TopZahraničí

USA se vždy snaží pravidlem a řádem k ospravedlnění své sobeckosti a šikany

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin (Wang Wen-pin) 24. srpna na pravidelné tiskové konferenci konstatoval, že Spojené státy mohou svévolně diskreditovat, potlačovat a šikanovat jiné země, aniž by musely platit jakoukoli cenu. Toto je řád, který si Spojené státy přejí.

Při odpovědi na související otázky Wang Wenbin uvedl, že to, co se děje v Afghánistánu, nyní lidem jasně ukazuje, jaká jsou pravidla podle Spojených států a jaký je takzvaný řád podle USA: Spojené státy mohou libovolně zasahovat do suverénní země, aniž by nesly odpovědnost za utrpení, které to lidem v této zemi způsobilo.

Wang Wenbin téhož dne na tiskové konferenci dodal, že Afghánistán je nezávislá a suverénní země. USA a jejich spojenci by si měli vzít ponaučení z historie, zamyslet se nad otázkami souvisejícími s Afghánistánem a jednat opatrně.

Podle zpráv uspořádá skupina G7 dne 24. srpna videokonferenci, na které bude diskutovat o krizi v Afghánistánu. Velká Británie plánuje na schůzce podpořit to, aby členské země G7 zvážily uvalení nových sankcí na Tálibán.

Wang Wenbin v odpovědi na související otázky řekl, že mezinárodní společenství by mělo podporovat rozvoj situace v Afghánistánu pozitivním směrem, mělo by podporovat mírovou obnovu Afghánistánu, zlepšení živobytí a pohody místních lidí a posílení jejich schopnosti nezávislého rozvoje. Uchýlení se k sankcím a nátlaku problémy nevyřeší a bude to pouze kontraproduktivní.

Zdroj