Ideozločiny

Válka Západ – Rusko… 3

Jiří Vyvadil: Kdybyste mně zkoušeli, jaká je situace na ukrajinské frontě, neuspěl bych. Maximálně přelétnu očima zpravodajství, ale to je vše. Jde to mimo mě. Nejsem vojenský znalec. Co chápu, že tu jsou empirické trendy, podle kterých v posledních 15 letech Rusko za Putina neprohrálo ani jeden válečný konflikt.

I proto jen sleduji, zda už Rusko prohrává, jak očekává Biden či Fiala a všechna naše média a nebo dál sice těžkopádně, ale vytrvale pokračuje v porážce Zelenského a spol., jakkoliv by si jistě mír Rusko přálo. Zatím to vypadá, že  by při nalezení kompromisu mohla válka skončit do týdne a příměří by mohlo být už zítra, trvání na totální porážce Ruska přinese mnoho stovek a možná tisíců mrtvých, ale vítězství Západu tam nevidím. A  ani sebevětší sankce během několika nejbližších týdnů či měsíců, těžko může tento stav změnit.

Biden nedělá nic a otevřeně řečeno ani moc nemůže. Jeho popularita neustále klesá, Američané jsou roztrpčeni z narůstajících cen benzínu, ale dráždí je i téměř neuchopitelná kombinace  zákaz dovozu ruské nafty s cílem zničit Putina , neschopnosti zlomit odpor zemí perského zálivu ke zvýšení dodávek nafty a už vůbec absurdnímu odmítnutí povolení vyšší těžby v USA, která by problém řešila…Samozřejmě, že podporují Zelenského a Ukrajince, ale tak jako vždy se dívají se na konflikt tak trochu s povýšeností světové vojenské velmoci, která je oddělena od bojiště celým oceánem a spoustou rozsáhlé pevniny. Ano jsem přesvědčen, že Biden si nyní kapitulaci Ruska přeje…

V Evropě je situace jiná. Přes hlasy jestřábů Polska, Česka, zemí Pobaltí, EU vyslovuje sice  hlácholivou podporu, zavádí sankce, ale v klíčových momentech, jako je přijetí do NATO, do EU či vyhlášení bezletové scény nad Ukrajinou, Ukrajinu v podstatě důrazně odkazují do patřičných mezí, čímž ji přece jenom  tlačí k míru, o kterém nepochybuji, že by chtěli s Ruskem  na rozdíl od USA dosáhnout.

Rusko rovněž jinak jedná, než jak se naprosto neomezeně a brutálně ve svých nelegálních válkách mohly chovat USA a země NATO

Ve srovnání s americkými  válkami v Iráku, v Afghánistánu, při humanitárním bombardování Jugoslávie, útoku na Libyi trvá Rusko- Ukrajinský konflikt  zatím velmi krátce, a na rozdíl od brutálních útoků USA, které měly jediný cíl, totální vojenskou porážku protivníka, zde, jak vidíme, je v každém okamžiku ze strany Ruska nabídnuta cesta k míru, což USA ani NATO, Kaddáfímu, Husajnovi, Miloševičovi ani na vteřinu nedávaly.

Je rozjeto mnoho směrů. Své představy, že se do třech týdnů můžeme míru dočkat se nevzdávám.

Takže uvidíme přátelé…

Zdroj