Zahraničí

ODHALENÍ: Nejbohatší lidé na světě neplatí daně, zjistili investigativci

Jeff Bezos, Elon Musk, Warren Buffet – to jsou jen některá jména nejbohatších lidí planety, kteří za posledních dvacet let alespoň jeden rok neodvedli ani cent na federálních daních z příjmu. S informacemi přišla oceňovaná investigativní skupina ProPublica (viz ZDE).

Ani cent na daně

Investigativci z organizace ProPublica ve svém článku uvádějí, že se dostali k „velké studnici” dat amerického Interního finančního úřadu (IRS), která odhalila daňová přiznání tisíců nejbohatších lidí ve Spojených státech za nejméně 15 let. „V roce 2007 nezaplatil Jeff Bezos, tehdy multimiliardář a dnes nejbohatší člověk na světě, ani cent z federální daň z příjmu. Stejný čin se mu podařil v roce 2011,” píše server, který za svou práci získali už pět Pulitzerových cen.

Mýtus daňového systému

Jako další příklad uvádí zakladatele automobilky Tesla a vizionáře Elona Muska, který na federálních daních nic nezaplatil v roce 2018. Musk je v současnosti považovaný některými žebříčky za druhého nejbohatšího člověka na světě. „Tyto informace v součtu nabourávají základní mýtus amerického daňového systému: že všichni přispívají spravedlivým dílem a že nejbohatší Američané platí nejvíce,” stojí dále v článku.

Vyzývají ke zvýšení daní

Mezi boháče, kterým se podařilo vyhnout daňové povinnosti, ProPublica řadí například někdejšího starostu New Yorku a prezidentského kandidáta Michaela Bloomberga, finančníka George Sorose nebo třeba investora Warrena Buffeta. Poslední jmenovaný přitom před časem vyzval k tomu, aby se zdanění nejbohatších obyvatel (takzvaného jednoho procenta) zvedlo. „Záznamy IRS ukazují, že ti nejbohatší mohou – a to zcela legálně – platit daň z příjmu, která odpovídá jen malému zlomku z těch stovek milionů, ne-li i miliard, o které jejich majetky každý rok narostou,” uzavírá text.

Rudolf Hruboň