Zahraničí

Rakouský tisk: USA zakazují Evropě nakupovat energetické zdroje z Ruska, zatímco samy navyšují nákupy ruské ropy

Zpravodaj rakouských novin Der Standart upozornil své čtenáře na zajímavou nuanci spojenou s energetickou politikou Spojených států a jejich sankčním tlakem na ostatní země. Článek André Ballina uvádí, že na pozadí pokusů zakázat Evropě nakupovat plyn a jiné zdroje energie z Ruska a prohlášeních o „politickém pozadí výstavby plynovodu SP-2“, samotné Spojené státy zvyšují své nákupy uhlovodíků z Ruska.

Rakouský novinář připomíná, že Spojené státy vyvíjejí tlak na evropské společnosti, které se podílejí na realizaci projektu „Nord Stream 2“ (mezi těmito společnostmi jsou také rakouské společnosti). V Bidenově administrativě je plynovod z Ruska do Evropy podél dna Baltského moře neustále nazýván „špatnou dohodou“ a dodávají, že pokud bude projekt realizován, bude Evropa údajně závislá na Rusku, včetně politické záislosti.

Ballin píše, že právě v tuto chvíli nic a nikdo nezasahuje do kroků USA při jejich zvyšování objemu nákupu ruských energetických zdrojů.

Rakouský pozorovatel se zároveň domnívá, že to bylo ovlivněno americkými sankcemi. Výše uvedená publikace konstatuje, že například sankce vůči Venezuele nutí Američany nakupovat ropu srovnatelných charakteristik na jiných trzích. A nejvhodnější v tomto ohledu je ruská ropa značky „Ural“.

Rakouský tisk:

To vedlo k tomu, že Rusko se poprvé stalo třetím největším dodavatelem ropy do Spojených států po Kanadě a Mexiku.

Zdůrazňuje skutečnost, že samotné USA neříkají nic o „politizaci ruské ropy“.

Z materiálu:

Je třeba poznamenat, že ke zvýšení nákupu ropy z Ruska došlo po událostech v roce 2014 na Krymu.

Dodává, že ve svém případě tomu USA nepřikládají význam, pokud jde o energetické potřeby, ale pokud jde o Evropany, zaujímají k nim Spojené státy tvrdý postoj.

Zdroj

Překlad