Domácí

Rusko zasáhlo USA smrtelným výstřelem

Rusko vážně připravuje plány na ukončení projektu vesmírné stanice ISS do roku 2025.

Právě vyšlo najevo, že Rusko za čtyři roky odstoupí od projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

A v blízké budoucnosti začne vytvářet novou orbitální stanici – tentokrát ne mezinárodní, ale národní.

Strategii schválil osobně ruský prezident Vladimir Putin 12. dubna, v Den kosmonautiky.

„Rusko plánuje vytvořit vlastní národní vesmírnou stanici. ISS je vážně zastaralá a vláda navrhuje hovořit o tom se zahraničními partnery předem,“.

Roscosmos se rovněž vyjádřil k situaci a uvedl, že moduly ISS vyčerpaly své zdroje.

Alternativou je vývoj národní stanice. Prostředky na to budou přiděleny po roce 2025. Vznik těchto plánů byl vyvolán nejen stávajícími technickými problémy na ISS, ale i očekávanými riziky selhání dalších prvků. Připomeňme, že na stanici byly nalezeny trhliny, kterými uniká vzduch.

Nová stanice bude kombinovat pět modulů, včetně platformy pro montáž trupu, logistického skladu, prostor pro ubytování tří nebo čtyř turistů, atd. Na vývoji se podílí raketová a vesmírná společnost „Energia“.

Viktor Baranec, vojenský pozorovatel „Комсомольской правды“, řekl proč Rusko potřebuje vlastní vesmírnou stanici. Vojenský expert Baranec uvedl, že vývoj projektu je pro Rusko správným rozhodnutím.

Za prvé je to motivováno obtížnou politickou situací, kterou zhoršují Spojené státy.

Postavit vlastní stanici je naprosto správné rozhodnutí, i když to Rusko ve skutečnosti nechtělo. Moskva chápe, že bez ohledu na to, jak se rozvíjejí vztahy se Spojenými státy americkými, kosmická nit držela Washington na oběžné dráze politické slušnosti.

„To, co americká strana v poslední době dělá, je super arogantní postoj vůči Rusku,“ řekl Baranec.

Řečník zdůraznil, že Rusko nejen postaví svou vlastní ISS, ale také přestane Spojeným státům dodávat raketové motory RD-180 a také titan pro Boeing.

Podle vojenského pozorovatele to bude pro USA „smrtelný výstřel“.

Bylo konstatováno, že ISS je pro Ruskou federaci drahý. V průměru je na to z rozpočtu přiděleno asi 10–15 miliard rublů. Primární životnost vesmírné stanice měla skončit před rokem 2015, ale byla prodloužena dvakrát: do roku 2020, respektive do roku 2024. A nyní stanice potřebuje vážnou technickou kontrolu.

Podle tiskové služby státní korporace Roscosmos bude stanice do roku 2024 fungovat, ale vyhlídky na mezinárodní spolupráci budou určeny během jednání.

„Máme dohodnuté s našimi partnery v ISS pracovní období na stanici – rok 2024. Po tomto období bude přijato řešení. Na základě technického stavu staničních modulů, které v zásadě dosáhly konce své životnosti, a na základě našich plánů na rozmístění národní orbitální čerpací stanice nové generace.

Pokud se tak rozhodneme, zahájíme jednání s našimi partnery o podmínkách a formách interakce po roce 2024,“ citovala RIA Novosti tiskovou službu Roscosmosu.

Zdroj

Překlad