Zahraničí

S Talibanem nebudeme jednat. Jen prostřednictvím NATO či EU, řekl Babiš

Jiří Vyvadil: Andrej Babiš nesporně na podzim vyhraje volby. Ovšem z hlediska zahraniční politiky zvoral všechno, co mohl, protože poslouchal pokorně idiotské pokyny opozice. A tak mu nezbývá než plácat takové nesmysly, které jsem uvedl v nadpisu.

NATO odchází či již odešlo z Afganistánu jako zpráskaný pes a EU je zcela bez vlivu. A bez vlivu jsou i západní spojenci vedené „supervelmocí č. 1 USA“ která horko těžko bojuje, aby dostala z Afganistánu i své lidi. Moc v této části světa se přesunula z USA a NATO na Rusko a Čínu. Z hlediska programově diplomatické se aktivity ujalo Rusko, protože chrání středoasijské republiky a i z četných komentářů zahraničních novinářů plyne, že kombinace vojenské síly s diplomatickým umem dává Rusku v tomto smyslu rozhodující regionální geopolitický význam, ovšem měnící geopolitický význam Ruska i jako geopolitické supervelmoci č. 1. Čína naopak hodlá situace využít k další ekonomické ofenzivě a Jedna cesta, jeden pás bude mít zelenou.

Celý problém je, že Česká republika je z hlediska těchto rozhodujících hráčů jako pověstný kůl v plotě. S Čínou se Babiš nikdy nespojil, jakkoliv byl touto rostoucí ekonomickou supervelmocí kdysi i zván k návštěvě. I pitomé roušky z Číny nakonec musely být kdysi zařizovány prostřednictvím sociálních demokratů Hamáčka a Tvrdíka.

Ještě tragičtější je situace s Ruskem. Několikaletá nenávistná kampaň pirátských a ódesáckých lokálních politiků, týkající se budování pomníků profašistických Vlasovců ve službách přímo Hitlera či odstranění sochy osvoboditele Československa i Prahy maršála Koněva, završená rozbitím ruské ambasády z nás právem dělá pro Rusko nepřátelskou zemi, plnící lokajské úkoly pro USA.

A tak, když si Babiš stýská, jaké mělo problémy naše vojenské letadlo v Turkmenistánu, pak je to zcela pochopitelné. Putin jasně prohlásil, že ani USA ani jeho spojenci nebudou mít přístup na území středoasijských republik. A logicky ani nepřátelská Česká republika. Kdyby se Babiš choval normálně jako Merkelová, Macron, Orbán, Kurz problémy by asi nebyly.

Ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov navštíví evropské spřátelené země Itálii, Maďarsko, či Rakousko. V Itálii se setká jak s premiérem Draghim, tak s ministrem zahraničních věcí Di Maiem. A základním tématem jak sám Draghi zdůraznil, bude vývoj v Afghánistánu, což je logické, protože schůzka G7 se ukázala směšnou a neplodnou, protože žádný její člen, ani tzv. západní velmoci tj USA, Velká Británie, Německo Francie nemohou vývoj ovlivnit. Ovšem Česko si o tom může nechat snít.

Babiš neposlouchá mé rady, ale měl by. Posledního koho je nyní třeba brát vážně je NATO či EU, alespoň v oblastech euroasijské geopolitiky a možná i nejen ji.

Přesto tragickým vykřičníkem zůstává, že pokud by měla přijít k moci dnešní opozice, a to nejen Piráti, ale i koalice SPOLU byla by naše zahraniční politika na nenávistné myšlenkové úrovni Pobaltí či Polska.

Ano, Babiš je nutné zlo, ale oproti opozici stále ještě přijatelné nutné zlo.

Takže, kdo mu to hodí, neprohloupí.

Zdroj