Koronavirus

Několik covidových postřehů

Vidlák: V dnešním článku se chci na covid podívat z jiné strany. Trochu rozbourat ten už zavedený pohled na virus, na jeho šíření v populaci a vrátit se trošku k tomu, co zde na Kydech hlásal především můj bratr Master. Jeho leitmotivem tehdy bylo, že průchod viru populací závisí i na silách a faktorech o kterých nic nevíme. Různé střípky těchto faktorů se snažil vyčíst ze svých grafů, ale bylo jako čtení změti stop, které se různě překrývají a je velmi obtížné je rozklíčovat.

Dnes jsme o pár měsíců dál a Master dál obcoval s křivkami svých grafů, lichotil jim, obdivoval je víc než postavu své ženy, spal s nimi i probouzel se vedle nich a nakonec o nich začal publikovat i mimo Kydy. Dnes bych proto rád popsal některé jeho náhledy a postřehy:

1. Sokolovsko a Chebsko… Reprodukční číslo v těchto okresech začalo klesat už před vládou zavedeným lockdownem. V době, kdy vláda zavírala republiku policejními kontrolami, byly v těchto okresech počty nakažených daleko za svým vrcholem. Začalo se mluvit o promoření, protože právě tam najednou měli nejlepší výsledky z celé republiky.

A pic ho – počínaje devátým březnem, poklesy skončily v celé republice a nejenom u nás – v celé Evropě začalo reprodukční číslo zase růst. Jako kdyby to opět ovlivnilo MDŽ jako loni. Ale letos se nikde demonstrace proti sexismu nekonaly. A hádejte, kde to teď roste nejrychleji? Na sokolovsku a chebsku… Sakra proč? Proč to tam začalo klesat před uzávěrou okresů a proč to teď roste i když jsou okresy stále uzavřené? A proč to roste zase synchronizovaně v celé Evropě? Co jsme přehlédli?

Kromě toho, že nám covid sypou na hlavu z letadel, co když už všichni máme koronavirus dávno v sobě? Je ho málo… tak málo, že ho nosní tyčinka nezachytí. Někoho imunita ochrání a někdo má smůlu… Jako by uzávěry už delší dobu postrádaly smysl. Jako by ten virus už stejně byl všude a čekal jen na vhodné vnější podmínky. Jako by čekal, až bude hnusně, sychravo (a nebo obráceně – až bude slunečno a větrno se zimou), až se tělo nebude umět bránit a pak se na sliznici najednou namnoží a dostane se dovnitř.

Co když se nemoc už delší dobu nechová podle předpokládaného modelu, že pokud u vás nemoc propukne, tak vás před pěti dny někdo nakazil? Co když ho máme v sobě a on tam jen čeká na správnou chvíli? Vysvětlovalo by to, proč počty případů vůbec nekorespondují s opatřeními. I teď už je vidět, že se pokles zastavil a i přes okresní uzávěry to zase poroste.

2. Master už několik dní mluví o tzv. teorii sociálních kompenzací. Jsme tvorové společenští a samotka či vyhnání z tlupy byl vždycky ten nejhorší trest. Máme to v sobě. Teď máme sociální kontakt omezený, ale to se nedá vydržet dlouho a i ti nejohroženější a ti, co covida nijak nepopírají, si nakonec svůj sociální kontakt nějak vykompenzují. Dokonce u toho mají pocit, že všechna opatření dodržují a možná je dokonce i fakt dodržují co nejvíc. Ale tu a tam nemohou jinak a jdou někam na návštěvu nebo nějakou návštěvu přijmou. Neudělali jsme to takhle všichni? A neděláme to takhle pořád už dlouhé měsíce? A čím více toho máme zakázaného od vlády, tím více si to kompenzujeme jinak a tato kompenzace při každém opatření vytváří protitlak a každé opatření vytváří stále větší protitlak. Šlape se na brzdu, ale ve stejnou chvíli se jiným způsobem šlape na plyn. A teď už to vypadá, že plyn definitivně nad brzdou vyhrál. A nejde o antirouškaře Volného a Klause. Většina populace sice nosí roušky, ale už dávno se doma zase navštěvují a navštěvují se možná mnohem intenzívněji než loni v létě. Zároveň je zima, nebo nechtějí být buzerováni policií, že venku nemají roušky a tak si zalezou někam, kde na ně není vidět, kde je teplíčko, kde je neofukuje vítr a vesele se promořují i když to pro ně není žádná rebélie. Možná se za to i trochu stydí, ale Maruna už si prostě potřebovala popovídat s Jarunou…

Testování ve firmách nám ukazuje, že podniky ani kanceláře nejsou žádným šíleným semeništěm nákaz. Já jsem si osobně myslel, že testování bude posledním hřebíčkem do rakve, protože odhalí tisíce a tisíce případů. Ale ono ne. A nemyslím si, že se to testování nějak masově porušuje nebo že by se při něm hromadně chytračilo.

Je hloupost tvrdit, že samotné nákazy v domácnostech mají dostatečný potenciál epidemii udržet v chodu? A vládní možnosti k zásahu v rodinách jsou zcela nulové. Vyhnala sice rizikové chování z ulic, ale protože to trvá dlouho, vzniklo mnohem rizikovější chování tam, kde to nikdy žádná vláda neměla pod kontrolou. Jestli by nebylo lepší dostat sociální kontakt zase ven. Na ulici. Do čerstvého vzduchu…

3. Koronavirus jde vždycky ze západu a nikdy ne z východu. Vždycky se zhorší reprodukční číslo a západ od nás a pak to dojde k nám. Ještě nikdy to nebylo naopak. Nikdy se to nestalo na Slovensku, v Polsku či Maďarsku a pak že by se to se zpožděním projevilo zde. Z nějakého důvodu je to obráceně. Asi nad Německem krouží letadla DHL častěji….

Zcela jednoznačně trendy vznikají na západ od našich hranic. U nás se to vždycky projeví za pár dní. A za dalších pár dní se to projeví na Slovensku. Ale nikdy to nezačne v Maďarsku, přelije se to na Slovensko a od nich k nám. Proč sakra? A pozor – neplatí to jen pro nárůst případů, ale také pro pokles. Nikdy nejsme v předstihu před Německem. Nikdy. Je to jako s kurzem koruny či vývojem státního dluhu. Napodobujeme Dojčlandy s mírným zpožděním a musíme jim být podobní, ale vždycky méně než oni. Jen epidemiii musíme mít silnější než oni.

Jako by to souviselo s tím převážně západním prouděním vzduchu. Jako by prostě přišla ta správná oblačnost nejprve nad Německo a pak nad nás. Jako by Britové vždycky vypustili do vzduchu nějakou zásobu berberky, která pak postupně doproudí až nad nás. Ale nikdy to není naopak. Putin posílá jen Sputnik a i když nedemokraticky dusí svůj národ, který ho za to miluje, nějak nemá tendenci nás hubit biologickou zbraní.

Ne, fakt si nemyslím, že by nás koronavirem práškovali. Ale dějí se věci, kterým nerozumíme. Jen je stále více vidět, že z vládních opatření si covid nic nedělá. Pohrává si s námi ve zcela jiných časech. Nebere ohledy na vyhlášky a zpravidla omezí nakažlivost o týden dřív, než vláda zavede další dvě roušky místo jedné. A i obráceně… začne sílit o týden dřív než vláda rozvolní.

Tyhle rozpory začínají stále více bít do očí. Vidí je stále více lidí, kromě expertů na ministerstvu zdravotnictví.

4. Jeden můj čtenář mi mailem poslal krásný postřeh – na jaře katastrofu neodvrátili profesionálové na ministerstvu zdravotnictví, ale jeden amatér z pojišťovny. Za Andrejem nepřišel žádný kovaný doktor či epidemiolog, ale výše postavený pojišťovák. Až potom se začaly přidávat všechny moudré hlavy, co se oháněly diplomy a tituly Mudr. Titanic také postavili profesionálové… a noemovu archu amatéři. Možná je čas na nového spasitele – amatéra. Který si všimne něčeho, co profíkům uniká. Jiří, děkuji za tento postřeh.

O tom by měla být dnešní diskuse. Co jsme přehlédli? Prosím odpusťte si letadlo DHL a spiknutí iluminátů. To jsme nepřehlédli, to už se tu řešilo mockrát. Z jaké strany jsme se na epidemii ještě nepodívali? Jaké postřehy máte a nikdo jiný je ještě neslyšel?

Zdroj