Koronavirus

Pilně: V Německu opět zastavili používání vakcíny AstraZenecą

V Berlíně z preventivně zastavili v očkovacích centrech očkování osob mladších 60 let vakcínou AstraZenecą, a to s ohledem na další případy trombózy mozkových žil. Oznámila to senátorka odpovědná za zdravotnictví Dilek Kalayci (SPD). Podobné rozhodnutí bylo přijato v Mnichově a pro celý spolkový stát Bavorsko.

Kliniky Charité a Vivantes v německém hlavním městě již  zastavily očkování vakcínou AstraZeneca až do odvolání.    Mluvčí Charité Manuela Zingl uvedla, že „tento krok je z hlediska Charité nezbytný, protože v Německu bylo mezitím více případů trombózy mozkových žil u žen,“ a to ve věku do 55 let.   V Severním Porýní-Vestfálsku se také manažeři pěti ze šesti univerzitních klinik zasazovali o dočasné pozastavení očkování mladých žen vakcínou AstraZeneca. Riziko dalších úmrtí je příliš vysoké, hodnotili ve společném dopise adresovaném německému ministrovi zdravotnictví.

Spolková země Berlín požádala o konzultace na federální úrovni a názory odborníků, jako jsou odborníci z Institutu Paula Ehrlicha. Ještě dnes  večer se bude konat schůzka německé vlády a zástupců spolkových zemí o dalším používání vakcíny AstraZeneca.

Zdroj