DomácíTop

Takhle se to dělá

Lu Lina: Volby přede dveřmi a podle několika průzkumů atakuje Šlachtova Přísaha hranici 5 procent. Dlouho jsem si ten záhadný jev neuměl vysvětlit. Až teprve teď, cestou na chalupu, jsem prozřel.

Krátce před cílem, hluboko v bývalých Sudetech, projíždíme jako vždy Nejdkem, bývalým Neudeckem. Honosí se označením město, ale tím se nenechte mýlit. Ve skutečnosti jde o přímo ukázkovou prdel, kde dávají lišky dobrou noc, jakých jsou v republice hromady. Pár tisíc typických voličů Miloše Zemana a konzumentů ruské propagandy, jedno vošklivý náměstí, 3 hospody, jedna menší nadnárodní sámoška, večerka přičinlivého Ping Ponga, zavřený kino, fotbalový hřiště, dvě fabriky, kde dělá většina domorodců. Jedna půlka v tý, co postavili Němci před 150 lety, když jim to tady patřilo, a ta druhá v tý, kterou nedávno postavili Němci, co jim to tu patří teď.

Prostě klasický venkov, chcípl tady pes. Avokádovej smůthí tu neseženete ani kdybyste platili zlatem, o buskera nezavadíte, počet experimentálních divadel nula, oživování ani zklidňování ulic se nekoná a protože místní buzny setrvávají z dobrých důvodů v hluboké ilegalitě, tak dokonce ani žádný Pochod hrdosti. Jediný společenský události jsou pravidelné rvačky v hospodě U žáby, nepravidelné povodně způsobené rekordním suchem a když v létě přijede kolotoč.

No, a jak si tak tím rájem průměrnosti projíždíme, vidím na baráku billboard střední velikosti a na něm Šlachtova ušatá hlava. A mně konečně svitlo.

Tak takhle se dělá pět procent. Šlachta zjevně nevisí jen ve vlastní bublině na sociálních sítích a netrousí tam glosy a bonmoty. Které pak při volbách vygenerují asi tak 0,5 procenta. Zjevně pochopil, že pro stranu, která chce oslovit ty voliče, kteří často ve svých snech vídají vrcholné představitele koalice SPOLU rozvěšené na kandelábrech po celé Sněmovní ulici, vede do parlamentu jen jedna cesta.

A sice jezdit po republice. Klidně vynechat Prahu či Brno, ale zato navštívit osobně  úplně každou prdel. Ukázat se tam živej. A mluvit s lidma. Který nemaj čas ani chuť sledovat politickou scénu, programy, projevy, komentáře a twitter kdejakýho mamrda, co se rozhodl, že politika je zaměstnání snů. A nebo tam aspoň nechat pověsit svůj billboard se snadno zapamatovatelným heslem.

Lidi na něj čumí pokaždý, když jdou ke Koni na pivo nebo pro gumový Babišovo rohlíky do Alberta. A uvízne jim to v hlavě. Když pak stojej u urny a zmateně čučí na ten dlouhej seznam jim neznámých stran, hnutí a jmen, uviděj jedno, který jim rozbliká kontrolky:

Hele, mámo, tady je ta Přísaha, no víš přece, ten ušatej, neholenej, co chce zavřít všechny zloděje. Jak celý léto visel zezadu na Spořitelně. Poď, hodíme to jemu.

Tak přesně takhle se dělá pět procent a víc. Pokud chcete, respektive potřebujete odlovit mimopražské voliče. Ne digitálně. Ne na fejsbůku, ne na internetu, ne v televizi, ale tam venku. Mezi živejma lidma. Který tak úplně nechápou, proč by měli kvůli bezemisnímu ráji přestat topit uhlím a prodat svoje starý naftový auto, nebo proč teď furt fotbalisti klečí. A nabídne jim něco pro ně kapku hmatatelnějšího. Třeba spravedlnost a jeden metr pro všechny.

A to je Šlachta mimořádně necharismatický, mimořádně nečitelný, jeho program je…ééé…mimořádně nekonkrétní a název jeho hnutí je skoro stejně infantilní jako „Piráti.“ Na tom, co chci tímhle textem vyjádřit nemá vliv ani fakt, že jde pouze o průzkumy, jejichž relevance je mnohdy nulová. Jak na tom je neholený ušatec skutečně, se ukáže až při volbách.

Ale to, jak tahle nečitelná rychlokvaška zatím drtí třeba Trikolóru, je fakt deprimující. Co asi soudruzi v NDR furt dělají špatně?

Protože takhle nějak to asi prostě má vypadat. Není to zjevně nic složitýho. Vy všichni Machové, Matějkové, Robejškové, Klausové junioři, Majerové – Zahradníkové. Vy všichni Trikolóristi, Svobodní, Realisti, SNČRisti. Vy všichni pravicoví extrémisti mezi politiky, co bychom vás zase my všichni pravicoví extrémisti mezi voliči zoufale chtěli volit. Ale furt se v nás s tou touhou pere jistota, že takový hlas má zatím hodnotu hlasu hozeného do hajzlu.

Takže se vás všech ptám: Proč, do prdele, v tom podělaným Nejdku vedle Šlachty nevisíte i vy?

Zdroj