Zahraničí

Jak uzurpovat moc v Americe – USA na cestě k diktatuře jedné strany

Vladimir Prochvatilov: Sněmovna reprezentantů Kongresu Spojených států většinou hlasů 220 proti 210 odhlasovala návrh zákona, zaměřený na ustanovení de facto jednostranného systému v zem

Demokraty vytvořený návrh zákona H.R.1 s názvem For the People Act of 2021 (česky: Akt pro národ 2021) ruší volební federalismus zavedený otci zakladateli a vnucuje Americe nový model voleb.

Návrh zákona počítá s automatickou registrací voličů společně se zrušením kontroly na volebních okrscích. Povoluje se hlasování bez předložení průkazu totožnosti. To umožní těm samým lidem hlasovat vícekrát, vytvářet „zmatek“ a usnadnit volební účast neprávoplatným migrantům. Přitom voliči mohou natisknout jakékoliv množství hlasovacích lístků na domácích tiskárnách.

„Akt pro národ“ umožňuje třetím osobám vzít hlasovací lístky jiných voličů a posílat je poštou. Podle návrhu zákona „pozorovatelé na volbách nesmí zpochybnit legitimitu hlasovacích lístků“. Odhalení přestupků během hlasování nebude možné. Demokracie v Americe se definitivně změní v klam.

Poprvé v historii USA je plánováno zavedení státního financování kandidátů při volbách do kongresu. Bude jim převáděno 1200 dolarů z rozpočtu za každých 200 dolarů, vybraných ve formě darů. Volební oblasti budou rozděleny federálními úřady, přestože dříve to bylo výsadou států, ale kontrola hranic volebních okrsků musí dát výsadní právo demokratům.

„Sdělení nebo zajištění šíření zjevně nepravdivé informace o volbách“ je považováno za federální přestupek. Zároveň kdokoliv, kdo oponuje vládě, může být označen za pachatele trestného činu.

Bývalý generální prokurátor Kansasu Phill Kline varuje, že schválení tohoto návrhu zákona ve Sněmovně reprezentantů znamená, že „demokraté usilují o zavedení vlády jedné strany ve Spojených státech“.

Americký politický systém začal očividně směřovat k diktatuře jedné strany. Přesto předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová přesvědčuje, že cílem návrhu zákona H.R.1 je boj „proti velkým, špinavým penězům, určeným pro hájení pochybných politických zájmů a posiluje hlas amerického národa“. Přizvukuje jí The Intercept: „Akt pro národ“ udělá politický systém USA „demokratičtějším“.

Ne každý přijímá tuto demagogii. Vyměnit úsilí demokratů o ustanovení mocenského monopolu za politiku „růstu moci obyčejných lidí“ není tak jednoduché. V dolní komoře kongresu nehlasoval pro návrh zákona ani jeden republikán.

„Sněmovna reprezentantů odhlasovala návrh zákona, který popírá svobodu slova a právo na svobodu asociací amerických občanů“, řekl starší poradce Alliance Defending Freedom Zack Pruitt… „HR 1 upřednostňuje agresivní pravidla před možností jednotlivých Američanů a skupin občanů projednávat životně důležité politické otázky… a uskutečňovat svobody chráněné ústavou. Návrh zákona proniká do osobních finančních rozhodnutí obyčejných občanů podrobováním pronásledování a zastrašování jednoduše za to, že se zajímali o věci, které jsou pro ně nepodstatné“.

V r. 2022 se mají v USA konat volby do kongresu a CNN uvádí údaje institutu Brennan Center for Justice při newyorské univerzitě, podle kterých bylo v poslední době ve 43 státech předloženo více než 250 návrhů zákona, týkajících se hlasování, v rámci kterých je například nezbytné předložení průkazu totožnosti voličem a také omezení přístupu k hlasování v předstihu a korespondenčního hlasování.

„Akt pro národ“, píše CNN, má překonat tato omezení. Spolu s rozdělením hranic legislativních obvodů a rozšířením možnosti hlasování pro národní menšiny (imigranty z poslední vlny) to přinese demokratům vítězství ve volbách v r. 2022 a „zajistí jim kontrolu nad americkým Kongresem po dlouhá léta“.

Generální prokurátoři 20 států poslali na protest lídrům kongresu kolektivní dopis, ve kterém prohlašují, že projekt zákona „uzurpuje státní moc nad volbami“. Prokurátoři slibují sáhnout po prostředcích právní ochrany, pokud se návrh zákona stane zákonem. Ale aby se stal zákonem, demokraté musí zvítězit při hlasování do senátu a k tomu je potřeba zajistit si podporu 10 republikánských senátorů. „V sázce je všechno. Musíme vyhrát tento souboj“, řekla svým demokratickým spolubojovníkům Nancy Pelosiová.

Jestli se „Akt pro národ“ uzákoní, „Velká stará strana Abrahama Lincolna může být rozpuštěna“, tvrdí bývalý generální prokurátor Kansasu Phill Kline, „jelikož podle pravidel, která přinese H.R.1, přijdou republikáni o veškerou naději na obnovu většinového podílu v kongresu nebo na získání kontroly nad Bílým domem“.

Zdroj

Překlad