Domácí

Nové kádrové předpoklady: Šéf nemocnic musí být uvědomělý „pirátista starostista”

Piráti zveřejnili výběrové řízení na člena a předsedu představenstva Nemocnice Olomouckého kraje, a.s. Mimo klasické pracovní požadavky chce však strana po zájemcích také „názorovou shodu s programem koalice Piráti a Starostové“ a pravidelné hlášení straně.

Piráti zveřejnili inzerát na svém fóru 22. února a přihlášky se přijímaly do 1. března. To vyvolalo odezvu na sociálních sítích, například někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že kdo není uvědomělý „pirátista starostista”, není teď způsobilý k řízení krajských nemocnic. Piráti se však brání, že jde o politického nominanta do orgánu krajské společnosti, nikoliv vedení nemocnic.

Kromě odbornosti v oblasti zdravotnictví a případně i managmentu či bezúhonnosti chtějí Piráti po kandidátech na pozici také názorovou shodu s programem koalice Pirátů a STAN a také pravidelnou komunikaci dotyčného se zastupitelským klubem. Uchazeč musí zaslat kopii čestného prohlášení k výběrovému řízení a strukturovaný životopis.

Podle inzerátu bude při výběrovém řízení přihlíženo k odbornosti z oblasti zdravotnictví z 25 %, ke vzdělání a praxi v oblasti financí, řízení podniku nebo práva ze 40 %, ke znalosti programu koalice Piráti a Starostové a argumentace z 15 % a celkový dojem na Piráty a STAN bude hrát u uchazeče 20 procent. Takto prokádrovaný uchazeč, pokud zvítězí, může nastoupit ihned po schválení krajským zastupitelstvem.

Představenstvo nemocnice je statutární orgán akciové společnosti a přísluší mu její obchodní vedení. Zajišťuje veškeré účetnictví a předkládá valné hromadě účetní závěrku. Nemocnice má podle obchodního rejstříku základní kapitál 482 milionů korun.

Inzerát vzbudil pozornost a zkritizoval ho například bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nebude-li příslušný soudruh dostatečně uvědomělý v ideologii marxismu leninismu…ech, pardon, “pirátismu starostismu”, není způsobilý k řízení krajských nemocnic. A to se na mě vždycky spousta lidí zlobí, když podotknu, že mi Piráti připomínají mladé komsomolce,“ napsal ještě nedávný politik na Twitter.

Piráti v reakci na Twitteru uvedli, že jde o politického nominanta a názorový soulad na směřování této instituce je proto nutný, nejde však o výběr do vedení nemocnic. „Nejedná se o výběr ředitele ani šéfa nemocnice, ale o výběr předsedy neexekutivního orgánu krajské servisní společnosti,“ uvedla pro deník Echo24 vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková, která inzerát na pirátském fóru zveřejnila.