Zahraničí

„Tak co, ani teď není náš svět v extrémním ohrožení?“ Klaus ml. je pobouřen možným soudním procesem se Salvinim

Včera média informovala o tom, že italská prokuratura žádá zahájení soudního procesu s bývalým ministrem vnitra a šéfem protiimigrační strany Liga Matteem Salvinim v souvislosti s tím, že před dvěma roky nepustil loď se 163 zachráněnými migranty. Žalobce za to požaduje 15 let vězení. Na zprávu zareagoval předseda Trikolóry Václav Klaus ml.

Podle politika je soudní proces s předsedou protiimigrační strany jen dalším ukazatelem toho, že se současný svět ponořuje do stále drsnější absurdity. Podle Klause ml. to jednoznačně může mít fatální důsledky pro lidskou existenci.

„Za znásilnění 4 roky, za ošklivá slova na FB 6 let, za bránění nelegální migraci (s mandátem vlastních občanů) 15 let. Ještě chce někdo tvrdit, že naše společnost a svět, jaký známe, není v extrémním ohrožení?“ ptá se Václav Klaus ml.

Proces s exministrem Salvinim

Italská prokuratura obviňuje Salviniho z únosu a zneužití pravomoci v srpnu roku 2019, když jako ministr nedovolil zakotvit v žádném z italských přístavů záchranné lodi neziskové organizace Open Arms, v důsledku čehož plavidlo čekalo 21 dní na možnost přistát. Salvini tím chtěl přinutit další evropské země, aby se podílely na přebírání migrantů. Po zásahu italské prokuratury do této situace se však 163 migrantů nakonec dostalo na italskou pevninu.

O zahájení procesu nyní rozhoduje soud v Palermu, který vyhodnocuje žádost prokuratury. Sám Salvini se výsledku soudního řízení neobává, protože nepovažuje svůj krok ze srpna 2019 za chybný z pohledu zákona.

„Jsem hrdý na to, že jsem svou prací chránil svou zemi, a to za respektování zákonů, a že jsem tím probudil Evropu a zachránil životy. Pokud mi to má způsobit problémy a trápení, pak je rád přijmu,“ prohlásil politik.

Salvini nyní čelí podobnému obvinění i v dalším případě, který se také týká zablokovaných migrantů. Jde v něm o jeho rozhodnutí z července 2019 nepovolit zakotvení lodě pobřežní stráže Gregoretti se 116 migranty na palubě. Případ řeší soud v sicilské Katánii.

Nové politické uskupení v Evropském parlamentu

Maďarský premiér Viktor Orbán na začátku tohoto měsíce informoval o svém záměru vytvořit novou politickou skupinu v Evropském parlamentu, která by zahrnovala strany podporující konzervativní hodnoty. Podle zdroje Viktor Orbán již zahájil jednání s představiteli některých evropských stran, mezi nimiž je i předseda italské Ligy Severu Matteo Salvini a šéfka strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová. Orbán kontaktoval také své polské partnery, ale o kterou stranu se konkrétně jedná, maďarský premiér neuvedl.

Podle Orbánových slov je na vytvoření aliance dost času. „My nepotřebujeme spěchat,” zdůraznil maďarský politik. Hlavním cílem má být vytvoření politického domova pro stranu Fidecz a politické hráče mající obdobné politické postoje, kteří nechtějí migranty ve svých zemích a usilují o ochranu tradiční rodiny.

Zdroj