Koronavirus

Algoritmy zafungovaly?

0
(0)

Jindřich Kulhavý: První dni dovolených probíhaly ve znaku dopravních zácp, hustého provozu a zjištění, že rozbité silnice nejsou pouze výsledkem vládnutí Pirátů a jejich koaličních poskoků v Praze, ale jde o celorepublikový trend.

Uzavřená dálnice už má svou první oběť a plno lidí prchnulo rychle k moři i za tu cenu, že museli podstoupit některou z ponižujících činností potřebných k vycestování. Nemá je cenu za to kritizovat, někomu prostě moře chybí, jiným stačí vnímat krásy české přírody. Plno tak bylo i v blízkosti kulturních a historických památek, na každém třetím autě bylo přichyceno kolo, a i v našich pensionech je vcelku vytížena jejich kapacita.

Prodloužený víkend by tak mohl probíhat v poklidu, jenže pod povrchem se něco děje. Tam, kde se lidé ,,schází“ v diskuzních skupinách a navzájem si dodávají podporu a odvahu, sdělují si informace a dokonce rebelují proti nesmyslům, začali fungovat zvláštní algoritmy bránící sdílení, byť právě to má být v budoucnosti prioritou moderní společnosti. Zdá se, že tento atribut levicového vytváření nového modelu života drhne hned od začátku. Nebo to sdílení prostě bude opět přesně takové, jaké bude vyhovovat vládnoucí třídě. Takže to bude na známém principu, co je Tvoje, je také moje, ale do mého Ti nic není. Přestože momentálně hovoříme o neumožnění sdílení článků, myšlenek, obav a možných řešení, které především v prvních dnech prázdnin zasáhlo jistou oblíbenou a velmi rozšířenou sociální síť, v letech teprve příchozích máme být vedeni k tomu, že místo vlastnění čehokoliv budeme vše mít dohromady s ostatními. Myšlenky tedy ne, ale majetky ano.

Vraťme se k sociálním sítím. Ty se staly velkým diskusním fórem, prostorem imaginárního setkávání, uzavírání mělkých přátelství a v některých případech i podstatnějších vztahů. Zároveň jsou místem, které umožňuje vytváření určitých sociálních bublin, které jen výjimečně pronikají jedna do druhé. Ta nejrozšířenější, a záměrně ji nejmenujeme, protože v dnešní stati vynecháme některá slova, která jsou algoritmy vybírána, aby bylo jednodušší zabránit šíření, patří jednomu z velmi bohatých lidí, který se dle všeho stal výkonným důstojníkem vládnoucí mafie. Plní její příkazy a jeho zaměstnanci pečlivě filtrují každý text, obrázek a směřování úvah autora. Poslední dva dny tak probíhaly ve stínu chaosu a omezování mnoha možností u určité skupiny uživatelů prezentujících se odporem k současnému dění u nás i ve světě.

Přestože nemáme momentálně příliš aktuálních informací, jisté je, že se ledy hýbou. Pokračuje utahování šroubů a napříč Evropou jsou připraveny ke schválení podobné zákony spojené s jistými komplikacemi horních dýchacích cest. Dokonce už jsou vytištěny věstníky a manuály potřebné k zavedení pravidel ihned po schválení těchto zákonů, jako by si politici byli jistí, že to vše je jen formální akt, kterému nelze nijak zabránit. Týká se to i naší středy, která může být velmi rušná. Je vcelku možné, že se v našem prostoru dějí zvláštní věci právě proto, aby bylo dopředu eliminováno sjíždění se do metropole z okolních i vzdálených krajů. Je už dopředu vcelku jasné, že to, co se má projednávat a již bylo vícekrát i díky odporu lidí sešlých před místem konání rodícího se podrazu shozeno ze stolu, má pro politiky skutečně velký význam. Francouzi stejnou levárnu, byť ještě drsnější, zažili přes noc, kdy nikdo netušil, že by jejich zástupci lidu byli něčeho podobného schopní. Tam si tento lidský odpad připravil půdu pro schválení zákona, který přikazuje návštěvu centra, v němž bude navždy změněno to, co nás svou stavbou posunulo před ostatní savce.

Existuje mnoho zásadních sporů většinou logicky podložených diskusí široké či odborné veřejnosti. V dnešní době se však překračuje vše. Je li možno zkrátit prověřování látek údajně nás chránících na nulu, aniž by si nad jejich používáním mohli sednout moudré hlavy z obou břehů, potřebuje li něco takového navíc masivní reklamu doplněnou korupcí ve formě výhod pro určitou skupinu ochotnou nechat ze sebe udělat bílé myšky, je logicky něco špatně. Stejně tak chybí vědecká diskuse i v dalších oblastech, které mají ovlivnit budoucnost. Tak, jako se část odborné veřejnosti postavila proti stávající honbě za údajným strůjcem většiny dnešních problémů, přičemž někteří dokonce jeho existenci téměř popírají (vychází z reálných údajů), stejně tak se vyjadřují negativně k naplánovaným projektům v oblasti dopravy a energetiky, k úpravě složení evropské populace a ekonomickému plánování vedoucímu k totálnímu konci soukromého majetku. To vše samozřejmě dopadne na prostý lid.

Pokud ve středu nebudete ležet na pláži kdesi u moře, bude třeba každého z vás. Kde a jak se můžeme potkat, to už víte. Nebudete jediní, kdo se na příjemný sedánek dostaví. Mimochodem, v Anglii se takového přátelského setkání účastnilo minulý týden milion lidí. Tolik nás nebude, nicméně z Jižní Moravy byli už stáhnuti policisté, část hasičů a armády. Možná se to stalo v rámci cvičení přesunou někteří z nich za námi. Na společné opékání buřtů to však nevypadá.

Zdroj

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno, budete prvním