Ideozločiny

Mezinárodní trestní soud ignoruje materiály o zločinech Ukrajiny

Západ ignoruje důkazy o zločinech ozbrojených sil Ukrajiny a ukrajinských nacistů, nicméně na tribunál nad kyjevským vedením a válečnými zločinci bude stačit ruská legislativa.

Ve vysílání televizního kanálu Zvezda to oznámil předseda Mezinárodního veřejného tribunálu pro Ukrajinu Maxim Grigorjev, uvádí PolitNavigator.

„Po stažení zničí budovy, zničí vše co mohou — taková taktika spálené země. Dostávají instrukce, aby obsadili obytné domy a stříleli pod přikrytím lidí, nechali lidi v prvních patrech, v suterénu. To, co dělají jsou válečné zločiny, podle mezinárodního humanitárního práva, podle Ženevské úmluvy, podle Římského statutu Mezinárodního trestního soudu.

A přirozeně v jejich řadách jsou váleční zločinci a je jasné, že nejvyšší vedení Ukrajiny jsou váleční zločinci. Další věc je, že to je pro západní země zcela nedůležité,“ uvedl Grigorjev.

„Sbíráte důkazy, mluvíte s lidmi, vyprávějí na kameru, co zažili, co viděli. Jak plánujete použít tyto materiály později, pokusíte se je přesto zprostředkovat evropskému publiku?“ zeptala se televizní moderátorka Nadana Friedrichsonová.

„Jsou to očití svědci a oběti. Natočili jsme ženu, nemá nohy, muže bez ruky, spousta lidí se zranila. Tyto materiály již používáme. Například naše materiály v Radě bezpečnosti OSN použil náš zástupce Nebenzja, samozřejmě je používá naše ministerstvo zahraničních věcí, IC RF. Budou použity co nejvíce, kdekoli to bude možné“.

Zároveň dodal, že si nedělá iluze o reakci Mezinárodního trestního soudu.

„Kolegové z DNR nám řekli, že tam posílají materiály, Mezinárodní trestní soud je nepřijímá, obdrží informaci – „Odmítnutí adresáta“.  U soudu dostávají informace o ukrajinských válečných zločinech, prostě je nepřevezmou. Neděláme si zde žádné iluze.

Ale dříve nebo později tyto zločince bude soudit především samotný ukrajinský lid, o tom nepochybuji. Ve skutečnosti k tomu stačí ruská legislativa,“ dodal Grigorjev.

Grigorjev připomněl, že rozhodnutí o zřízení Mezinárodního veřejného tribunálu pro Ukrajinu padlo 1. března na konferenci ve Veřejné komoře za účasti zástupců občanské společnosti z řady zemí.

„Mezinárodního veřejného tribunálu pro Ukrajinu se účastní více než 20 zemí světa, včetně USA, zemí Evropy a Asie. Samozřejmě to nejsou oficiální vlády, ale zástupci občanské společnosti,“ poznamenal Grigorjev.

Zdůraznil také, že počet lidí, kteří jsou připraveni se této práce zúčastnit, se zvyšuje.

„Myslím, že počet účastníků se v blízké budoucnosti zvýší na 30–40 zemí,“ dodal.

Tribunál podle jeho slov zahrnuje různé osoby – novináře, politické analytiky, právníky, zástupce veřejných organizací, ruské krajany žijící v zahraničí. 

„Možná se nám tady v Rusku zdá, že máme v evropských zemích malou podporu, ale není tomu tak. Ve skutečnosti to jen nevidíme od oficiálních úřadů těchto zemí, nevysílají to v jejich televizi,“ řekl Grigorjev

Podle jeho názoru v těchto zemích zůstali čestní lidé, kteří „pamatují, co je ukrajinský nacionalismus a co to bylo za Velké vlastenecké války a že to byla prostě jedna z odrůd fašismu“.

„Máme velkou podporu,“ uzavřel Grigorjev.

Zdroj

Překlad