Svět podle lepšolidí

V Kyjevě oslavovali divizi Waffen-SS Galizien

V ukrajinském Kyjevě včera proběhl pochod oslavující ukrajinskou dobrovolnickou divizi Waffen-SS Galizien: Akce připomínala 78. výročí vzniku této zločinecké formace. Kult ukrajinských SS byl zatím udržován zejména ve Lvově, nyní ho extrémní nacionalisté a neonacisté přenáší i do Kyjeva.

Na dokumentárních fotografiích jsou vidět vedle vyšívaných košil, k jejich oblečení vyzvali organizátoři, také repliky uniforem Waffen-SS Galizien, někteří účastníci nesly symboly divize.

Pochodu se účastnili rovněž lidé se znaky dobrovolnických formací šovinistů a teroristů, kteří bojují na Donbasu proti těm, kteří v roce 2014 odmítli přijmout kyjevský puč a právě vyzdvihování banderovců z OUN-UPA a ukrajinských dobrovolníků Waffen-SS.

Organizátoři oficiálně místo divize SS užívali formulaci 1. ukrajinské divize Ukrajinské národní armády Halič, aby popřeli kolaboraci s německým nacistickým režimem. UNA byla navíc utvořena až v roce 1945 s spojila příslušníky rozbité divize SS a do ní vtělených Ukrajinských legionů sebeobrany a dalších kolaborantů.

Pochod vyšel od stanice metra Arsenalna a přešel na tzv. Majdan za pokřiku banderovského hesla „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva“. „Halič – divize hrdinů“ a vedle znaků divize byly v průvodu i červeno-černé banderovské vlajky. Jistou zajímavostí je, že mezi vlajkami byly také bílo-červené běloruské opozice.

Hrána byla hymna Organizace ukrajinských nacionalistů v nové verzi „Pochod nové armády“, ale s původními slovy „sjednotíme ukrajinský stát“, který by měl sahat od řeky San po Kavkaz. Na „Majdanu“ byl rozvinut velký banner s fotografií příslušníků ukrajinské divize SS, kterému účastníci provolávali slávu a později u něj hajlovali a fotografovali se.

Agentura Ukrinform uvedla, že pochodu se zúčastnilo několik set lidí.

Ilustrační foto: H. Himmler při přehlídce ukrajinské divize SS

Zdroj