Zahraničí

Ministerstvo zahraničí RF navrhuje oslabení závislosti Ruska na „jedovatém“ dolaru

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru s agenturou Bloomberg oznámil potřebu zavést nová opatření zaměřená na izolaci Ruska od amerického finančního systému.

„Potřebujeme (…) eliminovat závislost na tomto jedovatém zdroji neustálých nepřátelských akcí. Musíme snížit roli dolaru ve všech operacích,“ zdůraznil.

Rjabkov neuváděl konkrétní opatření potřebná k boji proti dolaru. Připomněl také, že ministerstvo zahraničí neodpovídá za hospodářskou politiku.

Jak poznamenal diplomat, taková opatření souvisejí především se záměry kanceláře nového amerického prezidenta Joe Bidena rozšířit protiruské sankce. Rjabkov také připomněl, že v posledních několika letech měla ekonomická opatření Spojených států dopad na ruské banky, státní korporace, ropný a plynárenský sektor, vysoké úředníky a podnikatele. Náměstek ministra zahraničí předpokládá, že v současné situaci Washington pouze posílí svoji sankční politiku.

Rjabkov mimo jiné poukázal na rostoucí vzájemnou nepřízeň mezi Moskvou a Washingtonem. Diplomat uvádí, že nyní jsou vztahy mezi oběma zeměmi pravděpodobně napjatější než v době SSSR.

Bidenova slova o „ruské hrozbě“

Biden již dříve během svého online vystoupení na mnichovské konferenci o bezpečnosti uvedl, že Rusko má v úmyslu podkopat transatlantickou spolupráci mezi USA a evropskými zeměmi. Na konferenci vyzval evropské partnery k posílení jednoty v EU a v NATO s ohledem na „hrozbu Ruska“.

USA se stále drží logiky omezování Ruska, je těžké si představit, jak se změní interakce mezi Moskvou a Washingtonem s tímto přístupem americké vlády, uvedl na briefingu Dmitrij Poljanskij, první zástupce stálého představitele RF při OSN, v rámci svého komentáře k nedávnému projevu amerického prezidenta Joe Bidena na mnichovské konferenci.

„Věci, které jste zmínil z jeho mnichovského projevu, a další momenty samozřejmě vzbuzují obavy z toho, jak budeme komunikovat se Spojenými státy jako takovými – nikoli se stálými zástupci zde (při OSN – pozn. red.), ale s USA,“ řekl Poljanskij.

Ruský diplomat zároveň zdůraznil, že existuje mnoho věcí, které mohou Moskva a Washington dělat společně, zejména v oblasti strategické stability. Prodloužení dohody START III označil za dobrý základ pro další společné úsilí.

Zdroj