Top

Petr Hampl: Zemědělská politika – příklad Maďarska

Ceny potravin stoupají a všichni experti se shodují, že je to teprve začátek. Namísto odpovídající akce přijala česká vláda opatření směřující k dalšímu omezení zemědělské produkce.

Jednoznačným cílem je plná závislost na dovozech. Nebylo přijato ani tak základní opatření jako zákaz vývozu pšenice, takže poslední zásoby drancují překupníci, kteří je budou prodávat za mnohonásobek. Premiér Fiala se odmítl sejít se zástupci zemědělců, píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Není to jen otázka současná vlády, systematická likvidace českého zemědělství probíhá už desítky let.

O tom bylo napsáno dost, takže čtenáře nemusím unavovat dalšími detaily. Ale neměl by převládnout pocit, že se s tím nedá nic dělat. Máme totiž srovnání s tím, jak si za 12 let Orbánovy vlády vedlo tamní zemědělství.

  • Produkce stoupla o 29 procent.
  • Přidaná hodnota na hektar zvýšila o 45 procent.
  • Počet zemědělců hospodařících na státní půdě se během toho období zvýšil 15x.
  • Ziskovost se více než zdvojnásobila.
  • Veškeré zemědělská půda je v maďarských rukou.

Podle nedávného projevu Viktora Orbána zůstávají dva problémy.

Za prvé. Mladí lidé nechtějí zůstávat na maďarském venkově. Proto se vláda zasadí, aby tam měli přístup ke všemu, k čemu mají přístup lidé ve městech – školy, kultura, zábava, další pracovní místa, rychlý internet, zdravotnictví atd.

Za druhé. Většina konzerváren, masokombinátů a dalšího potravinářského průmyslu je v zahraničních rukou. Proto chce maďarská vláda vynaložit 900 miliard forintů (60 miliard korun) na rozsáhlý program s cílem zajistit, že 80% potravinářského průmyslu bude v maďarských rukou a že tento průmyslu bude velmi úzce spolupracovat se zemědělci.

Jak k tomu Viktor Orbán řekl: „Když základní zdroje – tedy půda a voda – zůstanou v maďarském vlastnictví, a když s nimi budeme dobře zacházet, budeme vítězi následujícího období.“

Zkrácený text Orbánova projevu k maďarským zemědělcům j