Svět podle lepšolidí

Odvolávám, co jsem slíbil…

Jindřich Kulhavý: Politika je velice zvláštní prostředí, ve kterém se pohybovat znamená velmi často zahodit i poslední zbytky charakteru, který by v lidech měl být. A stoupání v žebříčku funkcí je poté skutečně ukázkou toho, jak rychle se jich lze zbavit. O této realitě bychom mohli dlouze polemizovat a rozhodněte je možné k vyřčenému tvrzení dodat pár příkladů.

Začít by šlo antifákem Bartošem, který při vidině možného získání postu premiéra klidně na chvilku popře svou ultralevicovou minulost i přítomnost, pokračovat Kalouskem procházejícím před prezidentskými volbami politickou očistou v ústranní připomínající proces změny, kterou prošel perský král Xerxes v proslulém filmu 300: Vzestup říše. Vrátit by se měl silnější než kdy jindy, a především úplně očištěn od starých hříchů. A že jich je. O Babišovi mluvit nelze, jeho charakter byl ztracen v ranném mládí a dosud nebyl nalezen.

Nový ministr zdravotnictví Arenberger se dokázal ztrapnit během prvních dní trávených ve své funkci. Tu převzal po bývalém náměstkovi ředitele FN v Brně Blatném, který setrval na ministerstvu cca půl roku. Nové koště převzalo roli vrchního bojovníka s covidem v době, kdy končí nouzový stav a snad žádný rozumný politik už by pro jeho prodloužení ruku nezvedl. To znamená jisté omezení možností pokračovat v rok trvajícím rozkrádání státních peněz zneužívaných na nákupy zdravotnického materiálu bez nutnosti vyhlašovat výběrová řízení. K čemu to vedlo, to vidíme například na kvalitě testů do škol, které Hamáček a jeho ministerstvo kdesi sehnali a jsou nejhůře hodnocené ze všech možných. Přičemž zdaleka nejsou nejlevnější a způsobem používání nepatří k těm nejvhodnějším. Dětem doslova nepatří do ruky a dle návodu dokonce ani těm, kteří nemají dostatečné zdravotnické vzdělání. Pokud se Vám zdá, že jde o několikanásobné porušování zákona při nařízení samotestovat jimi 2x do týdne ty nejmenší, nemýlíte se. Jenže o kvalitě charakteru Hamáčka nepochybujeme již dlouho, jen naprostý idealista obdivuje jeho dobré a asi neexistující stránky.

Vraťme se k ministrovi zdravotnictví Arenbergerovi. Babiš musel dlouho hledat někoho, kdo by s ním chtěl ještě pracovat a zároveň by převzal nejnevděčnější roli fackovacího panáka. Odmítl mu hlavní epidemiolog pražského IKEMu MUDr Petr Smejkal, který se poté díky neochotě převzít tuto funkci stal v okolí Babiše neoblíbeným. Babišova mstivost je proslulá a lékař je tak přeřazen na černou listinu. Na té už je ze strany předsedy vlády zaregistrováno několik našich lékařských špiček neochotných se podílet na zvěrstvu zvaném covid. Arenberger však premiérovi souhlasně přikývnul a hned ukázal, jak je na tom s vlastním názorem. S končícím ,,nouzákem“ souvisí totiž určitá forma rozvolnění zakotvená v zákonu. Na venkovní hřiště se tak konečně po dlouhé době mohli dostat amatérští sportovci a mládežnické kategorie. Počet 20ti lidí je sice vcelku nepraktický, což se týká především fotbalu, kde má jeden tým 11 lidí potřebných k legálnímu zápasu, nicméně aspoň možnost vrátit se k tréninku byla pozitivní zprávou. Nový ministr se sice vysmál sportovcům svým výrokem o možnosti odehrát zápasy bez brankářů, ale o den později nečekaně prohlásil, že bude na vládě žádat o omezení těchto aktivit a navrhuje setkávání maximálně dvou nepříbuzných lidí jak venku, tak i ve vnitřních prostorách. To už vyvolalo obrovskou nevoli a poprask jak mezi sportovci, tak i na sportovních svazech a uniích. Jde totiž o systematické porušování zákonů ze strany těch, kteří je sami navrhují.

Vláda bude jednat v pondělí. Pokud Arenberger prosadí ,,svůj“ názor, bude to jasná výzva k občanské neposlušnosti. Ostatně jak sám řekl, jde o protiprávní návrh, který musí soud smést ze stolu, ale ministr věří, že minimálně 14 dní, po které by mohlo rozhodnutí platit, vyžene covid z České republiky. Nebo to vláda odmítne, Arenberger bude mít krytá záda při případném vzestupu počtu ,,nakažených“, který se stejně projeví díky testování dětí naprosto nevhodnými testy, zároveň Babiš opět sklidí pochvalu za to, že šílený návrh na další likvidaci sociálního života neschválill a jeho zbylí fanoušci ho budou fanaticky chválit. Jde už asi o sté dějství v komedii zvané vládní boj proti covidu. Arenberger ze sebe udělat naprostého šaška, čímž zapadnul do rozehraného dílka a zařadil se po bok hlavních tragikomiků v podání Babiše, Hamáčka, Prymuly či ve vedlejších rolích vystupujících Hořejšímu, Flégrovi, Maďarovi, Kubkovi a několika dalším hvězdám mediálně-covidové scény. Nadále už tyto naprosto bezcharakterní osoby nelze brát vážně, zvláště když mají po ruce správkyni vyprázdněné státní pokladny Schillerovou, s jejíž pomocí ožebračily tuto zemi.

V pondělí se ukáže, nakolik jsou ochotni lidé nadále skákat dle toho, jak vláda hraje. Buď se hřiště zaplní lidmi a konečně se národ začne hýbat, nebo zůstanou všichni ve strachu zalezlí a budou nadále poslušně přijímat své poddanství šlechtě scházející se ve Strakovce či na Malé Straně. Plno z nás, kteří už toho mají dost, kašlou na nařízení, jejichž logika je nulová. Sice jsme ve sporu s fanatickými rouškaři, ale to bereme jako sice nedobré, ale přesto koření života v této době. Rakušané včera vyšli opět do ulic, a i přes původně sundané přilby policistů došlo nakonec k několika střetům. Chlácholení a lhaní mají všichni dost, návrat k životu s jistými riziky už je neodkladný. Vraťme dětem jejich možnost sportovat, stejně tak všem těm, kteří pohyb k životu potřebují. Už takto zbytečně skončilo plno talentů. Nemáme jich tolik, abychom si mohli dovolit je tak snadno ztrácet.

Zdroj