Domácí

Vybrala si stranu

Vidlák: Tak nám odvolali Hanu Lipovskou. Tu holčinu, která měla splnit tužby alternativy spočívající v rozkrytí „hadího hnízda“ na Kavčích horách. Vzděláním ekonomka, dostatečně mladá, aby měla elán, ale zároveň v „celibátu“, takže nemusela svojí pozornost dělit mezi rodinu a práci. Když tenkrát začala, napsal jsem o ní, že působí jako šedá myš, ale o to je nebezpečnější, protože za vytahaným svetrem se skrývá nabroušený mozek.

V tomto jsem se mýlil. Jednak se ukázalo, co umí vizážista, kadeřník a změna šatníku. Holka prokoukla jak pohádková Popelka a mimochodem to začalo být hned vidět i na rozhovorech s ní. Najednou jí brali úplně jinak.

Bohužel jsem se zřejmě mýlil i v tom nabroušeném mozku… Hned vysvětlím.

Lipovská šla do rady ČT jako do nepřátelského území. Od první minuty to věděla. Pořádně se ani neusadila v křesle a Šarapatka i další dělali všechno pro to, aby jí zdiskreditovali, znemožnili, aby jí na něčem nachytali, lhali o ní, používali různé bombastické fráze o spiknutích (mimochodem to je jeden z těch důvodů, proč národ už nebere vážně výkřiky o covidovém koncentráku – podobné fráze tu ve veřejném prostoru znějí tak často, že už to nemá žádnou sílu).

Od první chvíle bylo jasné, že na Lipovskou budou něco hledat, budou hledat jakoukoliv droboučkou záminku, udělají všechno pro to, aby zmizela. Pokusí se jí zastrašit, možná i podplatit, budou intrikovat, hledat jakékoliv cestičky, jen aby byla odejíta, aby sedmimiliardová Česká televize zůstala nerozkrytá, protože nedej bože, kdyby se černé na bílém ukázalo, že naše vaše televize je jen další Člověk v tísni, který se podílí na diverzních činnostech a je odpovědná americké ambasádě.

Tohle všechno ale bylo jasné už předem. Tohle musela vědět Lipovská ještě dřív než do rady ČT vlezla. Tohle všechno musela vědět i její kamarádka Bobošíková, která jí v tomto mentorovala. Že Lipovskou vysílají na velmi horkou půdu na které může vydržet jen tehdy, když se ve sněmovně nenajde většina, která by jí odvolala.

Když tenkrát Lipovskou zvolili, tak jsem napsal, že si nejsem jistý, zdali tam Lipovská jde proto, aby splnila to, co bychom si my přáli. Přece jenom jí nominoval Duka a spol., Lipovská se hlásí ke katolíkům, zároveň je Lipovská členem institutu Václava Klause a že její skutečná mise může být odlišná od toho, co my si představujeme. Třeba že je jejím úkolem něco najít, co se pak potichu použije v zákulisí k vydírání a k nějaké politické hře. Tvrdil jsem, že Lipovská nemusí být skutečně nezávislá.

A zdá se, že i toto se bohužel vyplnilo. Já myslím, že Lipovská měla v radě ČT šanci, dokud tam hledala něco na Dvořáka. Dokud se zabývala číslíčky, dokud si vyžadovala dokumenty, dokud hlasovala jinak než byl Dvořák a jeho klika zvyklí. Ale… ona se kromě ČT vrhla i do politického boje. Nechala se napsat k Volnému na kandidátku.

Zkusme teď neřešit, jaký Lubomír Volný doopravdy je. Zkusme si ho zcela věcně představit jako politický subjekt, který na sebe dokázal velmi dobře upozornit a díky svým „flákancům“ se dokázal zviditelnit tak, že ho zná celá republika. Že si vybral (ve své době) docela silné politické téma, vyprofiloval se na něm, zřejmě si dokázal zajistit i nějaké finanční prostředky a začal dělat celorepublikovou kampaň. Tato kampaň je poměrně viditelná, jeho příznivci nejsou nijak vlažní, rozhodně se za svojí přízeň Volnému nestydí, jejich víra v lídra je veliká (možná až nekritická), ale taková víra prostě hory přenáší.

Co to ovšem znamená v praxi? Lubomír Volný je taková opozice i proti opozici. Že jde proti líbodémo je tak nějak jasné. Ale on jde stejně zřetelně i proti ANO a v podstatě se vymezuje i proti SPD a vlastně i KSČM. Covid vole… Kdokoliv považuje covid za vážnou nemoc, kdokoliv, kdo dělá opatření, kdokoliv kdo souhlasí s očkováním, ten je politický protivník. Není to tak přímočaré, vztahy s SPD jsou komplikovanější, ale zjednodušeně se dá říci, že Volný je ve sněmovně sám. Jeho pozice s ním nikdo nesdílí.

Pokud se podíváme na necovidový program Volného bloku, tak je to taková ještě radikálnější SPD. Tak radikální, že se k tomu ani Okamura nechce hlásit. Je to v podstatě program zbavit se všech. Je to program bez jakéhokoliv koaličního potenciálu, program který už dopředu vylučuje takřka jakoukoliv povolební spolupráci a je to program, který, kdyby se uskutečnil, tak postihne nejen eurohujery, ale našeho oligarchu, vlastně i komunisty, ČSSD… v podstatě úplně všechny snad možná s malou výjimkou některých částí programu SPD. Je to program beraní, nekompromisní.

Jedna a jedna jsou dvě…

Hana Lipovská spolu s Bobošíkovou si vybraly stranu. Nechaly se napsat na kandidátku enfant terrible poslanecké sněmovny. Nechaly se napsat na kandidátku někoho, kdo by možná i mohl uspět a do sněmovny se dostat. Já osobně nevěřím, že se Volný blok do sněmovny dostane, ale považuju to za možné. Nikdo neví, jak vypadá jeho skutečná podpora a nějaké průzkumy veřejného mínění jsou tady k ničemu. Myslím, že všechny politické strany raději kalkulují s tím, že by se to Flákancovi mohlo podařit. A pokud se mu to podaří a přivede si do sněmovny deset lidí jako je on, sestavit jakoukoliv stojedničkovou koalici bude zase obtížnější. Nemluvě o tom, kdyby Lipovská nedonesla svoje zjištění o ČT Dukovi, nebo Babišovi, ale donesla je Flákancovi, který tak bude mít nabito.

Dokud Lipovská působila tak nějak „nestranně“, mohli se politici opájet nadějí, že jim Lipovská přinese ty patřičné argumenty a důkazy, aby se dalo proti ČT více vystoupit. Že to půjde politicky zobchodovat, že to bude stačit na změny salámovou metodou. Ale takhle? Aby s tím operoval Flákanec, se kterým fakt nikdo do koalice nepůjde, protože on už všechny naštval předem? Proč podporovat politického protivníka, který se netají tím, že všichni jsou součástí toho covidového koncentráku.

Lipovská si vybrala stranu. Tu stranu, která na všechny strany halasně rozhlašuje, že se tu všichni pokoušejí o ovládání lidí, že jde o všechno, že všichni napravo i nalevo jsou součástí covidového spiknutí… ostatně proč bych to parafrázoval… nedávno jsem tu dával odkaz na Volného rozhovor, kde to sám Flákanec říká naživo.

A pak se ten stejný Volný zu pultíku dovolává velkomyslnosti a nutnosti udržet Lipovskou v radě. Aby mu pomohli ti, pro které ještě o den dříve neměl dostatek pohrdání.

A tak Lipovskou odvolali i ti, kteří jí původně instalovali. Kteří si mnuli rukama, že to tam ta holka trochu provětrá. Kteří se těšili, až bude Dvořákovi ouzko. Ale kteří rozhodně nehodlají dopustit, aby činností Lipovské bylo ouzko jim. Kteří nehodlají dopustit, aby díky Lipovské dostal Volný to chybějící půlprocentíčko, aby přelezl do sněmovny a aby další čtyři roky poslouchali, že jsou jak doktor Mengele, že zavádějí koncentrák a podobně. Kteří prostě nechtějí, aby Lipovská nosila důkazy Volnému, protože s Volným žádný kompromis není možný.

Takhle jednoduché to je. Lipovská vlezla k politikovi, který budí odpor v celé sněmovně. Nejen u Bartoše, ale i u Babiše. Od chvíle, kdy se nechala napsat na kandidátku, tak přestala mít politickou podporu. A do rady ČT se nevolí ve volbách, ale ve sněmovně. Toť politika. Kdo to nechápe, ten prostě politicky nepřežije.

Všimněte si… na něco takového je třeba mít opravdu talent – připravit se o podporu i ve chvíli, kdy se to v podstatě dalo předpokládat. Vlézt na kandidátku strany, která je bez koaličního potenciálu a se kterou se na žádné straně ve sněmovně nepočítá. Která je už teď odsouzena k absolutní izolaci i kdyby se do sněmovny dostala. Prostě se hladce připravit o většinu. To nesvědčí o nabroušeném mozku. To svědčí o naivitě. O přáních, která jsou otcem myšlenky.

Škoda. V politice nevítězí pravda ani morálka ani etika. V politice nevítězí srdíčko, nasazení, idelály ani zbožná přání. V politice vítězí většina. Lipovská dala přednost ideálu který ji o tu většinu hladce připravil . Může za to být odměněna potleskem a uznáním, ale nic už v ČT nevyšťourá. Alternativa díky tomu nic nezískala, jen ztratila. A pokud se Volný do sněmovny nedostane, tak to byla ztráta absolutní. Ale tohle se Bobošíkové podaří vlastně pokaždé.

Zdroj a diskuze zde.