Zahraničí

Nový velvyslanec USA v Polsku. „Čechoslovák“ Brzeziński

Novým americkým velvyslancem v Polsku se na podzim oficiálně stane Mark Brzeziński, syn Zbigniewa Brzezińského. Vláda ve Varšavě s ohledem na právní problémy s jeho občanstvím dosud odmítala vydání nutného souhlasu. Nyní bylo nalezeno krkolomné právní řešení, ve kterém hraje roli i český původ jeho matky.

Jak uvádí portál „onet.pl“, polská vláda dosud vycházela  z právního výkladu, že Mark Brzeziński je ze zákona po svém otci občanem Polska, byť se narodil ve Spojených státech a k polskému občanství se i podle svého vyjádření nehlásí. Jako „polský občan“ proto nemohl ve Varšavě zastupovat jiný stát.

Nyní polská vláda nalezla krkolomný způsob, jak tento problém šikovně obejít, a to stanoviskem že budoucí velvyslanec je pravděpodobně českým občanem.

Odvolává se na smlouvu mezi socialistickými státy ze 60. let minulého století o předcházení dvojímu občanství. V té bylo stanoveno, že pokud jsou rodiče různých státních příslušností  a neurčí státní příslušnost dítěte, automaticky se stává občanem státu po matce.  Mark Brzeziński se narodil v roce 1965 v době platnosti této smlouvy.

Zbigniew  Brzeziński byl v té době polským občanem, ale jeho žena a matka Marka, byla tehdy občankou Československa. Neboť rodiče neurčili státní příslušnost dítěte, ve věku 18 let se automaticky stal občanem tehdejšího Československa.

Upřesněme, že  Emilie Benesová Brzezinski se narodila v roce 1932 ve Švýcarsku jako dcera československého diplomata a novináře Bohuše Beneše. Po vypuknutí války se rodina přestěhovala do Velké Británie a později do USA. Je praneteří československého prezidenta Edvarda Beneše.

Zdroj