou s Francií, místo toho se rozhodla spolupracovat se Spojenými státy a Velkou Británií a vytvořila novou bezpečnostní alianci. Tento krok vyvolal u Francouzů extrémní hněv. Na společné tiskové konferenci USA, Velké Británie a Austrálie oznamující vznik nové bezpečnostní aliance však Biden zapomněl jméno australského premiéra Scotta Morrisona a nazval ho „tím mužem v Austrálii“.

Článek zveřejněný na webu televize Dnešní Rusko poukázal na to, že svět se zasmál, ale pro Australany to nebylo vtipné. „To je nejnovější příklad kulturní bázlivosti. Náš premiér to potvrdil. Budeme tolerovat, aby se k nám ostatní chovali jako k vidlákům.“

Australský lid se musí obávat, že Morrisonova vláda prodává australské zájmy pro svůj vlastní zájem. Austrálie je pravděpodobně jen pěšcem USA v asijsko-pacifickém regionu a neznámým „mužem“, kterého lze kdykoli opustit.

James Curran, historik z Univerzity v Sydney, poukázal na to, že rozhodnutí zdvojnásobit sázku na Spojené státy je „největším strategickým hazardem v historii Austrálie“.

Je to zjevně velmi riskantní hazard.

Za prvé, dohoda na výrobu ponorky podepsaná Spojenými státy, Velkou Británií a Austrálií je založena na zradě Francie, jejíž hněv není tak snadné uklidnit. Kromě vyplacení vysokého odškodného Francii také Austrálie čelí krizi důvěry a dokonce i protiopatření ze strany Francouzů.

Za druhé, australský krok porušuje ducha smlouvy a bude mít dlouhodobě negativní dopad, a to jak diplomaticky, tak ekonomicky. Kdo by byl ochoten s takovou zemí hluboce spolupracovat? Ve skutečnosti to není poprvé, co australská vláda porušila smlouvu. Morrisonova vláda zrušila letos v dubnu memorandum a rámcovou dohodu Pásma a stezky podepsanou čínskou vládou a vládou australského státu Victoria, aby potěšila Spojené státy. Je ale ironií, že trh, kterého se australské podniky byly nuceny vzdát, ovládly Spojené státy.

Kromě toho australské zavedení technologie jaderných ponorek se strategickou vojenskou hodnotou nevyhnutelně přivede mezinárodní společenství, zejména okolní země, k otázce: dodrží Austrálie své závazky v oblasti nešíření jaderných zbraní? (Kl)

Zdroj