Občanovi o imunitě

0
(0)

Vidlák: Dnes se opět na chvíli dotkneme covidového tématu. Nastolil ho u nás Občan, který právě na dnešní záležitost vícekrát upozornil v diskusi. Zatím jsme tuto otázku nikterak neprobírali, ale je poměrně významná, takže jí věnujeme dnešní článek. Ale ještě než s tím začnu, řekneme si, jak Babiš pokročil se svým záměrem, na který vsadil svou politickou a zřejmě i ekonomickou a možná i životní budoucnost.

K dnešnímu dni máme naočkováno 4.930.000 lidí oběma dávkami vakcíny. Jednu dávku dostalo 5,7 milionů lidí, takže zatím se potvrzuje moje prognóza, která říká, že na konci září se u nás najde cca 7 milionů lidí, kteří na očkování půjdou. Stále si tedy mohu dovolit tvrdit, že před volbami dosáhneme vlivem očkování a promořenosti dostatečné imunity k tomu, aby se covid stal běžnou chřipkou, která sice tu a tam někoho zabije, ale nezahltí nemocnice, takže podle mě bude Babiš moci vyhlásit sejmutí okovů v tu pravou předvolební chvíli. Tedy pokud si troufne.

A teď k dnešnímu tématu a tím je covidová imunita…

Přátelé… prosím vás snažně všechny… Nespojujte si imunitu po prodělané nemoci či po očkování s množstvím protilátek, které je možné zjistit z testů. Tohle dělají jen a pouze tupí čeští novináři, kteří si ani za celý pandemický rok ani vzdáleně nedoplnili vzdělání a dodnes melou páté přes deváté, spojují jablka s hruškami a dělají dalekosáhlé závěry k ničemu.

Nejhorší totiž na covidu je, že ukázal naprosto fatální neochotu se učit, neochotu se snažit něco pochopit, ale nemusí nám to být líto, protože nevzdělanost byla nahrazena nadměrným sebevědomím, slovíčkařením a rajtováním na doslovnosti významů. Máme na to celé neziskovky a to je také to jediné, co se průměrný český novinář naučil.

Já už to začínám brát skoro jako synonymum. Novinář = debil.

Pokusím se teď o vidlácké vysvětlení a zjednodušení poměrně komplikované medicínské záležitosti. Není to tak přímočaré a jednoduché, jak to budu popisovat, ale to není ani když píšu o zemědělství. Proto existuje pětiletý vysokoškolský obor pro vidláky a proto existuje ještě delší vysokoškolský obor pro doktory. Já to zjednoduším až na dřeň.

Ty slavné protilátky o kterých melou všichni novináři, které podle spousty studií klesají a na jejich doplnění bude (snad, možná) zapotřebí třetí, čtvrtá, pátá a desátá dávka očkování, tak tyto protilátky se týkají jen jedné části tělesné obrany. Jejich výhodou je to, že se dají zjistit jednoduchým testem, který stojí pár korun a ukazují jednu věc – pokud jich má člověk hodně, budou se po proniknutí viru do organismu na tento virus vázat a tím ho zneškodňovat. . Kromě těchto protilátek máme k dispozici ještě předsunutou obranu na sliznici a navíc máme ještě i systém kterak likvidovat buňky, které už byly infikovány virem a produkují koroňáčka ve velkém. Koroňáček si tak může sedět na sliznici a dál se nedostat.

Nikdo zatím žádnou rozumnou vědeckou metodou nezměřil, jestli je možné někoho nakazit prostě jen tím, že má koroňáčka na sliznici. Statistika a různé to dohledávání nakažených ukazuje, že to zřejmě v nějaké míře možné je. I když jste zdraví a virus se vám prakticky vůbec nedostal do těla, klidně vám při PCR testu mohou koroňáčka setřít z krku a změřit ho. Jestliže tam ten koroňáček je, zřejmě je možné ho vykašlat a přenést na druhého člověka. Ale nikdo na světě nezměřil, jestli je tento přenos dostatečný pro šíření nákazy. Tečka.

Dobrá, jsme o krok dál. Koroňáček už proniknul do těla. Na to jsou ty protilátky. Jenže ty protilátky jsou různého typu a tělo je vyrábí na konkrétní situaci. Navíc nejde vůbec o to, kolik protilátek máte, ale kolik jich tělo dokáže vyrobit v případě, že je začne potřebovat. Problém je v tom, že tohle se prakticky nedá měřit. Samozřejmě existují způsoby, jak se dobrat nějakého čísla o míře takové imunity, ale všechny způsoby mají společné jedno – jsou příšerně ba nebetyčně drahé. Tak drahé, že se to může dělat na úrovni nějaké nadnárodní korporace a tím si ještě nejsem vůbec jistý. Dělat na toto téma studii, na to potřebujete dlouhodobý státní grant a na konci výzkumu se můžete dobrat k tomu, že jste nic nezjistili.

Průměrný světový politik je podobně tupý jako novinář. A tak pochopil, že hodně protilátek = dobrý, málo protilátek = špatný. Tato přímočarost je sice jednoduchá, ale nic neříká o tom, jak moc očkování funguje, jak se buňky připraví na setkání s virem a tak vůbec. Ono je totiž dost možné, že protilátky klesají i proto, že je tělo už nepotřebuje a až je potřebovat bude, vyrobí si je. Když už teď ví jak na to. Koneckonců k čemu by v těle byly protilátky, když tam není nemoc proti které jsou určeny?

Celé tohle píšu proto, abyste si všichni zapamatovali, že protilátky nejsou totéž co imunita a jejich množství nemusí být přímo úměrné tomu, co to s člověkem udělá a kdy. Je to jen jednoduché na měření a tak se z toho dobře dělají velké příběhy. Každý světový politik teď bombarduje doktory přiblblými dotazy o tom, kdy bude konec, co má dělat, jestli se dá něco předpovědět a tak podobně. Doktoři se chytají za hlavu za takové kecy a tak jim dali jednoduchou hračku – protilátky.

Jak to s očkováním dopadlo, jak moc funguje a jestli je nutné se přeočkovat, nebo to bude úplně jedno, protože koroňáček se přemutoval a umí očkování zcela obejít, to se ukáže letošní podzim. Až nám kovídek chytne drajv. Až se začne zase šířit masově a všeobecně po tisícovkách denně, pak teprve půjde statisticky určit, jestli dostává do nemocnice i naočkované a v jaké míře, jestli existuje nějaká korelace mezi množstvím protilátek a hospitalizacemi. Pak se také ukáže, jestli se do nemocnic dostávají ve stejné míře očkovaní i neočkovaní, protože od obou skupin tu budeme mít slušně velký vzorek. Stejně tak se ukáže, jestli očkování zabraňuje těžkým průběhům a nebo jestli nám očkovaní důchodci umírají stejně dobře jako ti neočkovaní důchodci. Tohle všechno budeme s Masterem statisticky sledovat a podávat informace.

A je dost pravděpodobné, že to budeme moci vyhodnotit ještě před volbami.

Ale v této chvíli všichni, ale úplně všichni tápou. Předpovídají na základě jiných případů a jiných nemocí. Dělají studie, které ukazují dílčí výsledky, ale všechny mají společné to, že se podle nich nedá nic rozhodnout. To jen novinář už dávno ví, co je pravda a politik by to zase moc rád věděl, aby pak mohl machrovat, jak zachránil národ.

Já osobně jsem stále přesvědčen o tom, že koronavirus u nás v podstatě skončil. Že na podzim zažijeme epidemii pozitivních testů, která nebude následována hospitalizacemi a úmrtími v loňských poměrech 100:10:1 Jsem optimista a tak si myslím, že se z koroňáčku stane další respirační onemocnění které budeme běžně prodělávat a vymýtit ho nepůjde, protože očkování nezabrání ani nákaze ani přenosu. Zabrání ale těžkým stavům a nebude nutné ho už nikdy opakovat, protože se s onemocněním postupně potkají i všechny děti a bez ohledu na hladinu protilátek si jejich těla vytvoří způsob obrany, který pak už budou používat celý život.

Zdroj

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno, budete prvním