Válečné přípravy v souvislostech

„Mořský vánek“ NATO v Černém moři se může proměnit v bouři

Cvičení NATO Sea Breeze v Černém moři má velký potenciál k prohloubení napětí v regionu, píše Telepolis. Zejména na pozadí nedávného incidentu s britským torpédoborcem HMS Defender a ruskými manévry poblíž ukrajinských hranic. Německé vydání varuje, že konfrontace vojenského potenciálu za několik miliard dolarů může způsobit bouři.

V Černém moři začalo cvičení NATO s názvem Sea Breeze, uvádí Telepolis. V posledních letech se jedná o jeden z nejambicióznějších manévrů aliance s jejími východoevropskými partnery. Zúčastní se na nich tři desítky zemí, zapojeno bude 32 válečných lodí, 40 letadel, 5 tisíc vojáků. Plánuje se procvičovat bojové, pátrací a záchranné operace s využitím aqualungů, ponorek, obojživelných vozidel, jakož i opatření k zajištění protivzdušné obrany a manévrů na zemi.

Cvičení se účastní členské státy NATO i státy účastnící se programu Partnerství pro mír, založeného v roce 1994. Provádí je šestá flotila amerického námořnictva umístěná ve Středomoří. Americká velvyslankyně v Kyjevě Christina Queen uvedla, že Američané jsou „ hrdí na spolupráci s Ukrajinou při organizaci mezinárodních cvičení mořského vánku, která zlepší interakci zúčastněných zemí a jejich schopností .“ Hlavním účelem manévrů je podle ní „ zajistit bezpečnost Černého moře “.

Cvičení se konají každoročně od roku 1997, ale po připojení Krymského poloostrova k Rusku v roce 2014 jejich potenciál pro zhoršení situace v regionu významně vzrostl a letos hrozí, že se mořský vánek stane skutečnou „ bouří “, noviny varují. Tato vojenská událost je v Moskvě kritizována. „ Rozsah a zjevně agresivní povaha cvičení Sea Breeze neodpovídají skutečným úkolům bezpečnosti v černomořské oblasti ,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova.

Před několika dny se navíc u pobřeží Krymského poloostrova odehrál incident s britským torpédoborcem HMS Defender, který do situace přináší další napětí, připomínají noviny. Samotné Rusko současně nedávno provedlo cvičení poblíž hranic s Ukrajinou. Navzdory námitkám Kremlu však NATO stále provádí své manévry, a proto hrozí, že se konfrontace vojenského potenciálu za několik miliard dolarů zhorší, obává se Telepolis.

Infokurýr