Zahraničí

Lukašenko zavedl odvetné sankce proti Evropské unii

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal v rámci odvetné akce dekret zakazující dovoz určitého zboží do republiky a dovoz služeb právnických osob států, které vyhlásily sankce proti oficiálnímu Minsku, informovaly v úterý webové stránky prezidenta.

„Dne 30. března podepsal běloruský prezident Alexandr Lukašenko dekret č. 128 O uplatnění zvláštních opatření. Dokument byl přijat za účelem zajištění bezpečnosti a ochrany národních zájmů Běloruské republiky,“ uvádí se ve zprávě.

Podle zprávy „dekret stanoví zavedení zákazu na dovoz určitých kategorií zboží do země, a také dovozu prací (služeb) prováděných právnickými a fyzickými osobami států, které přijaly zvláštní opatření (sankce) proti běloruským právnickým nebo fyzickým osobám.“

Upřesňuje se, že Rada ministrů stanoví konkrétní seznam zboží, prací (služeb) a v případě nutnosti i zahraničních právnických a fyzických osob.

Trestní stíhání Tichanovské

Generální prokuratura Běloruska zahájila trestní řízení proti bývalé prezidentské kandidátce Světlaně Tichanovské a členům opoziční iniciativy BYPOL za přípravu teroristického útoku organizovanou skupinou, prohlásil v pondělí generální prokurátor republiky Andrej Šved.

„Tyto osoby se před několika dny pokusily provést výbuchy a požáry na území hlavního města a dalších měst. Zadržený při činu občan (Vjačeslav – pozn. red.) Malejčuk již vypovídal o organizátorech a účastnících teroristického útoku,“ uvádí Švedova slova Sputnik Belarus.

Generální prokurátor uvedl, že z materiálů prověrky rovněž vyplývá, že osoby zapojené do případu se chystaly obvinit úřady z ohrožení života lidí.

Běloruské KGB byl dán pokyn, aby shromáždila dokumenty za účelem podání žádosti o vydání Tichanovské a dalších podezřelých z Polska a Litvy, bude po nich vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Ministerstvo vnitra rovněž uvedlo, že policistům se podařilo zadržet bývalého profesionálního vojáka, který předával opozici údaje o ozbrojených silách.

Minulý týden ministerstvo informovalo o zatčení 35letého muže, který připravoval teroristický útok na vojenskou jednotku v Pečích (Minská oblast); další byl zadržen v Minsku. Policii se podařilo zamezit trestným činům, najít a zneškodnit improvizovaná výbušná zařízení. Podle ministerstva vnitra byl zadržený v kontaktu s iniciativou BYPOL, která mu nařídila provést výbuch.

Zdroj