Domácí

Maďarské listy

Vidlák: Prý tu potřebujeme nějakého českého Orbána. Někoho, kdo se bude za české zájmy bít podobně jako to dělá maďarský premiér. Dělá to tak úspěšně, že je běžné v českém majnstrýmu číst, že Maďarsko je pro Evropu ztracené, že jsou tam úplně v háji, sežráni Ruskem. Jinými slovy, Orbán si dovolil nepodléhat Západu tak úspěšně, že je všemi těmi Schwaby, Merkelovými, Ilumináty, Aspeny a Římskými kluby považovaný za odepsaného. 

Velmi často v naší diskusi zazní, že bychom tu potřebovali někoho podobného. Kdo se nezalekne bruselského byrokrata a kdo se nebojí nadnárodních korporací. Kdo bude schopen do českých poboček velkých korporací klidně poslat nucené správce a tím si vynutí dodržování zdejších pravidel. Kdo se nebude rozpakovat utnout penězovody neziskovkám, kdo se zbaví Sorosových aktivit na školách, kdo bude bojovat za svůj národ a tím pádem bude mít podporu obyvatelstva a v dlouhodobém horizontu vytvoří respektovaný stát,který nebude loutkou v rukou globálních sil. 

Víme tu o Orbánovi ještě něco? Zapomněl jsem na nějakou Orbánovu vlastnost? Máte k tomu vážení čtenáři ještě něco, co jsem v těch dvou krátkých odstavcích neřekl? Zapomněl jsem na něco, co není napsané na wikipédii? 

Teď v týdnu jsem měl doma jednoho čtenáře z Brna a moc hezky jsme si pokecali. I na toho Orbána došlo. A ukázalo se to, co jsem demonstroval výše. Že sice o Orbánovi víme nějaké ty výstupy co udělal, ale jinak netušíme vůbec nic. Ta zatracená maďarština… Putinovy ruské projevy jsou poměrně známé, jsou k dispozici na jůtubu. Navíc leckdo u nás rusky umí. 

S tím Orbánem je to horší. Pár projevů se také na jůtubu najde, ale překládané do češtiny jsou nejspíš z angličtiny.  

A jak se to dělá, aby vás národ měl rád, jak se dosahuje důvěry u národa, o tom nevíme prostě nic. Vůbec netušíme, jak se to dělá, aby člověk získal ve volbách nadpoloviční většinu. 

S Maďarskem obýváme společný prostor uprostřed Evropy. Jsme podobně malé národy, máme podobnou zkušenost s Ruskem, Německem i USA. Ano, orbánovská zkušenost by se tu hodila. Jestliže bychom si tu přáli Orbána, bylo by asi dobré o něm vědět co nejvíc. Bylo by dobré umožnit nějakému novému českému politikovi, aby se od Orbána učil. 

Neměli bychom se dle možností přičinit, aby u nás vznikl nějaký maďarský Sputnik? Aby tu byly k dispozici napřímo překládané články z maďarských reálií? Neznáte nějakého čechomaďara, kdo má dost volného času, aby podobně jako Kechlibar psal zasvěcené zprávy o Maďarsku? Někoho, kdo by uměl do češtiny převést jemnůstky toho jejich šáhlého jazyka? 

Neměli bychom se obrátit přímo na Viktora a zkusit přesvědčit nějakého šéfa jeho tiskového odboru, aby zaměstnal českého překladatele abychom si přebírali informace přímo od zdroje? 

Já například si neumím udělat obrázek o tom, co o Orbánovi je u nás jen legenda a co je skutečně pravda. A nechci, aby mi to někdo předžvejkával. Chci si o něm udělat obrázek sám. Chci zjistit, jak to dělal, že ten jeho Fidess má olbřímí podporu. Chci vědět, proč je u nás majnstrýmem tak dehonestován. 

Ano, jakmile o někom Česká televize řekne, že je to zmetek, tak ten člověk stojí za pozornost, ale proč nemůže být Orbán Slovák nebo Němec. Tam bych si uměl udělat obrázek sám. Takhle jsem odkázán na několik projevů a přejaté informace.  

Vyzývám proto k založení Maďarských listů. Nabízím prostor komukoliv, kdo umí maďarsky a byl by ochoten tu a tam něco od Orbána přeložit, nebo napsat něco zasvěceného o Maďarsku.  Potřebujeme víc informací, potřebujeme se naučit, jak se pořádně vyhrávají volby a jak se dělá politik s obrovskou podporou.  

Zdroj