Koronavirus

Městský soud v Praze rozhodl, že požadovat test při návratu do Česka je nezákonné

Negativní test při návratu do Česka musí v současnosti předložit všichni lidé, kteří cestují ze zemí, které jsou na koronavirové mapě označené jinak než zelenou barvou. Opatření, které nařizuje občanům Česka povinnost mít při cestě do ČR negativní test na koronavirus, označil pražský městský soud za nezákonné. Rozsudek je pravomocný od 5. dubna.

Předseda senátu Mgr. Aleš Sabol uvedl, že soud nechce zlehčovat hrozby spojené s šířením onemocnění COVID-19 ani snahy vlády chránit lidské životy a zdraví. „Ani ve světle těchto hodnot však není možno rezignovat na základní principy právního státu a nelze omezit právo občanů ČR na svobodný návrat do vlasti, aniž by to bylo bezpodmínečně nezbytné.“ vysvětlil Sabol.

Kromě negativního testu při návratu do ČR musí přicházející absolvovat další test v ČR. Soud uvedl, že ministerstvo zdravotnictví dostatečně nevysvětlilo, proč nestačí jen test po návratu.

Právníci již dříve upozorňovali, že pro vstup občanů do jejich vlasti  není možno něčím podmiňovat. Vysvětlili, že občana nelze do jeho vlasti nevpustit jen proto, že nemá test.

Navíc, ne všechny státy testují masívně a v některých zemích není možné získat test jen tak na vyžádaní – na to je potřebná indikace např. lékařem … připomněli Novinky.cz.

Ministerstvo zdravotnictví na svém opatření však trvá

Ministerstvo zdravotnictví ve středu ještě před rozhodnutím soudu uvedlo, že o změně opatření momentálně neuvažuje.

„O změně opatření, která by umožňovala podstoupit test po návratu ze zemí se středním až velmi vysokým rizikem nákazy až po návratu do ČR, momentálně neuvažujeme. Ministerstvo zdravotnictví nicméně nezbytnost přijatých opatření vyhodnocuje pravidelně každý týden,“ uvedla mluvčí Peterová.

Po rozhodnutí soudu rezort uvedl, že se k němu nebude vyjadřovat. Soud uvedl, že rezort má do 5. dubna čas přijmout opatření takovým způsobem, aby zohledňovaly rozsudek.

Tisková zpráva k 18 A 16-2021