Svět podle lepšolidí

Maďarsko je na cestě k zákazu propagandy LGBT. Z Bruselu hned přišlo vážné varování

Maďarský parlament schválil návrh zákona zakazující šíření veškerých materiálů obsahujících propagandu homosexuality mezi nezletilé. Toto rozhodnutí bude znamenat mimo jiné i zákaz osvěty ve školách o tématech týkajících se sexuálních menšin. Na tento vývoj zareagovala eurokomisařka pro rovnost Helena Dalliová a zmínila možné důsledky.

Maďarští poslanci včera dali zelenou návrhu zákona, který zakazuje šíření materiálů věnovaných otázkám homosexuality a změny pohlaví mezi mladými lidmi. Návrh byl podpořen drtivou většinou přítomných zákonodárců, pro jeho přijetí totiž hlasovalo 157 poslanců, a proti se vyslovil jen jeden. Nový zákon byl přivítán vládnoucí konzervativní stranou Fidesz, stejně jako pravicovou stranou Jobbik, zatímco řada opozičních stran hlasování bojkotovala.

Uvádí se, že zmíněný návrh předpokládá zákaz zobrazení netradičních sexuálních orientací a změny pohlaví ve školských vzdělávacích materiálech, stejně tak se ten zákaz dotkne i šíření filmů a reklamy mezi nezletilé, které obsahují zobrazení dotyčných témat.

Maďarsko může přijít o financování u EU

Iniciativu maďarských poslanců později odsoudila komisařka Evropské unie pro rovnost Helena Dalliová, která přitom dala jasně najevo, že pokud zmíněný zákon nabude platnosti, pak je Brusel připraven reagovat. Jedná se totiž o finanční restrikce v podobě omezení financování z fondů Evropské unie. Obdobná opatření byla dříve uplatněna proti řadě polských měst, které se označily za „zónu bez LGBT“.

„Dáváme jasně najevo, že pokud nepodporujete demokratické zásady a hodnoty rovnosti platné v Evropské unii, tak nemáte nárok na čerpání peněz z našeho projektu,“ prohlásila eurokomisařka.

Nesouhlas piráta Peksy

Před několika dny se poslanec Mikuláš Peksa z České pirátské strany na sociální síti věnoval tématu homosexuality v Maďarsku.

Peksa sdílel na sociální síti Facebook svůj nový příspěvek, ke kterému připojil i odkaz na článek z webu ČT24. „Orbán utahuje šrouby: ,Mezi mladými lidmi v Maďarsku by se nesměly podle nového návrhu politické strany Fidesz premiéra Orbána rozšiřovat texty nebo filmy věnující se otázce homosexuality nebo změně pohlaví‘,“ napsal ve svém postu.

Následně uvedl, že se podle něj jedná o další „flagrantní porušování právního státu“. Podle jeho slov není možné, aby kdokoliv v Evropě osekával práva menšin.

„Moc nechápu, proč z evropských peněz financujeme autokrata, který diskriminuje některé občany své země,“ dodal závěrem.

Zdroj