Zahraničí

USA a EU nejsou způsobilé jednat jako „učitelé“ jiných zemí

Spojené státy a Evropská unie by se měly zamyslet nad svými vlastními vážnými problémy. Nejsou způsobilé působit jako „učitelé“ jiných zemí. Výše uvedená slova dnes řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian (Čao Li-ťien).

15. června se v Bruselu konal summit EU-USA. Prohlášení ze summitu zmiňuje řadu otázek souvisejících s čínskými záležitostmi, včetně Xinjiangu (Sin-ťiang), Tibetu, Hongkongu, Tchaj-wanu, Východočínského moře a Jihočínského moře, přičemž obviňuje Čínu z ekonomického nátlaku a šíří nepravdivé informace. V prohlášení se uvádí, že Evropa a Spojené státy budou v rámci svého mnohonásobného postavení vůči Číně provádět intenzivní konzultace a komunikaci a budou koordinovat konstruktivní kontakty s Čínou v oblasti změny klimatu, nešíření jaderných zbraní a konkrétních regionálních otázek.

Zhao Lijian poukázal na toto:

„Příslušný obsah prohlášení ze summitu EU-USA jde daleko za rámec běžného vývoje bilaterálních vztahů. Čína je silně nespokojena s neodůvodněnými zásahy do vnitřních záležitostí Číny, svévolným očerňováním a obviňováním a vymýšlením a šířením nepravdivých informací a rozhodně je proti tomu.“

Zhao Lijian zdůraznil, že Čína se staví proti jakékoli zemi, která vnucuje své vlastní zájmy a požadavky jiným zemím, staví se proti „malým kruhům“ a skupinové politice zaměřené na třetí strany a staví se proti rozdělení světa ideologickými liniemi. Spojené státy a Evropská unie by měly dodržovat dobový trend míru, rozvoje, spolupráce a výsledků prospěšných pro všechny, dodržovat cíle a zásady Charty OSN, uplatňovat skutečný multilateralismus a náležitě přispívat k jednotě mezinárodního společenství v boji proti epidemii a ke zvládání globálních výzev. (Kl)

Zdroj