Koronavirus

Vývojáři „Sputniku V“ se ptají, proč média mlčí o úmrtích na vakcínu Pfizer

Vývojáři ruské vakcíny proti koronaviru „Sputnik V“ se ptali na důvody mlčení médií ohledně vyšší úmrtnosti ve Velké Británii po očkování vakcínou Pfizer než po použití vakcíny AstraZeneca, uvedla agentura RIA Novosti s odvoláním na tiskovou službu vývojáře.

„Média denně informovala o krevních sraženinách [po očkování] AstraZeneca. Nyní mlčí o tom, že podle údajů o očkování ve Velké Británii je úmrtnost po očkování vakcínou Pfizer dvakrát vyšší než po použití přípravku AstraZeneca…. Proč? “ – zeptal se vývojář ruské vakcíny.

Institut pro globální změnu, který vytvořil bývalý britský premiér Tony Blair, dříve uvedl ve zprávě, že počet úmrtí na vedlejší účinky po očkování v Británii vakcínou Pfizer je 2,5krát větší než po očkování vakcínou AstraZeneca.

Evropská agentura pro léčivé přípravky po prozkoumání dalších informací o vakcíně AstraZeneca uvedla, že její přínosy převažují nad riziky s ní spojenými, ale uznala pravděpodobnost souvislosti mezi očkováním a vzácným výskytem tromboembolických komplikací u pacientů. Odborníci zároveň dosud nebyli schopni potvrdit žádné specifické rizikové faktory spojené s přípravkem AstraZeneca, které by mohly vyvolat trombózu.

Zdroj

Překlad