Domácí

Předvolební překvapení

Vidlák: Úvodník delší než článek: Včera během dne jsem zaregistroval tak neuvěřitelné věci, že se s vámi o ně musím podělit. A protože včera byli naši političtí činovníci neuvěřitelně plodní na debilitu, původně krátký úvodník se pořád rozšiřoval a rozšiřoval. Pojďme to vzít od začátku: 

Tak jsem se včera dočetl, že i Bartoš vydává svojí knihu. Jmenuje se to Hurikán Ivan.  Prý obsahuje rozhovory, které s vrchním bukanýrem vedl jakýsi Milan Ohnisko a sice původně nepočítali, že by to bylo součástí kampaně, ale když je teď Babiš tak hladce válcuje, tak se rozhodli, že to teda použijou… Knihu jsem ještě ani neviděl ani nečetl (udělám to), ale rovnou si troufám napsat o čem to bude: 

Zatímco Babišova kniha „Sdílejte než to zakážou“ je dobře provedeným marketigovným produktem, který přesně ví, které voličské skupiny je třeba „namotivovat“ aby Andreje volily, Bartošova kniha bude snůška blábolů o tom, jak Ivánek lumpačil.  Babiš svojí knihu nenapsal, na to má lidi, kteří to udělali profesionálně a vypočítané na efekt. Kniha nevyšla aby Babišovi pohýčkala ego a vůbec nevypovídá nic o tom, jak Babiš přemýšlí. Je koncipovaná tak, aby vyvolala zájem a nastínila možnosti.  Kniha o Bartošovi naopak odhalí naprosto přesně, jaký Bartoš je, jak přemýšlí, čeho chce doopravdy dosáhnout… a  že je to blbec. Bude to zřejmě na poslední kapka, aby se Piráti znemožnili úplně dokonale. 

Zatímco Babiš si dává záležet, aby ve své knize působil jako pragmaticky založený vlastenecký technokrat s celoevropským přesahem, zkušený manažer a člověk, který ví co chce, Bartoš ve své knize bude vypadat jako čistočistý komouš, antifák a neomarxista, který nevyrostl z puberty. 

Babiš  ve své knize zamakal, aby působil lidově – kouká na stejné pohádky, večeří stejné jídlo jako obyčejní lidé a má rád obyčejné věci. Že je sice „trochu bohatší,“ ale stále jeden z lidu. 

Bartoš se celkem jistě ukáže jako povýšený  lepšolid, kterému se lopaty hnusí, protože jsou přízemní, xenofobní a žerou levný godhaj z Kosteleckých uzenin. 

Bartoš má vlastně jedinou šanci – že ta kniha bude narozdíl od té Babišovy za peníze a že si ji vlastně nikdo moc nepřečte. Jinak to bude poslední kapka pro jeho sebezničení. 

Druhou neuvěřitelnou infromací pro mě bylo, že Spolukoalice sama ze svého zaplatila bilbórdy a jiné reklamní materiály na kterých není ani Fiala ani Pekarová ani Jurečka. Je na nich Babiš, Filip a Okamura. Prý hrozba, kterou je nutné zastavit. 

Řekněte mi, který marektingový expert mohl panu profesorovi, domině a milému krajanovi doporučit, aby ve vrcholném čase volební kampaně dali na reklamní poutače ksichty svých soupeřů místo svých vlastních a ještě pod to obrovským písmem připsali, že se jich strašně bojí? Tak moc, že by lidi měli volit vlastně jakéhokoliv blba jen ne Babiše Filipa a Okamuru. Vsadím se, že už je zaplaceno a s chutí se projedu příští týden po Brně, kde to uvidím na vlastní oči.  Spolukoalice tím krásně a naplno říká, že volby jsou o někom jiném než o nich. Obrovskými nápisy říkají, že nemají žádný nápad, žádnou vizi, že nemají nic. Jen strach. Co strach, mají plné kalhoty. 

Babiš má nekonečné peníze, jemu to může být celkem jedno, ale Okamura, ten musí být na vrcholu blaha. Kampaň mu platí soupeři.  Vojtu Filipa tenhle tragický nápad nejspíš udrží nad pěti procenty. Tohle není jen přirozená debilita, na něco takového musíte mít talent. Místo aby Fiala s Pekarkou představovali národu ráj a vizi růžové budoucnosti, ke které je stačí jen zvolit, tak tam místo sebe dají obrázek jak z armagedonu. To nevymyslíš… 

 A teď už dnešní text: 

Zajisté jste už také zaznamenali, že se nám náš prezident pustil do našeho šéfa BIS. Že prý kontrarozvědka sledovala prezidentovy spolupracovníky. Mluví se o nevybíravém tlaku z Hradu, mluví se o tom, že prezidentovi spolupracovníci nemají bezpečnostní prověrky a tak být sledováni přímo musí. Mluví se zase o vlastizradách a velezradách.  Koudelka včera vypovídal před příslušnou parlamentní komisí, kde řekl, že nikoho nesledovali a že necítil žádný tlak na zastavení sledování a podobně. Prostě všechno je v nejlepším pořádku. 

Víte, já už vlastně ani nevím, kde je pravda. O Koudelkovi si nemyslím nic dobrého od jeho omedailování v USA a od Vrbětic ho pokládám přímo za škůdce národa, který je v cizích službách. Na druhou stranu si o něm nemyslím, že by byl přímo blbej a že by po nějakém sledování prezidenta a jeho lidí zůstala nějaká stopa. Prostě se jen sleduje a čeká se, až Nejedlý udělá chybu. Pak se to nějak zdůvodní či zmedializuje přes Janka Kroupu. 

Mě na celé věci zaujalo něco jiného – jako by Zeman nezbytně potřeboval se Koudelky zbavit. Není to tak dávno, co tlačil na to, aby Koudelkovi neprodloužili mandát a aby vybrali jiného ředitele BIS. To se úplně nepovedlo, Babiš v tomto ohledu Zemanovi nevyhověl a řekl bych, že k tomu teď před volbami měl dost důvodů. Prostě si spočítal plusy a mínusy této akce, možná i ví, co na něj Koudelka ví a usoudil, že teď fakt není vhodná doba napínat strunu. Zřejmě proto Zemanovi řekl, že pokud sestaví vládu, tak Koudelku odvolá… ale až po volbách.

Svým způsobem je to od Babiše i očekávatelný tah – Po volbách se dá Koudelka zobchodovat. Jmenuj mě prezidente a já najdu jiného ředitele BIS. Pokud mě nejmenuješ, bude tam Koudelka škodit dál. To je slušný důvod, aby Zeman Babiše premiérem jmenoval. A zároveň Babišův dluh za tuto službu nebude tak velký. 

Zeman je ovšem lepší šachista a tak se při rozhovoru pro Blesk nechal slyšet, že pokud by Bartoš vyhrál volby, tak by musel splnit svůj slib a Bartoše jmenovat. V médiích tohle úplně zapadlo, nikdo tomu nevěnoval pozornost, ale podle mě to byla Zemanova narážka, že Babiš to nemusí mít úplně jisté a nedivil bych se, kdyby Koudelka byl podtextem tohoto varování. 

Samozřejmě si to Zeman přizpůsobí. Pane Bartoši, vyhrál jste v koalici se Starosty. Já řekl, že premiérem jmenuji lídra vítězné strany, což vy nejste, ale mohl bych to udělat, pokud mě zbavíte Koudelky. Co vy na to? Andreji, ty jsi sice vyhrál volby jako lídr samostatné strany, ale Bartošovi hoši měli hlasů víc. Co mi dáš, když jmenuju tebe? S Bartošem už jsem mluvil, slíbil mi Koudelkovu hlavu, takže to už nepotřebuju, co mi nabídneš ty? 

Zřejmě ale teď Zeman přitvrdil ještě z nějakého jiného důvodu. Tohle obvinění a naznačené vyjednávání  si mohl klidně nechat až po volbách. Přesto s tím přišel teď. V kampani to ale využitelné moc není. Jako by pro Zemana existoval nějaký další důvod, nějaká nezbytnost, proč musí být Koudelka odstraněn za každou cenu. Zeman spěchá, tlačí a dělá to i v situaci, kdy to zdánlivě není nutné. Po volbách by se to řešilo snáze. Ale přesto tlačí. Jako by slyšel trávu růst. Jako by potřeboval něčemu zabránit. 

Nedivil bych se proto, kdybychom tu těsně před volbami měli další Kubicho zprávu, nebo další požár říšského sněmu  skladu. Nebo nějakou jinou krizičku, jinou provokaci, nebo nějaký ruský útok, protože Rusové jak známo útočí vždycky těsně před volbami aby co nejvíce uškodili těm, kteří u nás hájí ruské zájmy. To dá prostě rozum. 

Jsem zvědavý, jestli se tlak z Hradu bude dál stupňovat a dovedu si představit, že volby nakonec budou o něčem bezprecedentním, co se stane těsně před nimi. Nějaké předvolební překvapení s potenciálem politické bomby. V hlavní roli ruští agenti a jejich jasné a zřetelné spojení na Zemana. Režie – Michal Koudelka.

Zdroj a diskuze zde.