Zahraničí

Putin: Provádíme vojenská cvičení na svém území a „netaháme“ svou techniku k hranicím USA

Ruský prezident Vladimir Putin poukázal na to, že Rusko i USA provádějí vojenská cvičení. Nicméně Rusko tak činí na svém území a svou vojenskou techniku „netahá“ k americkým hranicím.

Rusko neprovádí vojenská cvičení poblíž hranic USA, ale Američané to dělají u ruských hranic právě teď. Ruský prezident Vladimir Putin to prohlásil ve středu na základě výsledků rusko-amerického summitu v Ženevě.

„Co se týče vojenských cvičení: provádíme cvičení na našem území, stejně jako Spojené státy provádějí mnohá cvičení na svém území. Ale neprovádíme cvičení a netaháme svou techniku a vojáky ke státním hranicím Spojených států amerických,“ prohlásil prezident RF.

„Bohužel, naši američtí partneři to dělají právě teď,“ dodal ruský prezident.

Putin: Jsme odpovědni za strategickou stabilitu ve světě

Spojené státy a Rusko jsou zvláště odpovědné za strategickou stabilitu ve světě, sdělil dále novinářům ruský prezident Vladimir Putin po rusko-americkém summitu v Ženevě.

„Spojené státy americké a Ruská federace mají zvláštní odpovědnost za strategickou stabilitu ve světě, a to přinejmenším na základě skutečnosti, že jsme dvě největší jaderné mocnosti, a to jak z hlediska množství munice, bojových hlavic a počtu dopravujících prostředků, ale i pokud jde o úroveň, kvalitu moderních jaderných zbraní,“ odpověděl Putin na otázku médií. „Jsme si vědomi této odpovědnosti.“

„Myslím si, že je všem jasné, že prezident (Joe) Biden učinil odpovědné a podle našeho názoru naprosto včasné rozhodnutí prodloužit smlouvu START III (Nový START, pozn. red.) na pět let,“ dodal.

Putin také informoval o dohodě s americkou stranou o mezirezortních konzultacích pod záštitou ruského a amerického ministerstva zahraničních věcí o strategické stabilitě a kontrole zbrojení.

„Samozřejmě existuje otázka, co bude dál. Dohodli jsme se, že budou zahájeny konzultace na mezirezortní úrovni pod záštitou amerického a ruského ministerstva zahraničních věcí. Kolegové na pracovní úrovni určí složení delegací a místo práce a také frekvenci těchto setkání,“ řekl ruský prezident.

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a amerického lídra Joe Bidena proběhl ve středu ve švýcarské vile La Grange. Jedním z hlavních výsledků je oznámení, že se velvyslanci obou států vrátí zpět do hostitelských zemí.

Zdroj