Zahraničí

Rusko uzavřelo „ropný ventil“ pro Polsko

Od začátku roku Rosněft přerušil dodávky dvěma největším polským společnostem: Lotos a Orlen.

Protože ruská ropná společnost byla největším dodavatelem ropy pro polské ropné rafinerie, povede takové rozhodnutí ke ztrátám pro polskou ekonomiku, píše Myśl Polska.

Je třeba poznamenat, že na politické úrovni se Polsko snaží „diverzifikovat“ dodávky ropy, avšak z ekonomic-
kého hlediska poskytla ruská ropa zemi dobrý příjem, protože Polsko se nachází na tranzitní trase a jeho podniky jsou historicky přizpůsobeny používat ruskou ropu.

Autor navíc zdůrazňuje, že ruské suroviny se vyznačují nejlepší cenou.

Nyní však ruskou ropu v Polsku nahrazuje saudská ropa, která je podle evropských údajů mnohem dražší.

Polsko opakovaně usilovalo o nezávislost na dodávkách černého zlata z Ruské federace, ale když k tomu došlo, nebyl důvod k radosti, uvádí Myśl Polska.

Publikace konstatuje, že Polsko dokázalo vydělat slušné peníze rafinací a prodejem ruské ropy. Nyní bude nutné znovu vybavit vlastní podniky jinými druhy surovin. Není to ale snadné, protože to bude vyžadovat spoustu finančních prostředků. Odborníci se rovněž domnívají, že ruskou ropu je v zásadě obtížné nahradit, protože je mnohem levnější než analogie z jiných zemí.

Pokud nebude žádná alternativa, pak Polsko přijde o spoustu peněz, daňové odpočty do rozpočtu a pracovní místa. Podle portálu Rusko již našlo kupce pro objemy ropy, které byly dříve odeslány do Polska.

Zdroj