Příprava ČR pro válku s RFVálečné přípravy v souvislostech

Diplomat Drulák tvrdě o Vrběticích: Koudelka dělá to, co vidí Američanům na očích

Autoři oficiálního narativu o kauze Vrbětice to trochu přehnali, míní bývalý velvyslanec ČR ve Francii Petr Drulák. V debatě na portálu Echo Prime uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) nejspíše jednali pod tlakem tajných služeb, jež hrozily, že informace pustí novinářům.

Bývalý náměstek ministerstva zahraničí a někdejší velvyslanec ve Francii Petr Drulák je skeptický k oficiální verzi událostí ve Vrběticích, kde muniční sklad v roce 2014 zdevastovaly dva výbuchy. Ačkoli je Česká republika v zájmu ruských zpravodajských služeb, organizace exploze by se zcela vymykala jejich dosavadní práci na českém území.

„Z toho, co je nám předkládáno o dvojici ruských agentů, člověk získá dojem, že to jsou jakýsi Pat a Mat, kteří chodí po Evropě a nikde nic nedokážou zařídit. Připadá mi, že autoři toho oficiálního narativu už to tentokrát trochu přehnali,“ řekl Drulák pro Echo Prime.

Autory tohoto narativu jsou zpravodajské služby. Premiér Babiš a ministr Hamáček, který dříve avizoval cestu do Moskvy, podle Druláka neměli kapacitu informaci samostatně vyhodnotit a zprávu tajných služeb odmítnout. V opačném případě by hrozilo, že to tajné služby vypustí do médií.

„(…) když politikovi zpravodajská služba předkládá tento druh zpráv a patrně se přitom ještě zaštítí potvrzením od jiné zpravodajské služby, například od americké, tak onen politik nemá kapacitu říct Ne. On ten výklad dostává jako fakta, a kdyby o něm začal pochybovat, tak pro ten případ má zpravodajská služba svoje vlastní nástroje, jak věc dostat do médií. Dnes máme už téměř institucionalizovanou vazbu mezi BIS a dvojicí Kundra–Spurný v časopise Respekt,“ poznamenal Drulák.

Za zmínku stojí, že loni v dubnu časopis Respekt otiskl článek opřený o anonymní zdroje, ve kterém stálo, že do Česka ruský agent pod diplomatickým krytím dopravil ricin, který mohl být použit k otravě českých komunálních politiků. Později se ukázalo, že žádný ricin nebyl.

„Jsme součástí zpravodajské války“

Dále uvedl, že příklad Spojených států dokazuje, že zpravodajské služby jsou schopny veřejným míněním manipulovat. Jednalo se především o snahu podkopat postavení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Loni v létě Trump řekl, že se chce stáhnout z Afghánistánu. Najednou se v New York Times objeví zpráva, že Rusové v Afghánistánu vypisují odměny za hlavy amerických vojáků. Tato zpráva od zpravodajského zdroje celé stažení zhatila. A teď se jednak ukazuje, že ta zpráva nebyla podložená, jednak když stažení z Afghánistánu oznámí Biden, už služby nic nedělají. Že v Iráku lhali všichni, se celkem ví, ale určité chování těch služeb pokračuje do současnosti. Musíme vědět, že jsme součástí zpravodajské války,“ zdůraznil Drulák.

Nyní se podle něj Západ nachází ve fázi mobilizace veřejného mínění. Proto není náhoda, že se zpráva BIS objevila zrovna teď, když mezi Západem a Ruskem panují napjaté vztahy.

„Že se naše zpráva objeví po šesti letech, zrovna ve chvíli, kdy se vyostřuje situace na Ukrajině, kdy se u nás horlivě diskutuje o tom, jestli Rosatom má být v tendru na Dukovany, nebo ne, to ať mi nikdo nevypráví o náhodě. Já v tom vidím vazby mezi naší kontrarozvědkou a některou z amerických zpravodajských služeb,“ poznamenal bývalý diplomat.

Zároveň ale dodává, že pokud jsou zveřejněné informace pravdivé, tak jsou razantní opatření proti Rusku na místě. Nicméně připomíná, že v takovémto případě by to znamenalo, že se na území České republiky uskutečňoval nelegální obchod se zbraněmi.

„Jakýkoli obchod se zbraněmi s Ukrajinou by v té době byl ilegální. Tehdy vůbec nebylo přípustné, aby šly jakékoli zbraně na Ukrajinu, neřkuli do Sýrie. Na to bylo od české vlády jasné embargo. Neboli v médiích rozvíjený příběh by se dal vlastně vyložit tak, že se tu chystal ilegální obchod a Pat a Mat jej zhatili,“ poznamenal Drulák.

Koudelka by měl rezignovat

Bývalému diplomatovi se ani nelíbilo, jak na celou věc reagoval šéf BIS Michal Koudelka. Především ho pobouřilo, že na Twitteru komentoval kroky české vlády vůči Rusku po zveřejnění informace o odpovědnosti ruské GRU v kauze Vrbětice.

„Že se zachovali jako reprezentanti razantní a hrdé země. On tím akorát potvrdil, že Babiš s Hamáčkem udělali přesně to, co jim BIS předepsala. Co má šéf kontrarozvědky veřejně hodnotit politická rozhodnutí? Podle mě už jsou ti lidé tak uneseni svou mocenskou pozicí, že ztrácejí jakoukoli soudnost. Jenom za tohle by měl okamžitě opustit funkci,“ rozčiloval se diplomat.

Podle něj je Koudelka těsně napojen na americké tajné služby a dělá, co řeknou. Vyvozuje to z vyznamenání, které obdržel od CIA. Proto se táže, vůči komu je Koudelka primárně loajální.

„Já musím říct, že mně se vůbec nelíbilo to, že plukovník Koudelka obdržel od CIA vysoké americké vyznamenání. Já to vidím jako ocenění superloajálního spojence, který dělá něco, co Američanům vidí na očích. Kde je jeho primární loajalita? Je k jakémusi euroatlantickému prostoru, který vedou Spojené státy, nebo k české vládě? Nemám to u něho jasně zodpovězené,“ řekl Drulák.

Zároveň ale přiznává, že Česká republika je malá země s omezenými kapacitami, a je proto závislá na spolupráci s partnerskými službami. Jenže i tato spolupráce musí mít určité limity.

„Musíme mít jasno v tom, že do některých věcí nepustíme ani Američany, musíme si říct, že do toho či onoho jim prostě nic není. V určitých věcech Američané budou rivalové a občas ekonomická konkurence,“ uvedl Drulák.

Kauza Vrbětice

Dne 17. dubna Babiš a Hamáček na mimořádném brífinku vlády oznámili, že mají důvodné podezření o zapojení ruských důstojníků zpravodajské služby GRU do výbuchů na muničním skladu ve Vrběticích, ke kterým došlo v roce 2014. Při výbuchu došlo k velkým materiálním škodám a byli zabiti dva civilisté. Jedná se o stejné důstojníky, kteří údajně stáli za otravou Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Salisbury v roce 2018.

V reakci na to bylo z Česka vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády. Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že se ruský Rosatom nezúčastní tenderu na dostavbu Dukovan. Hamáček rovněž uvedl, že Česká republika nebude nakupovat ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V.

Ministerstvo zahraničních věcí RF označilo obvinění na adresu tajných služeb za absurdní a vymyšlené. Podle mluvčí ministerstva Marie Zacharovové je situace s vyšetřováním výbuchů skladů v Česku „šílenstvím“, které slouží k odvrácení pozornosti od účasti USA na přípravě atentátu na Alexandra Lukašenka a převratu v Bělorusku. Moskva v reakci vyhostila 20 českých diplomatů. 

Zdroj