Domácí

Rozdílný metr při podávání informací

Jindřich Kulhavý: O tendenčním přístupu našich médií k způsobu předávání informací obyvatelstvu jsme již několikrát psali a setkáváme se s ním každý den. Televizní stanice papouškují zájmy liberálů a záměrně zkreslují většinu toho, s čím se prezentují na obrazovkách.

Většina komerčních rádií má svá pidizpravodajská oddělení a jejich zaměstnanci pouze přebírají to, co si přečtou na Seznamu či stačí shlédnout v televizi. Seznam za původce relevantních informací může považovat jen sportovní fanoušek, v oblasti politiky a informací o dění by to byl nutně blázen. Přestože je Seznam na první pohled vcelku profesionálně vypadající, jména autorů některých článků jsou často varující. Hovoří se o účasit miliardáře Sorose ve vlastnických strukturách Seznamu, což by vše vysvětlovalo. Není však smyslem této stati hanět Seznam, protože jsou tu jiní, kteří se na oblbování českého národa podílí neméně.

Největší podíl mají televizní stanice. U nás tedy ČT především s prolhanou ČT24, kterou už řada diváků úplně vymazala ze seznamu programů, dále Nova a CNN-Prima. U posledně jmenované je už název varující, CNN patří do portfolia mediálního magnáta Turnera a věnovali jsme se jí nedávno v samostatném článku. Její reportáže a zpravodajství jsou plné lží a hlavním úkolem je šokovat, udržet pozornost a podporovat proliberální směr, v USA navíc podporovat Demokraty. Cokoliv CNN vysílala v době amerických prezidentských voleb, bylo určeno k likvidaci Trumpa, a nikoliv k informování světa o reálném průběhu voleb. Takže lze předpokládat, že podobné praktiky dorazily i do české pobočky. Tomu napovídaly i personální změny před spuštěním obdoby ČT24 v provedení CNN Prima news.

Nova se v poslední době nijak od ostatních dvou stanic nelišila, přestože se dalo předpokládat, že od okamžiku vstupu Petra Kellnera do mediálního světa a vlastnictví Novy může dojít ke změně. Přestože Kellner vlastnil Novu a několik dalších televizí, nic převratného se dosud nedělo. Pravdou je, že média jsou specifický druh podnikání a k obratům v přístupu k předávání informací je třeba více času. Navíc se spekuluje o tragické smrti samotného magnáta, kterou někteří spojují právě s jeho vlastnictvím médií a možné neochotě podřídit se širším zájmům největších majitelů sítě stanic. Opakujeme, že jde o spekulaci, nicméně lze vnímat její možný politický podtext. Čistě teoreticky mohl Kellner chtít určitou změnu ve směrování toku informací, což by při vlivu Novy a dalších sesterských stanic mohlo ovlivnit značnou část evropské populace především na východ od Německa.

O ČT nebudeme nijak dlouho psát. Tento moloch má už natolik špatnou pověst, že se k ní vyjadřovat má především soud, policie, právníci a státní zástupci. Heroický boj radní Lipovské je obdivuhodný. Tato mladá dáma hází Petrovi Dvořákovi vidle do způsobu vedení České televize a odhaluje nepoctivost vedení stanice, která na svůj provoz získává peníze od jednotlivých koncesionářů formou stálých poplatků, aniž by jim přinášela kvalitní obsah nepřekroucený scestnými ideologiemi. I přes výše uvedené řada diváků a posluchačů při vytváření svého názoru na cokoliv vychází právě z vysílání těchto stanic či z informací přinášených Seznamem. Nelze poté divit tomu, jak se u nás volí, jakým pohled máme na dění v zemích kolem nás a ve světě. Příkladů ohýbání pravdy je mnoho. Zamlčuje se nevhodné, zvýrazňuje potřebné a když je třeba, natočí se naprosto levá reportáž. Tak fungují liberální média.

Český občan se tedy nedozví o mohutných demonstracích v Německu, Francii. Rakousku či Itálii, které míří proti vládním covidovým opatřením, migraci či potlačování svobody, naopak je bombardován informacemi o ,,nepokojích“ v Rusku a Bělorusku, kterých se často účastní pár stovek najatých či neziskovkami přesvědčených aktivistů. Nedozvíme se nic o skutečném dění v USA, ale víme, že Biden napravuje škody po Trumpovi, který přitom usilovně vedl Spojené státy zpět na výslunní a měl nejvíce přívrženců z posledních amerických prezidentů. Naše média lžou i o událostech u nás, hra s čísly je prostě jejich koníčkem a manipulují s nimi dle vlastních potřeb. Lidé přesto médiím většinou důvěřují a když ČT bude chtít pomoct Pirátů či jiné straně k moci, udělá to. Nadstandardní vztahy s ČT má dlouhodobě Topka, možná i proto se ještě drží nad vodou, zatímco zástupce SPD, Trikolóry a menších stran na obrazovkách vidíme minimálně. Moderátoři zpravodajství a tvůrci jeho obsahu nakládají s informacemi dle zadání a nečekejme, že by došlo ke změně. K vlastnímu úsudku musíme dospět bez nich. Je třeba hledat, skládat mozaiku a nepodléhat jednostrannému proudu informací z obrazovek a reproduktorů. I přes obrovskou cenzuru internetu se dá stále najít. Dejte si tu práci. Život máte jen jeden, tak ho nepromarněte či neodevzdejte těm, kteří udělají vše proto, aby Vám ho zkazili.

Zdroj