DomácíTop

Okamura bude vládnout příště

Vidlák: Po volbách nebude vládnout ten, kdo má pravdu, kdo je morální a kdo má hluboce zakotvený smysl pro čest. Nebude vládnout ten, kdo to myslí dobře, kdo do toho dal všechno, kdo ukázala charakter i srdíčko. Po volbách bude vládnout ten, kdo od prezidenta dostane nominaci na premiéra a komu dá důvěru většina v poslanecké sněmovně. Tečka. Jestli to k tomu navíc bude člověk čestný a charakterní, to je jen příjemný bonus, ovšem není nijak vymahatelný. Vládnout bude ten, kdo poskládá většinovou podporu.

Já se Vidlácky snažím politiku analyzovat právě podle tohoto kréda. Já nehledám, kdo je v politice morálnější, kdo chce pro tento národ to největší dobro, kdo je charakternější a morálně vyspělejší. Neporovnávám u politiků ideály, protože zpravidla žádný premiér před volbami vůbec netuší, jaký okruh problémů se na něj pak sesype a co bude muset v dnešním zdivočelém světě řešit. Jen si to vezměte – Babiš rozhodně nebyl zvolen, aby řešil pandemii. A přece na tom nechal prakticky půlku svého funkčního období. Stejně tak nikdo neví dne ani hodiny, kdy si nějaký americký deep state řekne, že je načase se domluvit s Ruskem/Čínou/Asadem/Íránem/Ukrajinou (nehodící se škrtněte), případně že se vytvoří celý nějaký nový pakt a najedou bude naše země i přes všechny Vrbětické snahy a další rektální alpinismus vržena do nové situace a nikdo neví, jak se to vlastně bude řešit. Stejně tak je docela dobře možné, že dojde v zimě na nějaký ten blackoutek a je klidně možné, že příští léto už nebudou existovat ani emisní povolenky ani EU. A ani deset Babišů, dvacet Bartošů, padesát Fialů a jeden Okamura v této chvíli netuší, co z toho bude a jaké možnosti řešení budou existovat. A já to samozřejmě také nevím.

Já osobně se při politických analýzách soustředím na primitivnější cíle. Snažím se zjistit, kdo bude mít většinu. Snažím se odhadnout co se dá udělat pro větší volební úspěch a jak by se dalo jiným jejich snahu zhatit. Sleduju, co voliče přitahuje a co je naopak odpuzuje. A tvrdím, že pro volby je důležitější, jak se věci jeví, než jaké doopravdy jsou, protože volič volí nikoliv podle objektivních skutečností, ale podle své víry. Politik totiž nejdřív slibuje a pak teprve volič volí. Obráceně to nejde.

Do voleb je ještě víc než čtrnáct dní. Ty nejzajímavější věci se teprve stanou. Zbraně hlavních kalibrů jsou zatím stále pod maskovací sítí a vystřelí tak někdy po svatém Václavovi. Přes očekávanou nejistotu vývoje bych vám dneska rád nastínil jeden povšechný pohled, který podle platí, ať se ještě stane cokoliv.

Alternativa to má podle mě letos poměrně jednoduché a přehledné.

O Spolukoalici a Pirátostánu se nemusíme bavit. Tam je názor alternativy dlouhodobě zcela konzistentní. Všichni ojrohujeři a předávači moci do Brusele či předávači vlivu nadnárodním korporacím, ti prostě alternativou voleni nejsou. Protože na jejich blbé nápady jsme vždycky doplatili. . Zůstává zde vlastně jen drobná nejistota – kam zařadit euroskeptickou ODS. Ale ta nám to usnadnila sama a ústy svého předsedy se hlásí do holportu s těmi, co by tu zítra chtěli mít euro a ještě větší smršť ojropravidel.

Stejně tak není nutné se bavit o Okamurovi. Ten má svoje priority víceméně pořád stejné – pryč z EU, nepřijímat žádnou ojroměnu, obnovit české zemědělství i průmysl, držet politiku všech azimutů, přijmout zákon o obecném referendu. Jak jsem už psal, dějinný vývoj jde přesně tímhle směrem. EU jde do kytek po všech stránkách a s ní celý dnešní západ. Koneckonců čtvrtá nejvyspělejší ekonomika – Německo se dopracovala k tomu, že se bojí nedostatku proudu v tuhé zimě. Je k tomu zapotřebí něco dodávat? Tento trend se nijak neotáčí, naopak se urychluje a tak se program SPD postupně stane programem všech, protože ti co ho mít nebudou, ti prostě projedu volby. Budoucnost směřuje k tomu, aby měl Okamura pravdu a vlastně žádnou kampaň dělat nemusí. Tu mu teď dělá EU sama.

Velkou neznámou zůstává Babiš. Na jedné straně přítel Viktor Orbán, na druhé straně skvělá ojrokomisařka Jourová. Na jedné straně přiznání se k obyčejným pracujícím lidem, fotka se zmijovkou, zdůraznění, že si Andrej kdysi sám postavil svépomocí barák. Na straně druhé pak holdingové impérium ve čtyřech zemích včetně Německa a určitá závislost na dotacích. Na jedné straně pokusy o rektální alpinismus směrem k EU, okaté spojenectví s USA, na straně druhé ho v EU nesnášejí a možná i jinde a tak mu nic jiného než český volič nezbývá. Na jedné straně splnění programu ODS a ČSSD zároveň, protože snížil daně a zároveň zvedl přídavky, k tomu máme skoro plnou zaměstnanost, na straně druhé rozběhlá inflace, rostoucí zadlužení, pandemie s třiceti tisíci nadbytečnými mrtvými, neschopnost tvrdého a zásadového postoje.

Ode dneška do voleb budu razit heslo, že bychom si letos Babiše vlastně měli definitivně vyzkoušet. Přestat spekulovat, na které straně stojí, protože to v této chvíli neví ani on sám. Měli bychom ho donutit, aby se ke všem těmto otázkám musel postavit. Donutit ho, aby musel jasně říct, kde stojí a aby to musel říct nejen nám – občanům České republiky, ale aby to musel říct jasně a zřetelně i unijním šíbrům.

V principu je to jednoduché:

  1. Vy co Babišovi věříte, tak mu to prostě hoďte. Takových lidí je poměrně hodně, Babišovo vítězství se v podstatě předpokládá. Zeman ho jmenuje premiérem.
  2. Vy co Babišovi nevěříte, vy to hoďte Okamurovi. I za cenu, že polojaponce nijak nemilujete. I za cenu toho, že jste to chtěli hodit Trikolóře, Šlachtovi nebo Volnému. Běžte a hoďte to SPD. Pokuste se o to, aby SPD byla silnější než ODS, nebo ještě lépe než celá Spolukoalice. Neubírejte Oamurovi, netříštěte hlasy. Dostaňte Okamuru na druhé místo.
  3. Vy, co si rozmýšlíte mezi Babišem a Okamurou, vy to hoďte Okamurovi. Babiš bude mít i bez vás dost hlasů na vítězství.
  4. Vy, co chcete volit ČSSD nebo KSČM, vykašlete se na to a všichni to hoďte Okamurovi.

Letos je rozumné dosáhnout dvou věcí – aby ANO + SPD měly ve sněmovně většinu a zároveň aby ANO + ODS neměly ve sněmovně většinu. Aby pro Babiše existovala jedině koalice s SPD a nebo pak nějaká velká široká kočkopsí koalice se Spolu a možná i s Piráty.

Jourová už se ozvala, že ANO s SPD vládnout nesmí, protože by to naštvalo EU. Jourová je Babišova kamarádka.

Zároveň vláda s SPD by se už hodně podobala Orbánovskému Maďarsku. Orbán je Babišův kamarád.

Ať se nám Andrejko rozhodne, který kamarád je pro něj důležitější… Ať nám všem ukáže, kde bije jeho srdce, ať nám ukáže svojí prohnanost, ať klidně kličkuje, ale v tomto ohledu se to jasně vyjeví. Ať to vidíme nejen my, ale i Orbán a EU.

Pokud SPD a ANO budou mít ve sněmovně většinu, všechny líbodémo strany přilezou, budou se u Babiše lísat a dělat z nouze ctnost, že zachraňují republiku z rukou xenofobního Okamury.

Pokud by Babišovi k vládě stačila místo SPD sama euroskeptická ODS, tak to ještě nebude úplně průkazné, ale pokud bude k takové vládě ještě Babiš potřebovat i Pekarovou, Jurečku a nebo třeba Rakušana, tak není co řešit a nebude těžké voličstvu ukázat, že se s podporou oligarchy moc netrefili. Navíc taková vláda nevydrží dlouho… za dva roky budou předčasné volby a hnutí ANO skončí na smetišti dějin, protože není nic horšího než zhrzená očekávání.

Pokud si Babiš vybere Okamuru a půjde do holportu s ním, ukáže celé EU a vlastně i svým americkým kamarádům, že věci se už mají trochu jinak. Že je u nás voličská síla, kterou je nutno brát vážně i kdyby se Biden vzteknul. A nám to zřetelně ukáže, že Babiš sice nemá sám žádné ideály, ale je pořád pragmatik, který jde cestičkami klikatými a nevadí mu měnit cíle, když se mění situace.

V ideálním případě potřebujeme zabránit tomu, aby existovala varianta ANO a samotné ODS. Potřebujeme, aby Okamura dostal někde okolo dvaceti procent a možná i víc. Potřebujeme, aby dostal všechna ta procentíčka od Trikolóry, Šlachty, ale i od Volného nebo té Švýcarské demokracie. Potřebujeme, aby ideálně uloupl pár procent i od ANO. Aby se vláda dala buďto snadno složit mezi ANO a SPD a nebo velmi blbě složit mezi ANO a líbodémo.

Já nevím, jak se v takovém případě Babiš rozhodne. Ale ať si musí vybrat mezi Jourovou a Orbánem. Pro mě by to byl naprosto dostatečný výsledek voleb a byl bych naprosto spokojený, kdybych tohle mohl dostat. Já o tom pak budu psát. Bez ohledu na to, jestli Andrejko moje tajná přání vyplní nebo zavrhne. Ať je Andrej nucen se rozhodnout. Ať nemá žádnou záložní variantu, kde by mohl tvrdit že ODS je také euroskeptická a proto raději povládne s ní.

Všechny volby nových malých stran jsou vyhozenými hlasy i v případě, že se některé do sněmovny dostanou. Protože dohromady dají možná těch deset procent, ale koaliční potenciál mají naprosto nulový. Všechny jsou vlastně ještě radikálnější než SPD, všechny mají krátkou a podivnou historii. Já neříkám, že jsou primárně špatné, ale jejich volba celkem spolehlivě zařídí, že Babiš bude vládnout s ODS a varianta s SPD bude až tou poslední možností. Volný blok uškodí jedině Okamurovi a skoro bych se vsadil, že ty čtyři procenta pro Volného budou znamenat, že vládu složí Pirátosán se Spolukoalicí. Což všechny příznivce Volného bloku jistě potěší, protože to bude lepší než vláda Babiše a SPD.

Podle mě je letos v našem zájmu, aby SPD byla bohatá nevěsta s velkým věnem. Aby se ženichovi sakra vymstilo dát jí košem. Ať má Babiš na výběr Okamuru a nebo všechny ty Bartoše, Rakušany, Jurečky, Pekarové, Fialy dohromady… ať s tímhle materiálem skládá vládu, ať si to užije… Tomio pak celkem spolehlivě bude vládnout příště a zřejmě na nebudeme ani dlouho čekat.

PS. Poznámka těm, pro které covid neexistuje a toto zjištění je pro ně ta nejdůležitější věc na světě: Okamura je také proti covidovým opatřením, takže upřednostněním SPD před Volným blokem nic nezkazíte…

Zdroj a diskuze zde.