Domácí

Předčasná volební prognóza od Vidláka

Vidlák: Krátký úvodník tentokrát pro jednoho hnědočeského sexuálního loudila: Vyzývám tímto Dominka Feriho, aby ještě zvážil svou rezignaci a zrušení kandidatury do poslanecké sněmovny. Strašně moc jsem měl rád, když ta jeho řepa defilovala vedle Kalouska i vedle Pekarky. Působil vedle nich jako memento toho, co je v české politice všechno možné. Moc by se mi líbilo, kdyby ta jeho rozčepejřená frizúra dotvářela kolorit i vedle Petra Fialy.  Ale dost srandy… 

Všimněte si jedné moc pěkné věci – Feri je naprosto dokonalým, ukázkovým i typickým představitelem Pražské kavárny. Dokonalý kandidát dnešní mladé generace. Ztělesnění všech líbodémo představ o budoucnosti, který se zasazoval za všechny ty zákony proti harašení, za kvóty na ženy ve vedoucích pozicích, který nikdy neopomněl zdůraznit, jak šovinisticky hnusně se k moderní líbodémo ženě chová česká společnost. A teď se ukázalo, že ženu nikdy za nějakou rovnoprávnou bytost nepovažoval.  Že se k ženám choval jako normální dobytek s pěti třídami, který dělá, co mu řekne jeho penis.  Přesně věděl, co od ženy doopravdy chce a podle toho, co o něm psaly ty holčiny, tak kolem horké kaše opravdu nechodil. 

Neměla by si ta pražská kavárna udělat nějaký vnitřní pogrom? Co všechno ještě Feri (a leckteří další) jen předstírají? Oni jim uvěřili ty nejčistší úmysly. Uvěřili jim, že národ povedou k výšinám, že jejich volbou pomáhají pravdě a lásce. A přitom  ve skutečnosti zvolili přerostlého puberťáka a prasáka, který do kamer mluvil o genderu a mimo kamery vojel na co přišel. Měli by si udělat řádný lidskoprávní gender audit, protože podobných obšourníků tam budou mít víc. Co víc… většinu. 

A teď už můj dnešní článek: 

V sobotu jsem  pouštěl Vlastimilův článek o tom, jak podle něj dopadnou volby. I řekl jsem si, že napíšu o tomtéž, ovšem ze svého vlastního pohledu. Začal jsem o věci přemýšlet a usoudil jsem, že to bude prognóza značně předčasná a tím pádem zbytečná. Nebudu tedy psát o procentech získaných hlasů, ale spíše se pokusím popsat situaci. Myslím si totiž, že nic není rozhodnuto a prakticky všichni očekávatelní aktéři mohou zazářit a nebo také pohořet jak papír. 

 Začnu odzadu… Máte pocit, že by si z politické nabídky mohl normální a soudný občan této země vybrat? Já nikoho takového nevidím. I když je možné vidět leckde určitá pozitiva, jsou vyvážena značnými negativy a mám pocit, že tentokrát to neplatí jen pro alternativu, tentokrát to platí i pro pražskou líbodémo kavárnu.  Mám pocit, že tentokrát bychom se napříč republikou, napříč třídami i stavy shodli na tom, že  všichni budeme vybírat menší zlo, ale žádné přímé dobro. 

V následujících odstavcích popíšu, co sleduji okolo sebe  – v mé pracovní, soukromé, kydařské i politické bublině. Tak nějak očekávám, že v diskusi řeknete, jak to máte se svým okolím a jaké trendy pozorujete vy. 

1. Vidím, jak se leckdo začíná děsit své odvahy adorovat Piráty. Dokonce i ten nejmajnstrýmovější majnstrým pouští tu a tam varující článek. Zdá se, že i ti nejvíc líbodémo sponzoři se začínají bát toho, co by jim Piráti mohli udělat.  Především že by jim mohli sáhnout na prachy, které si v posledních třiceti letech „zcela demokraticky a podle pravidel“ nahrabali. Navíc je u nás pořád docela silný těžký průmysl. Piráti o tom sice příliš nemluví, ale jejich evropské činy už ukázaly jejich zelené smýšlení, což se také leckterým kapitánům průmyslu nemusí líbit. Pirátský volební program o zdanění komerčních nemovitostí není jinak lákavý pro ty, kteří si v posledních letech postavili investiční byty nebo investiční kancelářské komplexy. Jedna věc je to, co Piráti teď slibují a druhá věc je to, co probírají spolu, když u toho nikdo není. A tak i z míst, kde bych to nečekal, především mezi mými pražskými známými, zaznívá zatím tichá obava nejen z toho, co Piráti říkají, ale i z toho, co zatím neřekli. 

2. Vidím jalovost celé Spolukoalice. Na jedné straně Fiala a jeho kecy, k tomu Vystrčil kterému se hladce podařilo dostat miliardový byznys Škodovky v Číně do ztráty, k tomu Pekarová a milí krajané v KDU. V podstatě nemožná koalice. Leckteří ODSáčtí podnikatelé, kteří se identifikovali právě s touto stranou, teď musejí vehementně zavírat oči, aby zkousli to, že se modroptáci rozhodli zachraňovat černoprdelníky a Kalouskovy pohrobky. Navíc se ukazuje, že pohrobci mají velké sebevědomí a předevšíjm Pekarová vypadá, že ona je lídrem a ona rozhoduje, jak co bude. 

3.  Vidím, jak Volnému hladce vyklouzává jeho jediné volební téma. Nebo snad kromě boje proti covidovým opatřením ještě víte o něčem dalším, co chce Volný dělat?  Do voleb bude celkem jistě naočkována dobrá polovina populace. Ta starší polovina, s nimi všichni doktoři, učitelé, hasiči… K tomu tu máme slušnou promořenost. Stát je schopen masivního a rychle vyhodnocovaného testování. POslanec Volný je v nebezpečí, že se ukáže, že nejen on chce konec opatření. Že konec opatření chtějí všichni, dokonce i Kalousek, Bartoš i Babiš. Že nikdo nechtěl lopaty zavírat… naopak všichni chtěli, aby lopaty levně makaly a draze si kupovaly zážitky. Prostě si myslím, že se těsně před volbami clekem jasně ukáže, že politici doopravdy svým způsobem bojovali za normální život a nejen že za to bojovali, ale že toho i dosáhli. Pomocí očkávní a testování. A že Volný už není u kormidla dějin, ale na chvostu.

Představte si to zděšení, že Babiš čtrnáct dní před volbami vyhlašuje, že covid pasy jsou u nás už zbytečné a nebudou vyžadovány nikde a nijak. Že covid sice existuje, ale skoro nezabíjí a že díky očkování je teď opravdu takovou neškodnou chřipečkou. Že sice zbytek Evropy má stále ještě naděláno v kalhotách, ale u nás je situace vyřešená. Že se teď už na covid neumírá víc než na chřipku… Co bude v takovém případě Volný dělat? Já vám to řeknu – úplně otočí. Začne narychlo yvkřikovat, že nás vláda chce zabít rozvolněním. Vůbec bych se tomu nedivil. 

4. Vidím, jak ČSSD přichází o všechno. Protože už celé roky sází vždycky na špatnou kartu, vymezuje se spolehlivě proti tomu, co funguje a naopak propaguje to, co selhává. V mé dnešní úvaze jsou socani jedinou mojí jistotou – do sněmovny se nedostanou. 

5. A teď Babiš…. 

Vláda v době covidu… vláda v době Vrbětic…  státní sekera zatnutá hluboko do futer…  Volební ztráta  je jistá a zákonitá.  Ale… V poslední době mám pocit, že Babiš záměrně na čas zmizel z televize. Samozřejmě se o něm mluví pořád, ale on sám zalezl. Nemluví. Tedy mluví jen pro své fanoušky na Čau lidi. Myslím si, že je to záměr. Že mu to poradili jeho marketéři. Teď nechat všechny ty katastrofy a průsery trochu vyšumět, nechat to vyhnít, aby pak mohl být s velkou pompou představen volební program. Program, kde Babiš klidně popře všechny své dosavadní činy i řeči.  Předchozí volby Babiš vyhrál vlastně úplně jednoduše – věděl co lidi chtějí a ve svém programu „uměl tyto touhy artikulovat“.  Prostě všem slíbil všechno. Těm doleva sociální stát a sociální dávky, těm doprava nízké daně (a dodržel to – snížil daně a zvýši sociálnín dávky). Pokud nepřišel v covidové době o všechnu soudnost, udělá to teď úplně stejně. Slibem nezarmoutíš… 

Dovedu si vlastně představit, že už je někde připraven stejně třeskutý marketing, jako kdysi s lithiem. Pamatujete? ČSSD se chystá okrást stát na těžbě této strategické suroviny… Tehdy byl také s ČSSD v koalici stejně jako dnes…  Nebyl náhodou Hamáček ministrem vnitra i zahraničí v době Vrbětic? Nemůže náhodou za všechno on? Nebyla to Taťána Malá, která neuměla připravit důchodovou reformu? Nebyl to Zaorálek, který podělal vyplácení kulturních kompenzací? Nebyli to Petříček s Kulhánkem, kteří podělali náš vztah k Rusku? 

 Jsem si celkem jistý, že v rámci kampaně bude Babiš mluvit úplně jinak než teď.  A jsem si celkem jistý, že Babišův volební program bude přesný opak programu Spolukoalice i Bukanýrů a jejich starostopřívěšků.  Totiž že není nutné ani zvedat daně, ani škrtat dávky. Že stačí zvolit Babiše a všechno zůstane při starém. Že celý covid byl jen anomálií, která je překonána a už se nevrátí.  Že znovu začínají dobré časy. Ministr Vojtěch je zpátky… a oddechli jste si ne? Loni na podzim vypadal jako nýmand, ale po třech dalších ministerských blbech se ukázalo, že Vojtěch je vlastně frajer.  Umřelo třicet tisíc lidí…. ale ne za Vojtěcha. To zlá média ho uštvala, to zlá média mohou za ty mrtvé… ano i takhle mohou vypadat myšlenkové zkratky připravené pro Babišovu kampaň. A zrovna návrat Vojtěcha mě utvrzuje v tom, že Babiš zatím ještě soudnost úplně neztratil. Ale tím neříkám, že mu to bude něco platné.  Ani přes ty nekonečné peníze na marketing. 

6. Slyšíte někdo něco o Okamurovi? Také čeká na soupeře, aby věděl do čeho jde? Nebo prostě nechce dávat do voleb moc peněz, ale musí splácet svůj dům jako hrad?  Nebo prostě ví, že svoje dostane vlastně od bývalých voličů kterékoliv strany? Tak se nemusí moc angažovat a hůř než doteď na tom nebude? 

7. Mám pocit, že Šlachtu si snad Babiš přímo platí. Že má slušnou šanci se do sněmovny dostat. O jeho úvěru na základě kterého je schopen půl roku před volbami jezdit, mluvit s lidmi a dělat kampaň, o tom si myslím svoje. Trochu bych si myslel, že Šlachta bude Babišova pojistka. Že se tak nějak předpokládá, že ANO, Přísaha, KSČM a Okamura dají spolu dohromady těch 101 křesel. 

8. Pokud tedy KSČM také nevypadne ze sněmovny… Což se klidně může stát. Ovšem Vojta Filip projevil slušný pud sebezáchovy, když se i přes opačné proklamace nepustil na tenký led vyslovit vládě nedůvěru. Zdá se, že nějaký politický instinkt komunistům zůstal. 

9. Nikdo neví, co udělá Zeman. Starý ještěr tam pořád ještě je a i když nemůže chodit, pořád mu to myslí. A jestli ne jemu, tak jeho kamarile. Zeman si nenechá ujít svojí roli a před svým politickým koncem ještě spustí pořádný ohňostroj. 

Tolik k tomu, co vidím kolem sebe.  A teď ještě pár dalších postřehů:

Do podzimu zase ještě stoupne inflace.  Ukáže se celá řada dalších problémů. Třeba ten, který jsem tu naznačil nedávno – v dole Turow se těžit nepřestane a na nějaký Evropský soudní dvůr  sere pes. A když to jde v případě evropského soudu, mohlo  by to jít i v případě celé EU. Stejně tak je dost možné, že v USA už bude vládnout Kamala, že někdo udělá skutečnou sabotáž, aby se nedokončil Nord Stream (samozřejmě Rusové – ti to tak dělají vždycky), že v Německu budou mít Zelení svého premiéra, že na Ukrajině na tu válku přece jen dojde. Zvýrazní se hospodářské i migrační problémy Francie, poroste nezaměstnanost. Budoucnost bude vypadat velmi zachmuřeně nebo už zcela vážně propukne krize díky splasknutí nějaké té investiční bubliny. 

A nebo ne… bude po covidu, hospody budou narvané k prasknutí, lidi budou utrácet jak zjednaní, budou dál chybět pracovníci takřka všude, čili kdo bude chtít pracovat, ten pracovat bude…

A nebo ne… vrátí se covid, i přes očkování budou lidi dál umírat, i přes Volného proklamace se budou plnit nemocnice i kdyby se Ivermektin dával pacientům povinně… 

Není proto vůbec jisté, kam se to před volbami otočí. Není jisté, jestli dnešní plány a dnešní sliby i dnešní kampaně všech aktérů nebudou za tři měsíce dávno mimo realitu. Dovedu si teď proto jenom představit obrovské volební rozdíly. Všichni tři velcí hráči podle mě mohou mít deset i třicet procent hlasů. Troufám si tvrdit, že nikdo nemá nic jistého a nakonec budou rozhodovat především emoce z událostí, které si dneska ještě nepřipouštíme. 

Zdroj