Domácí

Nepřísahá

Vidlák: Dneska se vrátíme ke Šlachtovi a jeho Přísaze. Pokud vím, zatím jsem mu věnoval jen jeden článek ve kterém jsem řekl, že si nemyslím, že bychom potřebovali stopadesátéšesté hnutí proti korupci, protože i kdyby nakrásně uspělo, ve výsledku to bude znamenat zase složitější byrokratické procedury při stavbě čehokoliv a všechny ty stavební mafie hochů co spolu mluvěj budou v klidu, protože na vyloupení Velké pyramidy byl zapotřebí pouze čas.

Dále jsem tvrdil, že Šlachtovo proklamované měření stejným metrem začne nejpozději den po volbách stejně výběrové jako u všech ostatních, protože tak to v politice prostě chodí a být rovný chlap je luxus, který si politik může podržet pouze tehdy, když je ochoten rezignovat a odevzdat post někomu jinému. Pokud chce zůstat u koryta vesla, musí se především umět správně ohnout. 

Od té doby jsme se už někam posunuli a i bývalý plukovník se někam posunul. Dokonce se posunul tak, že mi stojí za další článek. 

Začnu obráceně… Šlachta i pár věcí udělal velmi dobře. Až mě překvapuje jak dobře je udělal. Jednak dokázal spustit start svého hnutí i v době koronaviru a podařilo se mu vymyslet takový postup, že jeho kampaň byla i přes koronavirová opatření a nemožnost masových akcí zcela kontaktní. V mé sociální bublině na fejsbůku se začalo objevovat stále více lidí, kteří mají Přísahu u profilové fotky. O Šlachtovi se začalo mluvit v hospodách a zdá se, že Robík byl po Zemanovi a Babišovi jediný, kdo si opravdu poctivě objel i malé vesničky, všude mluvil, sbíral podpisy, sliboval… a nepřísahal. 

Jako by si snad přečetl Kydy a z jeho slov se prozatím úplně vytratily řeči o nastavení protikorupčních pravidel. Zůstalo tam jen zdůrazňovaná osobní integrita a punc bojovníka proti politické špíně. Zdůrazňuje svojí morálnost, že nemá rodinu a že se může plně a zcela věnovat službě vlasti. V předchozích volbách rezonovalo, že Babiš je dost bohatý, aby nemusel krást. Teď bude rezonovat, že Šlachta nemá důvod zabezpečovat rodinu, když žádnou nemá. 

Jako by poslouchal Máru Prchala, dělá přesně to, co dělal Babiš a Bursík a Věci veřejné a Piráti. Nevymezuje se proti nikomu. Je nový, slibuje všem a nechává každého, ať si do Přísahy promítne své osobní politické touhy. Tak jak to dělali Piráti dokud byli noví. tak jak to dělal Babiš dokud byl nový. 

Kampaň je všeobecně pozitivní, je to taková podaná ruka, podobný optimismus jako ANO bude líp. Nemluví moc o covidu, nemluví moc o Evropě, nemluví ani o té korupci… nechává mluvit lidi, přikyvuje jim a „bude jejich přání v politice artikulovat.“

Ten chlap se do sněmovny dostane. Posbírá hlasy těch, kteří volili Babiše, ale teď jsou jím zklamáni, ale nejsou zklamáni tak, aby to najedné straně hodili Pirátům a na druhé Okamurovi. Dále posbírá hlasy těch, kteří i po pěti volebních obdobích zůstali optimisty a nezdolal je ani Bursík, ani TOPka, ani Věci veřejné, ani Piráti. Nebude jich sice už tolik co kdysi, ale smiřme se s tím, že existuje voličská skupina, která si patologicky přeje být oblbována a patologicky čeká, že stoprvní nové koště konečně začne dobře mést.

Vidlácky bych řekl, že jaký Šlachta jako politik doopravdy bude, to ještě neví ani on sám. Bude velký rozdíl, jestli skončí v opozici nebo bude přizván do vlády.  Ale jednoznačně říkám, že ten chlap dělá kampaň správně, aby se do sněmovny dostal. 

Upřímně… mám kolem sebe více šlachtovců než jsem si myslel, ale narozdíl od příznivců Volného nebo Pirátů mě neobtěžují. Nevnucují mi žádné věčné pravdy, nehaní mě za zradu jejich ideálů, nemluví v jednom kuse o válce proti všemu, nechtějí po mě, abych četl Aeronet nebo Bakalonoviny. Nemluví o Flákanci, nemluví o tom, že už začal Třetí světová.  Tohle bude také bod pro Přísahu – jednoduše proto, že všichni ostatní se do kampaně pustili dost zostra. Jednak jejich antipatie trvají už od loňského covidního jara a prozatímním vyvrcholením byl Babišův projev ve sněmovně, kdy Andrej předvedl Schroderovský krok stranou a místo aby opozice útočila na premiéra, předešel je a zaútočil sám. Zřejmě s tím bude mít úspěch, protože potrefené husy kejhaly ještě týden a podařilo se jim, aby si pravdoláskařské ovečky Babišův projev přečetly nebo poslechly. 

Vedle takto vedené kampaně, kdy všechny sračkomety pojedou na tři směny, všechno bude dovoleno a čeká nás celá řada kauz typu Feri,  pak snadno zazní  virbl a vejde Šlachta celý v bílém… Ne, na všechny to nezafunguje, ale čím více špíny na sebe ostatní nakydají, tím lépe na tom Šlachta bude. 

Navíc má jednu prozatím nedoceněnou výhodu – všichni o něm říkají, že je Babišova varianta B. Což znamená, že jeho voliči nebudou zklamáni, když s Babišem udělá koalu. Ministr vnitra Šlachta a ministr spravedlnosti Přísaha. Umíte si to představit? Já tedy ano. 

Já vím, že jsem s tím hrozně otravnej, ale on ten covid fakt končí. V Izraeli už běžně mluví o tom, že covid pasy jsou zbytečné a zbytečné je i další očkování, protože imunity bylo dosaženo. Žádné indické, brazilské ani jiné mutace na tom zatím nic nezměnily. Dejte tomu dva měsíce a podobné to bude i tady. Politici si všimnou toho, co jsem psal včera a začnou se předhánět v odstraňování opatření. A vsaďte se, že Babiš v tom bude vynikat. On bude ten, kdo bude zosobněním toho, že žádné covid opatření nezůstane trvale. On bude objíždět republiku v té nejdůležitější předvolební chvíli a bude osobně dokazovat, že obavy nad trvalým zarýglováním byly zbytečné. Dokonce mám z některých babišových projevů pocit, že už to ví a jen to nechce uspěchat, aby opozice ještě zaměřila své hnojomety na covid téma…  a pak aby velkolepě a draze střílela mimo. 

Babiš se už podle mě celkem jasně chystá na kampaň pocovidové obnovy. Dočkáme se velkých a ještě větší vizí. A tam v pozadí bude stát Šlachta, aby hladce odchytával ty, kteří Babišovi jeho pohádky nežerou, protože už vědí, co je zač a tak je bude krmit svými novými pohádkami. Zároveň Šlachta bude odchytávat ty, kteří chtěli volit Piráty, ale lekli se o své majetky a daně a nevěří Fialovi, že by Bukanýry v koalici udržel na uzdě. Přece jenom tu máme hodně podnikatelů, kteří nechtějí mít vysokou daň z nemovitosti za svojí provozovnu, skládeček, továrničku a podobně. Pro ty může být Přísaha přijatelná alternativa. 

Zkrátka a dobře, v posledních týdnech na mě Šlachta dělá dojem, že poslouchá dobré rady a pracuje systematicky na tom, aby se do sněmovny dostal. Dovedu si teď už i představit, že si sáhne na deset procent. Že se možná přiblíží i Okamurovi. Dovedu si to představit, protože se dokázal odlišit. Dokázal si zařídit podpisy v době, kdy se nesměli lidi scházet venku a teď objíždí ta místa, kde byl naposled Zemák s tehdejší ČSSD.  A nepřísahá – nechává mluvit ostatní a jen přikyvuje.  Podle mě se mu to podaří.  

Zdroj