Domácí

Technologická asymetrie – to mělo být varování, ne návod

Po pravdě nevím jak tento článek začít, aniž by čtenář ihned nepřepnul do nějakého zajetého módu uvažování. Jsou totiž témata u kterých je širší společnost doslova trénována, aby nepřemýšlela, ale hned nějakým způsobem (smích, zlehčování) „správně“ davově reagovala. Prostě bych chtěl, aby jste se tentokrát zkusili sami zamyslet a hlavně delší článek dočíst i když není napsán jako příjemná ukolébavka, opravdu prosím. Jste mnohem chytřejší než jste celý život učeni, jen na okamžik chtít.

Nedávno jsem četl dobrý vtip, jaký je rozdíl mezi novinkou a konspirační teorií – tři týdny. A já dodávám, ještě před tím než bylo něco konspirační teorií, šlo většinou o děj nějakého nepříliš známého scifi příběhu. Pravé „hard“ scifi v době kdy ještě směl do masmédií byl vůbec zajímavý žánr (už cca 15-20 let se cíleně natáčí pouze slaboduché sci-fantasy). Vedle povinné akční/romantické složky často obsahoval dost znepokojivé úvahy o tom, kam zákonitě povede čím dál tím dokonalejší technologie v rukou stále menšího okruhu osob.

Bohužel široké publikum bralo podobná lehce skrytá varování, jen jako fantasmagorickou popcornovou zábavu, která se ve „svobodném“ světe přece nikdy nemůže naplnit. Například Demolition man z hyperkorektní budoucnosti, kde bylo urážkou slovo „masožrout“ a největším povoleným odvazem staré reklamy vypadal veskrze absurdně. Těch pár uhrovatých „nerdů“, kteří brali vážně alespoň různá udělátka jako „komunikátory“, „dotekové pady“, „AI algoritmy“ se brzy stalo multimiliardáři, nebo alespoň dobře placenými zaměstnanci.

Jenže existoval ještě jeden velmi malý okruh diváků, které naopak podobné vize hluboce oslovily, pro ně nešlo o planá varování, ale o vážné návody.

(krátká odbočka) Protože jaký je nejzákladnější rozdíl mezi zlem a dobrem? Pouze v tom, že „zlo“ neváhá vyzkoušet a použít jakoukoli metodu a nástroj k dosažení svých cílů. Kde se dobro zastaví, tam zlo problém vyřeší jinak. Zlo se nejen neštítí ničeho, ale je schopné i do hloubky uvažovat o věcech, o kterých běžný dobrý jedinec prostě uvažovat odmítá/nedokáže. Možná proto, jsou zlem „ti dobří“ často považováni za beznadějné hlupáky. Zlo má ale i chyby. Stejně jako vesmír samotný hledá tu nejsnazší a nejrychlejší cestu k cíli, často pozbývá opatrnosti a také druhé soudí dle samo sebe, a proto nechápe správně situaci. Otázka pro zlo zní vždy stejně, proč dělat cokoli složitě (a pořádně, dobře) když postačí lež, podvod, krádež… .

Ale zpět k tématu asymetrie moci dané pokročilými technologiemi, které ovládá skrz neprůhledný řetěz subjektů několik málo jedinců. Pomohu si příkladem. Víte proč už americká demokracie (vláda lidu) ve skutečnosti nefunguje a ani fungovat dlouhodobě nemůže? Víte kde a kdy se skutečně nenávratně zhroutil systém „brzd a protivah“? Stalo se to v momentě kdy civilní populace ztratila reálnou moc nad mocí výkonnou, která je součástí vojensko-technologického komplexu. Jistě, z historické setrvačnosti dál probíhají volby, dílčí přetahování o pozice, koncentrace mediální moci atd., ale klíčový okamžik byl okolo 1. světové války, která znamenala revoluci ve vojenství. Nástup tanků, letadel, vysoce organizovaných bojových uskupení, sofistikovaného zásobování, zpravodajství. Za pár dekád přišly nadzvukové letouny, atomové zbraně, družice, zpravodajské agentury.

Reálná fyzická moc domobran, milic, ale i národních gard jednotlivých států klesla o několik řádů. Otcové zakladatelé si jednoduše nedokázali představit nukleární letadlovou loď a zřejmě ani způsob jak „vyvážit“ nepředstavitelnou moc těch co podobným technologickým zázrakům velí. A jak skutečně vzrostla fyzická moc obyčejnému farmáři? Vůbec nijak, má víceméně jen ty holé ruce a možná špuntovku. Statisticky vzato je pouze otázkou času kdy přijde vláda, která obežene kongres zátarasy, tisíci vojáky a řekne že volby dopadly v její prospěch a co pak? Co udělá lid? Nic, nemá totiž už žádnou hmatatelnou moc, jen kusy bezcenných papírů… . A tak třeba bude každý raději dělat, že oficiálním proklamacím věří, než si přiznat, že byl u toho když se ten oslavovaný systém relativní svobody definitivně zhroutil, ale „já“ neudělal nic.

Až sem vše při starém, žádné scifi. Když někam napochodovala perfektně vycvičená římská legie, sklapl starověký nádeník taky podpatky a nebo „TO těm barbarům“ nositelé civilizace za pomoci kvalitních mečů také jasně vysvětlili. Už tehdy se řeklo, že bohové takový zásah posvětili, došlo k nastolení všeobecné stability a potření protispolečenských živlů apod. floskule, aby se snad někdo nad masakrem nepohoršil a byl v oligarchii/impériu na chvíli klid.

To co ale přišlo v minulém a letošním roce, povinná vakcinace za pomoci nikdy nevyzkoušených experimentálních genových terapií, globální vpravování dědičných mutagenů do DNA, to… to je něco… něco o čem neurčitě blouznili jen ti největší šílenci představující si mezi návaly megalománie, nekontrolovatelného vzteku a žlučovité nenávisti tzv. panské a otrocké rasy.

Po celém roce kdy masmédia přeřadila od prosté propagandy až k vymývání mozků (došlo dřevo na rakve, mrazáky jsou plné mrtvol, v ulicích se nedá chodit pro ležící těla, existuje už jen jediný způsob jak žít jako dřív…) se podařilo tuto Pandořinu skříňku otevřít. Světová veřejnost se doslova s nadšením nechává geneticky modifikovat a ještě předbíhá ve frontě, pro myslícího člověka doslova neuvěřitelné. Snad jedinou vhodnou analogií vrcholu lidské stupidity je skutečný incident Demon Core z roku 1945, kdy si geniální vědci (také přes varování) hráli s jádrem atomové bomby za pomoci šroubováků, jak vše zákonitě dopadlo netřeba rozvádět.

Uvědomujeme si vůbec, že se vzdáváme vlastnictví našich těl a myslí? Že odevzdáváme do skrytých cizích rukou budoucnost všech našich potomků až do skonání věků? Že už tato první várka přeprogramovala naše buňky k tomu, aby vyráběly ten samý vir před kterým mají údajně chránit uvnitř našich těl, bez přestání, navždy?! Stáváme se pouhým programovatelným hardwarem, updaty bez vyžádání už nikdy nevypnete.

Kdyby existoval sám Ďábel, uznale by pokýval hlavou a poplácal strůjce po ramenou, mistrovský tah, stačilo jen udělat bububu a půjčit davu na jeho vlastní dluh peněžní almužnu. Základní práva garantovaná ústavami po celém světě jednoduše přestala platit, jen tak, ze dne na den. Nadnárodní média řekla, že v krizové situaci novodobého moru, který reálně zabíjí cca 0.1% populace jednoduše zákony, mezinárodní úmluvy, ústavy a celý dosavadní společenský řád už nadále neplatí a téměř všichni jim bez zaváhání vyhověli. Pradávný nejprimitivnější zvířecí pud – STRACH zase dokonale zapracoval a doslova vypnul zbytek mozku.

Někde tady se možná i ti vzdělaní z vás zastavili a říkají si, ale vždyť on autor přehání, věda tak daleko ještě není. A já vám na to odpovídám, že nemáte představivost zla. Většina lidí, včetně autorů sci-fi příběhů, ale i šílenců minulosti si myslela, že použije vědu ke stvoření lepších, silnějších a chytřejších bytostí. Dnešní věda tak daleko skutečně není, ale zcela rutinně umí nemoci po genetické manipulaci uměle vyvolávat. Existuje na to celé medicínské odvětví – jak jinak chcete levně testovat léky.

Nu a teď když si obyčejní lidé nechali vložit marker / „cejch“ do samotného jádra své bytosti, je a jejich potomky ten další umělý retrovirus distribuovaný třeba i zcela jinak než skrz injekční stříkačky vždy spolehlivě najde (a vyhne těm pár ostatním). Nemusí vás hned zabít – moc nápadné, třeba vám jen lehce sníží inteligenci, vytvoří autoimunitní poruchu, spustí více rakovin a nebo budete muset už trvale užívat a platit si nějaký další „lék“, jinak budete mít nesnesitelné bolesti.

Ve vzdálenější budoucnosti se vyřeší i problémy s důchody, prostě se nastaví, že všichni poddaní se bez výjimek dožijí maximálně 40 let. Fantazii se zde meze skutečně nekladou. Statistiky se centrálně digitálně „zkorigují“, nebo se jasně řekne, že nic s ničím nesouvisí… však to už známe z mnohem okatějších příkladů v minulosti.

Absolutní moc korumpuje absolutně.

První pokusy budou stejně nenápadné, nesmělé, nedokonalé jako byly první předpotopní počítače a mobily, ale za pár let, dvě dekády… to bude krása, zástupy roztřesených, poslušných, ubohých, nelidských hybridů se stejně rozmrveným genomem jako je zdroják Windows, bez práv a majetku nadšeně plnící jakékoli příkazy. Žádná změna nového řádu už jednoduše nebude možná, mohou se snad dnes vzbouřit na „lécích“ závislé gorily v zoo?
Dva druhy, bozi co poroučí a druzí eloiové určení jen na práci, bio roboti nadále neschopni ani zplození potomka se skutečným člověkem.

Nezanedbatelné procento populace tento nový svět bez zaváhání přijímá. Už dnes jsou totiž součástí „matrixu“, jejich mysl už dávno není jejich. Přejímají bez zábran předkládané televizní/twitterové „dobro“, protože již nejsou schopni individuálního kritického myšlení, to je totiž namáhavé a přináší nepříjemná zjištění, namísto blažené odevzdanosti a nevědomosti. Je tak snadné a příjemné být na straně brutální moci co má vždy pravdu (i když ji nemá), samozřejmě až do okamžiku kdy dojde řada na vás samotné – uhlíková stopa, omezené zdroje, není místo pro všechny… . „Jak netušili, že dojde i na vás, vždyť jsme o konečném řešení přelidnění planety mluvili dekády?! Vydávali prohlášení, usnesení, memoranda a nikdo nikdy nebyl proti!“

A když se někomu do téhle budoucnosti po Velkém resetu právě ratifikovaném v Davosu nechce? Tak mu už dnes zakážeme lékařskou péči, práci, hromadnou dopravu, nákup oblečení, holiče, kino, koncerty, zábavu, hospodu… prostě skoro všechno. Uvaříme žábu nekonečným testováním, náhubky, rozestupy, šikanou. Však ona už se pak „dobrovolně“ a správně po „zintenzivnění motivace“ rozhodne. Přátelé a myslící lidé, jestli DNES a TADY není jak vystřižené z hodně špatné scifi noční můry, tak nevím co.

Nahání nás za pomoci křiku a kouře, stejně jak ve skutečnosti slabý pračlověk děsil stádo mamutů až se konečně dalo na bezmyšlenkovitý útěk a pozabíjelo pádem ze srázu. Když něco dělají všichni, tak já budu taky, i když to nedává žádný smysl(!), skutečný homo sapiens.

Ale jednoho dne se tahle stínovláda vymkne z rukou, její strůjci neodolají pokušení zvýšit svojí moc ještě nějak víc (a hlavně rychle) v boji mezi sebou, protože oni nikdy nebudou mít dost – nakonec totiž může zůstat pouze jeden král, císař, bůh… až se ucho utrhne, jenže to už pro nás bude dávno pozdě!

Komu předešlá úvaha připadá přitažená za vlasy/mimo, odpovězte sami sobě, dokázali jste si před 20 lety představit, že bude existovat něco jako chytré telefony sledující každé slovo a pohyb, algoritmy umělé inteligence mazající/skrývající vaše komentáře v reálném čase, sociální sítě kde o sobě lidé dobrovolně budou psát/fotit úplně vše stokrát za den? Že jedno neobratné vyjádření na nich vám v „zemi svobody“ zničí navždy život, budete vyhození z práce, opuštěni přáteli. Že nebudete mít žádnou kontrolu nad svým PC, protože si operační systém, ale i z výroby backdoorované CPU dělá doslova co chce včetně nepřetržitého odesílání telemetrie do Silicon Valley? Že budou natvrdo prakticky všechna média cenzurovat prezidenta Spojených států, ať už říká cokoli? Sportovci budou muset před zápasem poklekat, policisté líbat boty – na znamení pokory před drogovým dealerem = novým afroamerickým Ježíšem. Nebo že světu bude radit s tzv. klimatickou krizí nezletilá autistická záškolačka, nebo že se v novinách bude psát o milionech negramotných afrických inženýrů překonávajících za asistence pobřežní stráže rozbouřené moře jen aby nám už mohli začít vydělávat na důchody a lidé tomu budou zhusta věřit, vítat… to kdyby tehdy někdo napsal… šílenec LOL!

To opravdu nikdo nevidí, že všechny tyhle absurdity jsou jen mediální konstrukt, řízený z jednoho místa? Příběh/fakta se dle potřeby změní ze dne na den. Existence obrazových záznamů z „neexistujícího“ včerejška jako by ani nehrála roli. Tvrzení v jedné větě si mohou navzájem odporovat, a přesto ho tisíce trénovaných papoušků po celém světě předkládají bez rozpaků lokálnímu publiku. To nikdo nevidí, že namísto vysílání nezměněného obrazového záznamu nějaké události/projevu jsme vždy informování těmito mluvícími hlavami, které čtou na chlup stejný scénář „vysvětlující“ nám co si o oné události máme myslet? Protože nejsme samozřejmě schopni naším omezeným rozumem „správně“ vyhodnotit co slova v projevu znamenají a nesmíme ho tedy ani slyšet?

To si opravdu tak málo lidí umí dát dohromady dvě a dvě? Například když lékařská kapacita Jan Pirk v rozhovoru letmo zmíní, že vakcinaci tak úplně nepodporuje, je za pár dní jen tak mimoděk odvolán ze své funkce. Samozřejmě náhoda, nic s ničím nesouvisí, stejně jako v případě mladíků ve Francii co při krvavých orgiích kulturního obohacování vykřikují určitá stále stejná hesla. Nebo že každá skutečná světová mocnost má tu svou vakcínu, která zcela bez problémů funguje v jejich sféře vlivu, ovšem na hřišti jiných hráčů je absolutně nepřijatelná, protože po ní údajně mrtví padají jako mouchy. Nejnovější novinou pak je, že v EU se už nebude smět očkovat ničím jiným než právě DNA alterující látkou. I západní ideologicky čisté preparáty, kterými byly již naočkovány stamiliony jsou najednou nepřípustné, PROČ? To si skutečně někdo soudný myslí, že ti nejmocnější hráči chtějí jen více peněz? Vždyť doslova vlastní světový bankovní systém. Jen za posledních 100 dní jen USA emitovalo 6.000 miliard dolarů. Peníze už dávno mají, hraje se o absolutní moc nad našimi těly.

Případně víte a zajímáte se vůbec o to, že podobná zmučená, prokletá, geneticky upravená a chemií nadopovaná stvoření pro vás každý den průmyslově vyrábí, zabíjí a vy je zvesela jíte? Máte z toho noční můry, nebo nějaký pocit viny? Vůbec, salám pro nás není ani to tupé zvíře, pouze hezky zabalený produkt, jíst nějak musím, utrácet víc za tradiční maso od malého tuzemského farmáře nelze, chci nové auto. Stejně tak vládci světa chtějí ještě více moci, více raket a paláců, po resetu budou potřebovat otroky, a protože ti už budou uvnitř jen ubohé mutantní kreatury, zcela neschopné existence bez svých pánů, snad jiný druh dokonce… nebudou ani oni cítit byť i ten nejmenší záchvěv lítosti, nebo viny. Vždyť se tak chátra svobodně rozhodla, o vstříknutí opičího séra do žil doslova prosila a i smlouvu s poučením dobrovolně odsouhlasila.

Lidská psychika je zajímavá věc, viďte? Dokáže zcela ignorovat slona v místnosti, když jde o nás. Nevěřícně negovat, podivovat se nad nesmyslností a nepředstavitelnou krutostí absolutně stejného chování, když by ho někdo snad chystal na nás. Ta zakořeněná nebetyčná arogance.

Nikdo z nás se nemusí chovat jako hrdina, nějak vyčnívat, úplně postačí říct v rámci stále ještě platných zákonů a mezinárodních úmluv tomuhle jedu NE! Mluvit o problému s každým koho znáte, i když se chová jako naivní dítě a odmítá hned chápat.
Je hodně po dvanácté, stroj je již v chodu, článek popisuje současnou situaci, ne neurčitou budoucnost co „možná“ přijde jako ještě před pár lety.

Tady se můžete na vlastní oči pokochat, co se ve skutečnosti děje pod nablýskanou kapotou naší civilizace 21. století, nemyslící a bezbranní takhle vždy nakonec skončí, predátor a kořist.

ps: Jestli se nic z výše popsaného scénáře nestane a jde jen o „nesmysl“ budu ten nejšťastnější z vás.

Osobně si myslím, že ve správných rukou by biotechnologie mohla být pro lidstvo požehnáním a skutečně odstranit postupem času prakticky všechny nemoci bez vedlejších účinků, současný stav je ale doslova existenční hazard. Hraní si s atomovou bombou šroubovákem.

Snad nejsmutnější na všem je, že jednotliví velmi staří strůjci této katastrofy připravují arogantně neštěstí i sami sobě. Kdyby totiž byli tak chytří a šlechetní jak všem i sami sobě nalhávají, již dávno by namáhavou únavnou prací pozvedli globální udržitelnou životní úroveň na úkor svých vlastních zisků a bezbřehého plýtvání zdroji na stále další války, zbraňové systémy, rozhledny v údolích, úplatkové dotace neschopných, kontraproduktivní emisní povolenky atd.. Jenže korupční systém, který díky své lenosti a mamonu stvořili se začíná vlastní vahou rozpadat. A jediné řešení co je instinktivně napadá je vše sešrotovat, zahodit, zase se vším vyjebat. Jen hlupáci přece opravují staré harampádí, zachraňují nějaké vztahy. Manželku vyměním za nový model, hrad vyhodím do vzduchu, postavím nový palác a miliardy lidí? Ti se pro jejich vlastní dobro a záchranu světa stanou „uhlíkově neutrální“, celé národy migrací vymění za jiné a bude dobře, no ne?

Nebude, historie nás učí, že když kolabuje civilizace, mizí v propadlišti dějin vždy i její vládnoucí třída, která je z podstaty nejméně flexibilním článkem celého systému, neschopným rychlé adekvátní reakce na nečekaný, překotný vývoj. Moc přebírá jiná dynastie „rádců“, nebo hůře konkurenční civilizace, která se třeba i do té chvíle tvářila být poslušným vazalem, ale duchapřítomně se chopila příležitosti. Ve výsledku se tak i tento můj apel na zbytky zdravého rozumu široko daleko jen ve výsledku snaží udržet ty nejmocnější dále u moci, zachovat jim jejich nesmírné bohatství, zachránit je před strašným omylem, svět je skutečně místo plné paradoxů.

Zdroje:

*Ovce Dolly byla naklonována v roce 1996 tj. před závratným čtvrt stoletím, pomyslete jaké jsou možnosti dnes, třeba i veřejně neprezentované…

* moment kdy se téma článku díky 100% funkčnímu „gene drive“ stalo uskutečnitelné

Zdroj