Koronavirus

Nemohou nereagovat

Vidlák: Tak je to tady. Včera poprvé se počet nakažených koronavirem zhruba zdvojnásobil oproti minulému týdnu. Pokud se trend v příštích dnech potvrdí, máme tu krásný exponenciální růst a dlouho očekávaná podzimní vlna je mezi námi. Tím se potvrzuje první moje předpověď – že se všechno důležité stane ještě před volbami. A naopak klesá pravděpodobnost mé druhé předpovědi, že Babiš jako vrchol své kampaně vyhlásí sejmutí okovů. 

Pokud se podíváte na Masterovy grafy, zjistíte, že nárůst se v této chvíli týká v podstatě jen pozitivních testů.  Nárůst hospitalizací se zatím nekoná, ba naopak, ten dokonce zlehka klesá. Může vás mást křivka závažných hospitalizací, ale tam se zatím nedá nic říct, protože když máte čtyři těžké případy a pak jich je šest, tak jsou to příliš nízká čísla na jakoukoliv predikci. 

Takže… v této chvíli začínáme mít epidemii pozitivních testů. Začátek tohoto nárůstu bude ještě zvýrazněný, protože nakažených je relativně málo, hygiena stíhá trasovat a dohledávat kontakty a když se hledá, tak se zpravidla i najde, což znamená, že každý PCR test dnes zajistí pozitivní test i zítra u nějakého příbuzného či kamaráda. Nárůst proto může vypadat poměrně děsivě, ale bude důležité sledovat především nárůst hospitalizovaných případů. Hospitalizace teď v době promtního testování jdou se zhruba týdenním odstupem za potvrzenými testy, takže pokud tento týden vidíme nárůst pozitivních o 500 kusů denně a příští týden uvidíme denní nárůst v nemocnicích o 50 lidí, tak se bohužel oproti loňsku nic nezměnilo. 

Dá se čekat, že v příštích dnech a týdnech se politici budou muset k celé věci postavit. Nemohou nereagovat. Vzhledem k tomu, jak to vypadlo loni, nemohou prostě strčit hlavu do písku, nemohou čekat, až se to nějak vyvine. Zdá se tedy, že covid do volební kampaně ještě zasáhne a je možné, že se na poslední chvíli stane opět dominantním tématem. 

Zároveň bychom už měli být o dost dál, ohledně zdravotnických kapacit i ohledně sbíraných informací. Vláda by měla teoreticky mít k dispozici celou řadu údajů a srovnání s loňskem, které by měly ukázat, jak na tom doopravdy jsme. Letos už neexistuje žádná omluva, že jsme nevěděli, neznali a nerozuměli. Letos už neprojde, aby se co týden měnila pravidla, aby jeden člen vlády říkal jedno a druhý něco jiného. Letos už neprojde improvizování, neprojdou výmluvy. Letos už vláda všechny informace má. A jestli je nemá, nebo jestli se tam mezi odborníke i po roce epidemie různě mlží, lže a neexistuje shoda, tak na to doplatí vláda i odborníci. 

Dále pak máme přímo fenomenální příležitost porovnat situaci očkovaných a neočkovaných. Ono je jich zhruba stejně. Takže se velmi brzy dozvíme, jaký podíl očkovaných a neočkovaných leží v nemocnicích. Dozvíme se to ještě před volbami. Stejně tak se před volbami dozvíme reakce všech politiků, kandidátů, aktivistů, Vidláků i jiných blogerů. 

Za Vidláka říkám, že nevím, co nás čeká. Já osobně jsem založením optimista, proto se ještě minimálně týden budu držet svého předpokladu, že sledujeme především epidemii pozitivních testů, ale samozřejmě to není žádné dogma je docela dobře možné, že příští týden už budu mluvit jinak, protože uvidím nárůst hospitalizovaných. 

Nevím co bude. Ale vím, že se to ukáže do voleb. Vím, že do voleb budeme mít jasno, kdo je zbabělec, kdo je naopak statečný, kdo to s námi myslí dobře a kdo je naprosto mimo mísu. S covidem se už totiž v kampaních moc nepočítalo… teda kromě Luboška Volného a SPD. Takže uvidíme i kreativitu všech těch Márů Prchalů, jak s tím pracovat. 

Zdá se, že nejde nereagovat. Nejde to nechat být, nejde to udělat jako loni s krajskými volbami. Nejde prostě počkat až do voleb a pak teprve se o něco snažit. Já jsem předpovídal, že se ještě těsně před volbami kvůli covidu odvaří lecjaký politik a to se zřejmě vyplní také. 

Dovedu si představit, že už od tohoto víkendu uvidíme ze strany oficiálních míst tlak na urychlení očkování. Viděl bych to tak, že v pátek vystoupí zdravotní statistik Dušek a poví nám něco o tom, kolik očkovaných a neočkovaných leží v nemocnicích. (Skoro si dovedu představit, co řekne – pozitivně testovaní jsou především neočkovaní třicátníci a v nemocnicích leží především neočkovaní šedesátníci… schválně, jestli to bude jinak).  Pokud se zvedne zájem o očkování, Babiš bude připraven tomuto zájmu vyhovět. 

Stejně tak si dovedu představit, že pokud očkování nefunguje, bude zájem ze stejných oficiálních míst to co nejvíce tutlat, protože jak jsem předpovídal, Babiš si prostě prosadil svou a to také znamená, že na očkování vsadil svojí politickou budoucnost. Kdyby se teď do voleb mělo ukázat, že to všechno byly jen vyhozené peníze, že to všechno bylo zbytečné… Očkování není bezinfekčnost, očkování nechrání před přenosem, kdyby se teď ukázalo, že nechrání před těžkými případy…  Máro Prchale, máš o čem přemýšlet. 

Jednoznačně rád může být Lubomír Volný a zřejmě i Okamura. Nárůst pozitivních testů jim přihazuje hlasy. Při těchto nárůstech si zřejmě nikdo do voleb netroufne říci, že o nic nejde a tak mohou zmínění pánové hladce pokračovat v kampani, Volnému to na sněmovnu zřejmě bude stačit a Okamurovi neubere.  Na druhou stranu, pokud Volný blok bude pokračovat v tom, že o nic nejde, že jde jen o rouškovou totalitu a nemocnice se budou utěšeně plnit, může to dopadnout i naopak. Lidský strach je podobný ohni. Dobrý sluha, ale špatný pán. 

Můj bratr po analýze dat z ciziny říká, že velikost vlny se očkováním uregulovat nedá. Že si dovede klidně představit opět patnáct tisíc nově nakažených denně. Ale z proočkovaných zemí se zatím ukazuje, že počty hospitalizovaných a mrtvých už nedosahují loňských hodnot. Jak to bude u nás, to se uvidí.

Zdroj a diskuze zde.

P.S. Jelikož se domnívám, že prioritní je, aby rozbroje na alternativě přestaly, přidávám svůj komentář, kterým jsem přispěl do tamní diskuze.


Možná by nebylo od věci přistoupit k problému trošku vyváženě a zmínit i fakta, která se moc nehodí do krámu …

  1. Pokud jsme právní stát, tak by měl platit (a použít se) protipandemický zákon, který byl právě pro účely pandemie sepsán a chválen. Vidlák by se měl možná zmínit, proč za celou dobu nemohl být použit a proč nikdo z hygieny nedal podnět k použití.
  2. Taky by nebylo od věci se zmínit jakou metodou se zjišťuje pozitivita u bezpříznakových. Pokud PCR testem, pak by to chtělo vědět nařízené číslo replikace a následně proč je vyšší než doporučuje autor testů. Jde o to, že škrtem pera jsem schopen manipulovat s počty bezpříznakových nakažených – zvýšení replikací dostávám více bezpříznakových pozitivních, snížením replikací snížím počty pozitivních
  3. Je nás cca 10 mil a má jít o epidemii, takže bych prosil o uvádění v relevantních hodnotách, tedy v % vztažených k počtu – pokud jde o celostátní epidemii, pak k počtu všech obyvatel ČR, pokud např. hovoříme o epidemii v Karl. kraji, tak k počtu obyvatel Karl. kraje. Jiná čísla jsou o ničem, o rozsahu a nebezpečí nic neříkají. Např. 500 bezpříznakových představuje 0,005% bezpříznakových obyvatel ČR.
  4. Protože jsme zde většinou laici, tak by snad mohla být shoda, že o vážnosti vypovídají počty s těžkým průběhem a úmrtí, nikoliv bezpříznakoví. A opět platí uvádět vše v relevantních hodnotách – tedy v %. Pokud v absolutních číslech, pak snad jedině v žebříčku s ostatními těžkými onemocněními. Možná bychom byli překvapeni, že počty hospitalizovaných např. s hemoroidy jsou větší nebo s rakovinou … a nebo taky ne. Prostě vytrhnout pár absolutních čísel bez vztažení k celku je nicneříkající a zavání účelovostí.
  5. Velmi by mě zajímal názor na následující – co se děje, když ta hrůza je u někoho testem objevena … co se děje pak? Je dotyčný okamžitě izolován, přistavena pomocná ventilace a zahájena léčba … když se jedná o velmi vážnou nemoc? Nebo je poslán dodom se vzkazem „ať to hrozné nebezpečí vyleží“? U méně nebezpečné chřipky je zahájena léčba (acylpyrin, antibiotika …). Jak je to u Covid-19?
  6. Neméně zajímavý by byl názor, proč se v podstatě zakazuje léčba např. Ivemectinem a jinými levnými léky. Argument, že se jedná o veterinární přípravek je sice pravdivý, ale chybí tam slovo např. „taktéž. “ … obecně – Ivermectin je schválen naším SÚKLem pro použití u lidí a taktéž je schválen pro použití u zvířat … Pokud se jedná o šílenou a smrtelnou pandemii, pak by se měly použít přece všechny dostupné zbraně. Na příkladu – nedovedu si představit, že by u Stalingradu kamarádi Němci byli poraženi, kdyby RA vydala nařízení, že pokud někomu dojdou náboje nebo přijde o zbraň, tak NESMÍ použít německé náboje, německou zbraň … asi by nevyhráli.
  7. Dá se poukázat na více podivností, ale nakonec to nejpodstatnější – aktivních psavců na alternativě je málo a pokud i to málo bude podněcovat rozbroje, tak to rovnou zabalme a libujme si v roli kolonie a v podstatě řádně ždímaných nevolníků. Vidlákovi nic nebrání důrazně poukázat na fakta, které podle něho ukazují na katastrofu, ale současně uvést neoddiskutovatelná fakta, umožňující jiný náhled na věc, zvlášť v době, kdy přibývá lékařů, kteří to taky už vidí jinak. Zkrátka něco jako … tohle je můj názor Vidláka, ale uznávám, že na základě dostupných údajů může mít někdo jiný názor … čas ukáže, kdo jako neodborník byl blíže reálu. Opět uvedu příměr se Stalingradem – RA by nevyhrála, kdyby přišlo z jejich štábu nařízení, že nikdo nesmí pociťovat hlad a zimu aby se zabránilo úmrtím na tyto věci a raději se mají vzdát, protože se o ně Němci podle Ženevské konvence o zajatcích musí postarat …

Covid tady je a už je irelevantní jakým způsobe se dostal mezi lidi. Je tady a může se na něj umřít, stejně tak jako na chřipku, zápal plic, rakovinu a prasklý slepák. S tím nic nenaděláme, ale nemusíme dobrovolně naskakovat na vlnu rozhádanosti, tj. rozdrobení na menší rozhádané skupiny, které se pak následně lépe ovládají a manipuluje se s nimi. Je třeba stanovit priority – v případě Covid to ani z pohledu elit není zdraví …

Matstera bych si pak dovolil požádat,, zda by neřekl svůj náhled na následující analýzu …

První vypovídající statistické výsledky vakcinace: Čím více se očkuje proti covid-19, tím více je nakažených

Takže bych Vidláka poprosil o vyváženější články, aby se nestupňovalo rozdrobení alternativy.