TopVálečné přípravy v souvislostech

Ukradina

Vidlák: Dnešním článkem zařídím všem scallopům noční službu a střídání na směny. Zítra nás v diskusi oblaží všichni tři či čtyři hoši, které na nás Kartouz nasadil. Budu totiž psát o Ukrajině. Ono se to tam začíná zase hrotit, vypadá to na další kolo mocenského zápasu a když už má pohotovost ruská i ukrajinská armáda, zcela určitě mají pohotovost i všichni podřízení Krvavé Madly. Scallopové, přeji vám příjemné křeče. Dejte si záležet, ať si své prémie zasloužíte.

Na Ukrajině se totiž vyhrocuje situace a to tak moc, že majstrým už dostal notičky jak o celé věci informovat. Včera jsme byli oblaženi několika články o tom, kterak ruská armáda přesouvá divize na západ a naši vždy pravdomluvní novináři začali spekulovat o ruském útoku na Ukrajinu. To víte, Putin má ty svoje imperiální ambice, chce obnovit Sovětský svaz a tak potřebuje zaútočit na zbídačelou zemi plnou nepřátelsky smýšlejících lidí, protože Sovětský svaz se bez Ukrajiny asi vybudovat nedá…

Začnu několika střípky…

Když to na Ukrajině naposled jiskřilo, hořelo a umírali tam ve velké lidé, byl u toho Biden. Právě on  jako Obamův viceprezident dělal na Ukrajině lorda protektora, zbavoval se tam prokurátorů a zařizoval kariéru pro svého synka Huntera. Za peníze amerických daňových poplatníků, které se měly dát jako pomoc Ukrajině si zařídil svoje lidi v justici i státní správě.

Ono to tenkrát totiž nemělo takhle dopadnout. Ukrajina měla posílit, měla své území otevřít pro základny NATO… tohle bylo zadání pro Bidena. Dopadlo to poněkud jinak. Ukrajina sice instalovala američanům přátelský režim, ale NATO se nekonalo. Rusové si naopak vzali Krym a postarali se, aby zbytek Ukrajiny měl poněkud jiné starosti než šturmovat na Moskvu.  Válku na Donbase jsme u Vlka rozebírali tolikrát, že není nutné se k tomu vracet.

Ale řekl bych, že pro Bidena je to pořá ještě osobní. I když je to starý senil, co padá ze schodů, nepamatuje si lidi okolo sebe a neví, co dělá (a to tak moc, že o tom píše i český majnstrým), stejně má hluboko v sobě, že partii s Putinem tenkrát prohrál. Zcela určitě je teď velmi vstřícný jakékoliv myšlence na revanš.

Nebudeme tady spekulovat o tom, jak by vypadala válka mezi Ruskem a Ukrajinou… vypadala by zcela jednoznačně a všichni to vědí. Tedy kromě Ukrajinců… Na celé věci nic nemění ani fakt, že Ukrové dostali spoustu vojenských hračiček z USA. Předpokládám, že Putin o tom ví a postaral se, aby příslušné protihračičky obdržela i Doněcká a Luhanská republika.

Princip je totiž strašně jednoduchý – přímý střet mezi Rusem a Ukrajinou je jednoznačný. Rusko jakoukoliv ukrajinskou sílu zadupe do země.  Ale pokud by Rusko muselo oficiálně vystoupit na ochranu Krymu, Doněcka a Luhanska, což je dle iure pořád ukrajinské území, bude Rusko vypadat jako agresor. A když bude Rusko oficiální agresor, nebude žádná dostavba Temelína ani Dukovan, nebude žádný Nordstream 2 a nebude i ledacos dalšího.

Říkám tu na plnou hubu, že celá taktika USA je založená na tom, donutit Putina, aby se angažoval oficiálně a celá taktika Putina je založená na tom, aby se oficiálně angažovat nemusel.

Ukrajinská armáda nemá za úkol vyhrát a zaútočit na Rusko. Má vystoupit s dostatečnou silou, aby se Doněcká a Luhanská republika nedokázaly bránit  bez pravidelné ruské armády – aby z toho Rusko vyšlo jako agresor na ukrajinském území. Z hlediska diplomacie je velký rozdíl, jestli se s ruskou materiální pomocí ubrání jedni Ukrajinci proti jiným Ukrajincům, nebo jestli Rusko bude muset s velkým množstvím zbraní přejet hranice a nechat se u toho vyfotit.

Předpokládám, že Putin tohle ví a že také nezahálel a teď je Donbas plný poradců instruktorů i drahých elektronických hračiček na rušení signálů bojových dronů. A že je Donbas plný žoldáků zaplacených ruskými penězi.

Putin to má totiž také jednoduché – Ukrajina buďto bude Russian friendly… a nebo bude rozvrácená. Ukrajina nebude v NATO, protože pokud se o to bude pokoušet, bude ničena a devastována, protože Putin prostě nedopustí základnu NATO 500 km od Moskvy.  Bělorusko může být samostatné, ale jen do té doby, dokud bude s Ruskem kamarádit. Pokud nebude, dopadne stejně jako Ukrajina. Lukašenko to pochopil, ale Zelenský (stejně jako ti ostatní) to nechápou.

Průměrní protirusky naladění Ukrajinci mají pořád pocit, že jim USA  pomůže v jejich svatém boji proti Rusům. Nechápou, že je to naopak. To oni mají Američanům pomoci v jejich hegemonii. Nechápou, že jsou jen mouřeníni, kteří půjdou, až dodělají svojí práci.

Dnešní situace, kdy se na Donbase střílí a obě strany přisouvají vojska jak to jen jde, to není nic nového. Tohle jsme tu měli už mockrát. Rusové vždycky okamžitě reagovali, když se Ukrajina o něco pokoušela. Proto si myslím, že ani z tohoto mráčku nezaprší. Putin prostě dává jasně najevo, že je připraven a že se žádná ukrajinská jednotka do Doněcka nedostane.

Pokud bude Biden blbej a přitlačí na svého podřízeného prezidenta Ukrajiny, aby zaútočil, bude se krev prolévat zase na Donbase a pokud Putin nebude muset, opět se nebude konfliktu účastnit. Samozřejmě dodá zbraně, munici i tajné služby. Ale pokud to jen trochu půjde, oficiálně se angažovat nebude. Naopak… bude telefonovat o nových minských dohodách.

Ale kdyby fakt hrozilo, že Ukrové Donbas obsadí, pak myslím, že by Putin raději zaútočil ofiko, než aby dopustil silného nepřítele před branami. Ale zcela jistě nebude Ukrajinu obsazovat. Bylo by to kontraproduktivní.

Nejpravděpodobnější je, že se Ukrové teď právě přesvědčují, že Rusko je bdělé, že sice mohou bojovat, mohou za Amíky vytahovat horké kaštany z ohně, ale nikdy nevyhrají a žádný překvapivý útok směrem na Doněck nebude. Putin sám první nezaútočí. Nepotřebuje to. Stejně tak si dovedu představit, že nechá Ukrajinskou armádu pár dní řádit, aby bylo nade vší pochybnost, že Rusko si nezačalo. A nejde o to co napíší novináři, jde o to, kolik krve vyteče v Luhanskýcb ulicích. To je totiž víc než jakákoliv propaganda.

Ale Biden je samozřejmě dost blbej na to, aby něco spustil a aby pak Zelenského opustil, až se ukáže, že Putin byl připraven. Proto si myslím, že žádné překvapení nebude.  Vše zůstane při starém. Putin nebyl zastižen v nedbalkách a právě to dokazuje vojesnkým cvičemím u ukrajinských hranic .  Na Ukrajinu nezaútočí, protože to nepotřebuje, Ostatně on sám vyjádřil, že čím víc jdou Rusové na západ, tím víc jsou okupanti. Na Ukrajině není nic, co by Putin neměl přímo v Rusku. A od doby, kdy peče s Čínou, je mu celý Západ ukradený. Vlastně ho na nás zajímá jediná věc – dolary co z nás vyždíme. Proto bude zdrženlivý a dokud to jen trochu půjde, oficiálně do konfliktu nepůjde.

Dokud bude mít šanci na Nordstream a Dukovany, nebude zbytečně hrotit situaci. Putin si může dovolit ztratit nějaké Donbasany. Může si dovolit vojenské ztráty. Na nějaké pěšáky v poli sere pes. Putin si v zájmu kšeftu může dovolit nechat Ukry pár týdnů řádit a vraždit. Ale nikdy je nenechá vyhrát. Nikdy nedovolí, aby se z Ukrajiny stala nepřátelská a k tomu silná země.

Zdroj