Válečné přípravy v souvislostech

Rusko testovalo odpojení od globálního internetu

Ruská federace v období mezi 15. červnem a 15. červencem tohoto roku testovala odpojení od globálního internetu. Testy byly zaměřeny na kontrolu integrity, stability a bezpečnosti ruské internetové infrastruktury. Uvedl to portál RBC. Podobné testy proběhly v Rusku na konci roku 2019.

Na konci roku 2019 přijalo Rusko „zákon o svrchovaném internetu“ . Dává ruským orgánům právo odpojit se od globálního internetu v případě nouzového stavu – nebo během útoku jiné země. Na činnosti v této oblasti dohlíží ruský regulátor Roskomnadzor. Vytvoření „svrchovaného internetu“ by podle zákonodárců stálo Rusko 30 miliard rublů (v přepočtu necelých 9 miliard korun).

Do testů se zapojily významné ruské komunikační společnosti. „Účelem testů je zjistit schopnost společnosti Runet vypořádat se s vnějšími narušeními, blokádami a jinými hrozbami,“ uvádí RBC zdroj související s pracovní skupinou odpovědnou za provádění testů. Podle jiného zdroje měly ruské orgány také zjišťovat možnost fyzického odpojení ruské části internetu.

Zákon stanoví, že testy budou prováděny každoročně, ale operace byly zrušeny v roce 2020 kvůli komplikacím s pandemií Covid-19, uvádí web.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyjádřil názor, že Rusko musí být připraveno na všechno.

Jan Urbach