Zahraničí

BĚLORUSKO: “Musím přiznat, že ulici jsme ztratili,” prohlásila Cichanouská

Mnohaměsíční demonstrace proti režimu běloruského lídra Alexandra Lukašenka prozatím neuspěly. V rozhovoru se švýcarským listem Le Temps to připustila prozápadní vůdkyně opozice Svjatlana Cichanouská (viz ZDE).

Nemáme už prostředky na další odpor

„Musím přiznat, ulici jsme ztratili,“ řekla ženevskému listu Cichanouská, která od loňského srpna působí v exilu, kde jí všestranně podporují západní země. „Nemáme prostředky, abychom se stavěli násilím režimu na odpor,“ tvrdí. Vláda podle ní prý využívá veškerou moc i zbraně. „Ano, v tomto okamžiku to vypadá, že jsme prohráli,“ přiznala. Pravidelných víkendových demonstrací proti režimu se v Bělorusku účastní již jen hrstky lidí. Mnoho opozičních představitelů je buď ve vězení, nebo v exilu.

Opozice se chystá na další boj

Opozice podle Cichanouské nicméně neskládá zbraně a „buduje struktury“ pro příští boje. „Naší strategií je lépe se zorganizovat a vyvíjet na režim stálý tlak, dokud nebudou lidé opět ochotní vyjít do ulic, možná už na jaře,“ prozradila další plány prozápadních struktur Cichanouská. Na “návrat demokracie” do Běloruska je prý podle ní zapotřebí více času, než předpokládala. Začátkem února Lukašenko prohlásil, že porazil „Blitzkrieg“ (nacisté tak označovali mimo jiné válečné tažení proti Sovětskému svazu) vedený cizinou a opozicí proti jeho režimu, připomněla agentura AFP.

Protesty proti výsledku prezidentských voleb

V srpnu minulého roku proběhly v Bělorusku prezidentské volby, v nichž pošesté vyhrál prezident Alexandr Lukašenko. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská však výsledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně odjela do zahraničí. V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž zasáhla policie. Podle mezinárodních expertů stojí za nepokoji snaha Západu o převrat v zemi podle vzoru ukrajinského Majdanu a nastolení prozápadní loutkové vlády, zaměřené nepřátelsky vůči Rusku.

Zpracoval Rudolf Hruboň

Zdroj