Koronavirus

V Maďarsku byl Sputnik V uznán jako nejúčinnější vakcína proti covidu-19

Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V je v Maďarsku považována za nejbezpečnější a nejúčinnější, uvedli autoři tohoto přípravku.

Jak uvádí RFPI na Twitteru, maďarská vláda, která jako první v EU začala používat Sputnik V, uveřejnila své nejnovější údaje o bezpečnosti a účinnosti pěti vakcín.

Ukázalo se, že je to právě Sputnik V, který má nejlepší výsledky z hlediska bezpečnosti (7-32krát méně úmrtí) a účinnosti (2-7krát méně případů nákazy covidem). Například na 100 tisíc lidí očkovaných ruskou vakcínou je pouze 95 lidí infikovaných koronavirem a jedno úmrtí. Pro srovnání, na každých 100 000 lidí očkovaných vakcínou AstraZeneca připadá 700 případů nákazy a sedm úmrtí. V případě Pfizer/BioNTech bylo zaznamenáno 555 infekcí na 100 000 očkovaných a 32 úmrtí.

„Maďarské údaje ukazují, že (po použití – pozn. red.) Sputniku V je 20–32krát méně úmrtí a 2–6krát méně případů infekce covidem-19 na 100 tisíc případů očkování, než (po použití – pozn. red.) vakcín mRNA používaných v Maďarsku,“ sdělili tvůrci Sputniku V.

Zdůraznili, že po očkování vakcínou Pfizer/BioNTech bylo zaznamenáno 32krát více úmrtí než po použití přípravku Sputnik V.

Vakcína Sputnik V již byla schválena v 60 zemích s celkovou populací asi 3 miliardy lidí. Sputnik V je na druhém místě na světě, pokud jde o počet schválení přijatých vládními regulačními orgány. Účinnost vakcíny činí 97,6 % na základě analýzy údajů 3,8 milionů očkovaných Rusů, což je více než podle údajů dříve publikovaných lékařským časopisem The Lancet (91,6 %), Ruským fondem přímých investic (RFPI) a Gamalejovým ústavem.

Zdroj