Válečné přípravy v souvislostech

Situace hrozí výbuchem, je třeba zmírnit napětí

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu včera ve svém projevu na Moskevské mezinárodní bezpečnostní konferenci uvedl, že situace v Evropě hrozí výbuchem, a že je třeba učinit kroky ke zmírnění napětí. Šojgu obvinil NATO, že se změnilo v „globální alianci“ s cílem zadržet Rusko a Čínu.

Šojgu zdůraznil, že země NATO zvyšují své rozpočty na obranu.Zhodnotil, že summit NATO v Bruselu dne 14. června se stal „potvrzením transformace NATO z regionální aliance na globální vojensko-politickou alianci“, jejímž cílem je ovládnout Rusko a Čínu.

Ve vystoupení ministra obrany také zaznělo, že Rusko navrhuje, aby se vojenská cvičení konala dále od jeho hranic.

Ruský prezident Vladimir Putin v poselství účastníkům konference, kterou každoročn pořádá ministerstvo obrany, obvinil NATO z odmítnutí zvažovat návrhy Moskvy na zmírnění napětí a snížení rizika incidentů.

Rusko nemůže nebýt znepokojeno pokračujícím posilováním vojenského potenciálu a infrastruktury NATO poblíž našich hranic,“ uvedl Putin. Vyjádřil naději, že „nakonec zvítězí zdravý rozum a vůle rozvíjet konstruktivní vztahy s Ruskem“.

Putin rovněž zdůraznil, že Rusko nikdy nezapomíná na svou odpovědnost za bezpečnost a rozvoj sousedních zemí, s nimiž je „úzce spojeno historickými, kulturními a mezilidskými vazbami“. Ujistil, že ruské orgány mají v úmyslu dále přispívat k deeskalaci regionálních konfliktů a k posílení míru a stability na kontinentu.

Zdroj