Domácí

Nejste stát, vzkazuje Británie EU

Třídním nepřítelem EU snadno a rychle … nebo pomsta za svačinu … by se chtělo napsat. Faktem je, že Velká Británie odmítá dát plný diplomatický status velvyslanci Evropské unie v Londýně Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodňováno je to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší. Při setrvání na stanovisku dopady nebudou malé.

Zpráva sice proběhla všemi médií, ovšem nikdo se moc nemá k rozboru důsledků, které (při neměnnosti stanoviska Británie ve věci) nebudou pro EU zanedbatelné. EU svého času ukázala svou sílu tím, že zabavila no-name řidiči kamiónu svačinu, Británie ukázala svou sílu tím, že zástupce Bruselských nebude mít v GB status velvyslance. Tedy vrátila Bruselským řádnou výchovnou facku … až to mlasklo. Kdo v té nekončící bitvě je za ňoumu a hoštaplera asi netřeba zdůrazňovat. Technicky vzato v obou případech postupoval daný orgán správně, dopady ovšem ale jsou a budou diametrálně rozdílné.

Vrcholný představitel EU pro zahraniční vztahy Josep Borell na příslušný dopis britského ministra zahraničí Dominica Raaba reagoval: „Nabízená ujednání neodrážejí specifický charakter EU, ani neodpovídají budoucímu vztahu mezi EU a Spojeným královstvím jako důležitou třetí zemí.“ Já dodávám, že Bruselští po všech naschválech, které EU Británii činila asi stále doufají, že si tato mocnost uvědomí svůj tragický omyl, řádně se za svou chybu omluví a přijme spravedlivý trest za svou opovážlivost opustit nejúžasnější spolek na světě … možná i v přilehlém vesmíru.

Nicméně někteří realističtěji uvažující politici v EU se dle BBC obávají, že by si některé „nepřátelské státy“ mohly z EU vzít příklad a taktéž unijním diplomatům osekat privilegia. „To by je mohlo vystavit obtěžování a mohly by je snadněji vyhostit“. Tady možná bude ten hlavní důvod, proč se nikomu z Bruselských nechce situaci pitvat.

V tomto případě ovšem nejde o nic menšího, než postupné vynulovávání politické prestiže kvazi státu EU. Zástupci EU budou zřejmě zařazeni na úroveň představitelů zahraničních organizací – nikdo je tak nebude oficiálně zvát na akce státního významu, kde je pozvání podmíněno diplomatickým statusem. Když budou mít zástupci Bruselských štěstí, tak jim pošťák pohodí pozvánku na rohožku před domem.

Co to pro tu bruselskou namyšlenou aristokracii bude za ponížení si asi umí každý představit.

D. Dvořák