Zahraničí

Velké nic

Vidlák: Tak nám ve Švýcarsku proběhl krátký summit Putin – Biden. Původně jsem o něm chtěl něco napsat už včera… ale nakonec jsem se v podstatě musel vrátit k Walteru Kraftovi. Jednoduše proto, že nebylo o čem psát.

Než se nám oba kluci z nejvyšší společnosti sešli, byla média plná informací pro přípravách, jak to tam hlídají vojáci, policajti, jak Rusové i Amíci poslali svoje bezpečnostní delegace, jak byl omezen pohyb ve vzdušném prostoru, pomalu nám nezapomněli sdělit, jaké kytičky budou na stole. 

Pak nám řekli, že jednání trvalo zhruba tři a půl hodiny. Že dal Biden Putinovi sošku bizona a sluneční brýle na míru,  Putin dal Bidenovi jakousi psací soupravu… a pak bylo ticho. Dokonce i přesto, že oba státníci měli každý svojí tiskovku. Už dlouho neprovázelo tak vysoké jednání tak velké nic. 

Tento článek píšu ve čtvrtek večer a mám v podstatě velký problém najít jakýkoliv předžvejkaný výstup. Skoro nic. Našel jsem, že Putin na tiskovce prohlásil, že Ukrajina se bude řešit na půdorysu Minských dohod a že se velvyslanci obou zemí vrátí na své místo. Novinky nic. Seznam zprávy nic. Česká televize prakticky nic, Parlamentní listy také nic. Nakonec až večer přišlo pár převzatých zpráviček ze CNN, které se bez výjimky shodovaly na tom, že Putin Bidena hladce převálcoval. 

Sakra, normálně by nám i řekli, jakým papírem se Biden utíral na záchodě, pozvali by si si experty na oblékání, psychology, komentovali by každý tik na Putinově tváři, rozebírali by, co znamenají ty dárky… koneckonců se setkali dva velcí protivníci, kteří jsou schopni zničit celou planetu… 

Vlastně jednou zajímavostí, kterou pro vás mám je, že Biden měl na tiskovce pouze svoje americké novináře a otázky byly předem odsouhlasené. S trochou škodolibosti bych mohl říct, že se někdo v pozadí obával, aby nám prezidentský avatar nevypadl z role. Putina je samozřejmě na dotěrné novináře zvyklý, tak tam pustil všechny. Ale také toho moc neřekl. 

Ze všech našich amerikanofilů se ozval jen jeden. Exdiplomat Kolář – ten, co je v americké řiti zaražen tak hluboko, že konkuruje tasemnicím. Ten nám důležitě sdělil, že při rozhovoru měl Biden nad Putinem navrch. Porovnejte s těmi nemnoha zprávami ze světa, které tvrdí opak. Podotýkám že je přinesl majsntrým.  

Já mám pro to neobvyklé ticho dvě vysvětlení: 

1. Vzhledem k tomu, co se o Bidenovi proslýchá, nevyjednalo se vůbec nic. Putin se na vlastní oči přesvědčil, že Biden je úplně mimo a tak řekl jen pár frází, potvrdili si předem připravené dohody o velvyslancích, což jsou v podstatě jen takové ty diplomatické úlitby a ujištění o dobré vůli… a po třech hodinách keců, kdy si Biden na konci nepamatoval o čem se mluvilo na začátku se obě strany rozešly…  Bidena pro jistotu pustili jen před odsouhlasené novináře a ani to se úplně nepovedlo. 

Mimochodem – fejsbůk je plný vtípků na téma senilního Bidena a objevil jsem je i na místech, kde bych je fakt nečekal. 

2. Pokud nebudeme na Bidena tak jízliví a zlí, pokud rádoby nejmocnější muž planety ještě udrží moč a meč a rozezná hnědou od červené, pokud je jeho prostoduchost jen předstíraná, tak bych skoro řekl, že se vyjednalo něco zásadního, co je pro náš pravdomluvný západ, který toleruje různé proudy a názory tak nestravitelné, že se o tom nedá mluvit, protože by příslušní strážci demokracie řvali jak píchlé prase. 

Putin prostě dostal pro co si přijel, na rétoriku kašle, moc je upevněna a stařík ať si před kamerami kváká co chce. Důležité je že…  Sýrie, Afghanistán, Arménie, Pobaltí, Česká republika speciálně, Rosatom, Arktida, ISS, Venezuela, Kuba, Nordstream, Krym, Ukrajina, Donbas… zapomněl jsem na něco, co mohl Vladimír řešit a chtít? A za to, že Rusko má co chce, můžeš si Bidene pustit před kamerami pusu na špacír. Klidně si nadávej, hlavně že stáhneš ty jednotky a uvolníš prostor…. 

Oba případy mají jedno společné… zřejmě se zase rozpadlo něco z našeho známého světa a zřejmě jsme se zase posunuli směrem k dalšímu okleštění svobod, stále více jsme předmětem handlu mezi velmocemi…  a naši soupeři a nepřátelé jsou stále ještě trpěliví. 

Mimochodem… to je, řekl bych, vzácný úkaz v dějinách. Naši nepřátelé Čína i Rusko neprojevují žádnou nedočkavost. Vždycky v dějinách šla jedna civilizace do háje a kolem bylo spousta nových nadějných a dravých, kteří se do ní pořádně pustili. Často se do ní pustili už v předstihu, takže staré impérium ještě mělo dost sil a dobyvatelé dostali lekci. Tentokrát zdá se mají dobyvatelé času dost, jsou v klidu a trpělivě krouží nad chcípajím západním lvem, vyhýbají se jeho ještě stále nebezpečným drápům a jsou schopni ovládnout své choutky i ambice. 

Jako by Putin odletěl domů s vědomím, že stačí dál nedělat nic. Že stačí jen stát na svém, v klidu obchodovat, v klidu a rozvážně zbrojit a nenechat se vyprovokovat, protože Západ si všechno udělá sám. Že těžší úkol bude zkrotit vlastní jestřáby… sice v tom nebude žádná velká gerojská sláva, ale mrchožrout alespoň nemusí podstupovat tak velké riziko. Stačí čekat a vítězství spadne do klína samo. 

Sitting Ping dělá totéž. Zbrojí, staví lodě, letadla i rakety, buduje ekonomiku, udržuje obyvatelstvo v disciplíně, ale zároveň jim dává dost na to, aby jim to jho tak moc nevadilo… a čeká a čeká. Jako by už opravdu nebylo co tomu Západu vzít. Jako by už šlo jen o  území a to nikam neuteče. Jako by Čína i Rusko dávno měly všechno co potřebují. Jako by  ti dva gosudaři vůbec neměli obavy, že by otálením mohli něco ztratit nebo že bychom tady zesílili. Jako by vůbec nemuseli počítat s variantou, že bychom se nedej bože jednou mohli bránit. 

Prostě naše památky, vzácné vinohrady, řeky, černozem, hory i lázně nikam nezmizí. Průmysl už mají a suroviny taky. Vezmou si jen ty skanzeny, hezkou přírodu pro ježdění na dovolené, vezmou si zemědělskou půdu a památky.  Není důvod kvůli tomu válčit, není důvod handrkovat se o kořist. Všechno co by se jim líbilo, to časem dostanou. Nač se směrem k Praze probíjet? Stačí počkat a cesta bude posypaná květy, budou rozvinuté červené koberce a znechucené a zbídačelé obyvatelstvo se už na hranicích bude radostně zříkat starých pánů a vítat ty nové.  

Putin odjížděl, jako by s tím už počítal jako s konstantou. Stačí čekat a všechno se stane samo. Nějaký Biden na tom nic nezmění. Vlastně si Putin jen potřeboval prohlédnout starého pána osobně. Už se delší dobu neviděli a zprávy svých velvyslanců a agentů je třeba vidět na vlastní oči.  Jako by ani neměl jiný důvod k setkání. 

Zdroj