Domácí

Nemůže smysluplně vyjednávat s šílencem nebo sebevrahem

Jak hodnotíte rozhodnutí české vlády týkající se srovnání počtu pracovníků ruské ambasády v Praze s Českým velvyslanectvím v Moskvě?

Každý takový krok by měl být poměřován tím, jaké to bude mít dopady na občany ČR. Z hlediska občanů je úplně lhostejné, kolik lidí má který stát ve které budově. Vládu platíme od toho, aby ve vztahu k Rusku sledovala nějakou strategii. Ta strategie by měla vést k tomu, že budeme mít levnější suroviny, jejich dodávky budou stabilnější, získáme zakázky pro české firmy a podobně. Že v budově v Korunovační sedí málo diplomatů, to není žádná výhoda. To je jenom takové – s prominutím – „porovnávání pindíků“.

I kdybychom připustili, že ruská rozvědka byla namočena do útoku proti skladu ilegálních obchodníků se zbraněmi na našem území, potom bych jako občan především chtěl, aby toho vláda využila k získání nějakých výhod. Plyn zadarmo nebo s velkou slevou? Milion dávek vakcíny proti covidu? Jenže česká vláda se nesnaží získat vůbec nic! Její jednání je neuvěřitelně hloupé, destruktivní pro obě strany.

Plyn zadarmo nebo s velkou slevou? Milion dávek vakcíny proti covidu? Jenže česká vláda se nesnaží získat vůbec nic!

Dalo by se tomuto vývoji vyhnout, pokud by RF vyhostila menší počet českých diplomatů z české ambasády v Moskvě?

Obávám se, že ruská strana v tuto chvíli nemůže udělat naprosto nic. Ten problém je čistě na české straně. Ministrem financí je fanatik, který by měl být zavřený někde na uzavřené psychiatrii. Tam by si mohl spalovat modely Kremlu, bzučet při tom, a neškodit okolí. Takový člověk by vůbec neměl volně chodit. A on je ministrem zahraničí! Premiérem je zbabělec, a česká vláda jako celek je úkolována z ciziny. Obávám se, že nejen americkou rozvědkou, ale každým, kdo má chuť přijít a rozkazovat.

S tím ruská strana neudělá vůbec nic. Nemůžete smysluplně vyjednávat s šílencem nebo sebevrahem.

Během tiskové konference ministr zahraničí Kulhánek prohlásil, že zmíněné rozhodnutí není namířeno proti obyčejným ruským občanům žijícím a studujícím v ČR. Jedná se podle Vás o zdvořilostní gesto nebo to bude sloužit jako negativní signál pro ruské obyvatelstvo v Česku?

Samozřejmě, že to dopadne i na běžné lidi, ať chceme nebo nechcemeTo se netýká jenom ruských občanů, kteří v Čechách podnikají. Zrovna tak to zasáhne české občany, kteří podnikají v Rusku, a chtějí tam vyvážet své zboží. Pak je tu možný dopad na naše obyvatelstvo, fakticky závislé na ruských energiích. Až bude příští zimu každá česká domácnost platit o tisíc korun měsíčně víc, bude to účet za šílenství této vlády.

Ministrem financí je fanatik, který by měl být zavřený někde na uzavřené psychiatrii. Tam by si mohl spalovat modely Kremlu, bzučet při tom, a neškodit okolí.

Jenže česká vláda nebere na české obyvatelstvo žádné ohledy. Její obzor je omezen na to, kolik diplomatů bude v které budově. Můžeme být rádi, že s Ruskem nesousedíme přímo. Ti blázni by byli schopni nastartovat dva pandury a zaútočit. Tak jako v jiných oblastech, i zde se jejich jednání a myšlení vymklo zdravému rozumu. A dav zfanatizovaných aktivistů a opozičních politiků je ještě hecuje.

Jaké jsou vaše prognózy další situace v česko-ruských vztazích?

Musíme rozlišovat tři roviny. Co se týče politické reprezentace, tam nemůžeme počítat se zlepšením v dohledné době. Spíše očekávejme další zhoršování. V České republice nevládnou lidé, kterým by záleželo na ČR. Tudíž nebudou mít problém udělat cokoliv, co je pro náš stát sebevražedné. Chápu samozřejmě i ruskou stranu: jak už jsem řekl, vyjednávat se sebevrahem je obtížné.

Druhá rovina, to jsou lidé, kteří žijí, pracují, studují, mají rodiny. Zdaleka ne všichni milují Rusko, to rozhodně ne. Na druhou stranu nikdo z rozumných českých lidí rozhodně nemá zájem na vyhrocení konfliktu. Chtěli bychom normálně žít, používat suroviny, prodávat zboží. Na chování dolních 80 % nebude mít zostření vztahů žádný vliv.

A potom je tady speciální vztah mezi dvěma slovanskými národy, která trvá už celá staletí. Doufám, že to nezničí jeden špatný politický režim, jehož životnost je ostatně omezená. Protektorátní okupační režim také nezničil vztahy mezi Čechy a Rusy.

EU a NATO podporovaly všechny akce České republiky ve vztahu k Ruské federaci. Jak to ovlivní evropské energetické projekty a rozvoj dialogu mezi Západem a Ruskem?

Můžeme očekávat opakování toho, co se několikrát odehrálo v posledních letech. Budou vydána nějaká prohlášení o podpoře, a tím to skončí. Vedle toho budou Německo a další země dělat kroky kolem, aby své vlastní vztahy s Ruskem zlepšily a aby jejich firmy nahradily na ruském trhu ty české. Konec konců si myslím, že saský premiér dnes v Moskvě vyjednal dodávku ruských vakcín a obchodní spolupráci.

Nejpravděpodobnější výsledek je ten, že čeští dělníci budou často dál vyrábět zboží pro ruský trh, ale to zboží už nebude přímo prodáno ruským firmám, ale bude to subdodávka německých firem. To znamená, že naši lidé budou hůře placeni, a zisk bude zůstávat v Německu nebo jinde. Ono se to děje už dnes, ale prohloubí se.

Obávám se, že stejná varianta se rýsuje také ohledně surovin a produktů, které putují opačným směrem. To znamená, že půjdou z Ruska do Německa. Němci je prodají do České republiky, ale s nějakou přirážkou. Myslím si, že Rusko to nijak nepocítí, Německo na tom vydělá a Česká republika na tom bude hodně ztrácet.

Ptala se Taťána Taronskaja.

Původně publikováno 22. dubna na webu Sputnik. Tato verze je doplněna a mírně upravena.

Petr Hampl

Kdo jsem Nejčtenější český sociolog. Vlastenec. Autor Prolomení hradeb, Cesty z nevolnictví a dalších knih. Výkonný ředitel České společnosti pro civilizační studia, spoluzakladatel Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže a účastník mnoha dalších nekorektních aktivit.